Co nowego

Wspieraj środowisko z Wyszukiwarką EkoDotacji

Projekt odtworzenia Potoku Wiczlińskiego to przykład dużej, ekologicznej inwestycji, którą Gdynia prowadzi przy udziale środków unijnych // fot. Marcin Mielewski

Projekt odtworzenia Potoku Wiczlińskiego to przykład dużej, ekologicznej inwestycji, którą Gdynia prowadzi przy udziale środków unijnych // fot. Marcin Mielewski

21.07.2021 r.

Modernizacja źródła ogrzewania, instalacja paneli fotowoltaicznych czy gospodarowanie wodami opadowymi – to przykłady ekologicznych inwestycji, które w wyraźny sposób wspierają walkę ze zmianami klimatu. Często podmioty przeprowadzające tego rodzaju działania mogą liczyć na wsparcie w postaci grantu. Teraz takie fundusze jeszcze łatwiej będzie można znaleźć, a wszystko za sprawą Wyszukiwarki EkoDotacji.


Narzędzie przygotowane zostało przez Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu, który działa w ramach Instytutu Ochrony ŚrodowiskaPaństwowego Instytutu Badawczego. Wyszukiwarka EkoDotacji gromadzi wszystkie rodzaje wsparcia zielonych inwestycji w jednym miejscu. To łącznie ponad 100 programów, w ramach których można uzyskać środki na prowadzenie proekologicznych działań.

- Rosnąca świadomość istnienia postępującego kryzysu klimatycznego, jest pokrzepiająca. Przeciwdziałać temu zjawisku musimy zarówno w mikro, jak i makro skali. To indywidualne działania każdego z nas, jak na przykład ograniczanie ilości odpadów czy oszczędzanie wody. To także inwestycje, które służą środowisku lub chociaż uwzględniają jego potrzeby. Środki finansowe na takie przedsięwzięcia często można z dotacji. Teraz ich znalezienie będzie jeszcze prostsze, a wszystko za sprawą Wyszukiwarki EkoDotacji. Zachęcam do korzystania z tego narzędzia i podejmowania kolejnych inicjatyw na rzecz klimatu – komentuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Wyszukiwarka ma ułatwić znajdywanie środków na ekologiczne inwestycje. Kilka kliknięć myszą wystarczą, by dowiedzieć się, na jakie rodzaje wsparcia dla danego przedsięwzięcia można liczyć.
Aby skorzystać z narzędzia, wystarczy wejść na stronę www.ekodotacje.ios.edu.pl. Chcąc przeszukać dostępne oferty, należy określić grupę beneficjentów, do której należymy, wskazać rodzaj inwestycji oraz podać województwo, na terenie którego będzie przeprowadzana. W ten sposób uzyskamy przefiltrowane oferty dotacji. Każda opatrzona jest krótką informacją oraz linkiem prowadzącym do szczegółów.

fot. materiały prasowe
Wyszukiwarka EkoDotacji pozwala w łatwy sposób znaleźć dostępne oferty dofinansowania naszego ekologicznego projektu.
– Szukając wsparcia w internetowym gąszczu, możemy minąć o włos najlepsze dla nas rozwiązanie na przykład dlatego, że nie szukaliśmy go wcześniej na stronie własnej gminy. Wyszukiwarka EkoDotacji rozwiąże tego typu problemy, dostarczając listę odpowiednich dla nas programów wraz z linkami do ich stron lub – w przypadku braku dopasowanych wyników – linki do stron lokalnych operatorów, u których możemy uzyskać stosowne informacje – mówi dr Izabela Filipiak, ekspertka Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu ds. zielonych finansów.

Narzędzie stale się rozwija i jest na bieżąco aktualizowane. Do Wyszukiwarki EkoDotacji dopisywane będą nowe, rozpoczynające się programy grantowe, a także usuwane te, w których termin składania wniosków już upłynął. Operatorzy programów mogą również sami przesyłać swoje oferty do Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu.

Korzystanie z Wyszukiwarki EkoDotacji oraz umieszczanie w niej ofert jest bezpłatne.