Co nowego

Dzień Wszystkich Świętych - jak dojechać na cmentarze

/fot. materiały Gdynia.pl

/fot. materiały Gdynia.pl

31.10.2019 r.

Początek listopada to czas wspomnień i zadumy związanej z Dniem Wszystkich Świętych. Polacy tradycyjnie wybiorą się na groby swoich zmarłych bliskich. Aby ułatwić mieszkańcom Gdyni dotarcie do czterech największych cmentarzy w mieście Zarząd Komunikacji Miejskiej wraz z Zarządem Dróg i Zieleni zaplanowały zmiany w organizacji ruchu w okolicy nekropolii oraz dodatkowe kursy komunikacji publicznej.

Dodatkowe kursy komunikacji miejskiej obowiązywać będą już od środy 30 października do niedzieli 3 listopada. Na regularnych liniach ZKM w środę i czwartek (30-31 października) obowiązują rozkłady ważne w dni powszednie nauki szkolnej. W piątek i sobotę (1-2 listopada) obowiązują rozkłady ważne w soboty. 3 listopada obowiązują rozkłady ważne w niedziele i święta.

Z kolei tymczasowe zmiany w organizacji ruchu w rejonie gdyńskich nekropolii dla osób korzystających z samochodów wprowadzone będą od czwartku 31 października do soboty 2 listopada.

Planując wizytę na największych gdyńskich cmentarzach – Witomińskim, w Kosakowie, Małym Kacku i na Oksywiu – warto zapoznać się ze szczegółami oferty przewozowej i obowiązującą organizacją ruchu.
 

CMENTARZ WITOMIŃSKI

> KOMUNIKACJA MIEJSKA

Środa, 30 października
W godzinach ok. 9:00 – 16:00 autobusy linii 190 będą kursować ze zwiększoną częstotliwością – co około 10 minut.

Czwartek, 31 października
W godzinach 8:00 – 19:00 uruchamia się linię 390, na trasie: Gdynia Dworzec Gł. PKP – Dworcowa – 10 Lutego (powrót Władysława IV – Jana z Kolna) – Władysława IV – al. Piłsudskiego – Śląska – Witomińska – Cmentarz Witomiński. Autobusy linii 390 zatrzymują się na przystankach linii 190 na jej trasie oraz dodatkowo na przystanku „3 Maja 01” przy ul. 10 Lutego, nie obowiązuje natomiast przystanek „Węzeł F. Cegielskiej 04” przy ul. Śląskiej w kierunku Dworca Gł. PKP. Na linii 390 zaplanowano kursy z częstotliwością na bieżąco dostosowywaną do liczby pasażerów (nie rzadziej niż co 10 minut, w porach największego ruchu pasażerskiego odjazdy co 4-5 minut).

Ponadto, w godzinach 9:00-17:00 uruchamia się linię 392, na trasie: Witomino Leśniczówka – II MPS – Wielkokacka – Małokacka – Olimpijska – Sportowa – Górskiego – Droga Gdyńska – Śląska – Warszawska – Witomińska – Cmentarz Witomiński. Linię 392 obowiązują wszystkie przystanki innych linii na jej trasie. Kursy zaplanowano co 20 minut.

Ze względu na obowiązywanie jednego kierunku ruchu na odcinku ul. Witomińskiej (od Witomina do bramy cmentarza) i przewidywane w ciągu dnia utrudnienia w kursowaniu na tym odcinku pojazdów komunikacji miejskiej, autobusy linii 141 i 190 w obie strony kursują ul. Kielecką, przy czym kursy na tych liniach w kierunku z Witomina do Śródmieścia do godz. 8:00 i po godz. 19:00 wykonywane są ul. Witomińską.

Ze względu na uruchomienie linii 390 i 392, w godz. 9:00 – 17:00 zmniejsza się częstotliwość kursów na linii 190 (z trasą nieobejmującą w tym dniu ul. Witomińskiej) – do 20-30 minut.

Piątek, 1 listopada
W godzinach 6:45 – 21:00 uruchamia się linię 390, na trasie: Gdynia Dworzec Gł. PKP – Dworcowa – 10 Lutego (powrót Władysława IV – Jana z Kolna) – Władysława IV – al. Piłsudskiego – Śląska – Witomińska – Cmentarz Witomiński. Autobusy linii 390 zatrzymują się na przystankach linii 190 na jej trasie oraz dodatkowo na przystanku „3 Maja 01” przy ul. 10 Lutego, nie obowiązuje natomiast przystanek „Węzeł F. Cegielskiej 04” przy ul. Śląskiej w kierunku Dworca Gł. PKP. Na linii 390 zaplanowano kursy z częstotliwością na bieżąco dostosowywaną do liczby pasażerów (nie rzadziej niż co 10 minut, w porach największego ruchu pasażerskiego odjazdy nawet co 1 minutę).

Ponadto, w godzinach 8:00 – 19:00 uruchamia się linię 392, na trasie: Witomino Leśniczówka – II MPS – Wielkokacka – Małokacka – Olimpijska – Sportowa – Górskiego – Droga Gdyńska – Śląska – Warszawska – Witomińska – Cmentarz Witomiński. Linię 392 obowiązują wszystkie przystanki innych linii na jej trasie. Kursy zaplanowano co 10-15 minut.

Ze względu na obowiązywanie jednego kierunku ruchu na odcinku ul. Witomińskiej w Gdyni (od Witomina do bramy cmentarza) i przewidywane w ciągu dnia utrudnienia w kursowaniu na tym odcinku pojazdów komunikacji miejskiej, autobusy linii 141 i 190 w obie strony kursują ul. Kielecką, przy czym kursy na linii 141 z Witomina w kierunku Pogórza do godz. 7:00 i po godz. 21:00 wykonywane są ul. Witomińską.

Sobota, 2 listopada
W godzinach 8:00 – 19:00 uruchamia się linię 390, na trasie: Gdynia Dworzec Gł. PKP – Dworcowa – 10 Lutego (powrót Władysława IV – Jana z Kolna) – Władysława IV – al. Piłsudskiego – Śląska – Witomińska – Cmentarz Witomiński. Autobusy linii 390 zatrzymują się na przystankach linii 190 na jej trasie oraz dodatkowo na przystanku „3 Maja 01” przy ul. 10 Lutego, nie obowiązuje natomiast przystanek „Węzeł F. Cegielskiej 04” przy ul. Śląskiej w kierunku Dworca Gł. PKP. Na linii 390 zaplanowano kursy z częstotliwością na bieżąco dostosowywaną do liczby pasażerów (nie rzadziej niż co 10 minut, w porach największego ruchu pasażerskiego odjazdy co 4-5 minut).

Ponadto, w godzinach 9:00 – 17:00 uruchamia się linię 392, na trasie: Witomino Leśniczówka – II MPS – Wielkokacka – Małokacka – Olimpijska – Sportowa – Górskiego – Droga Gdyńska – Śląska – Warszawska – Witomińska – Cmentarz Witomiński. Linię 392 obowiązują wszystkie przystanki innych linii na jej trasie. Kursy zaplanowano co 15 minut.

Ze względu na obowiązywanie jednego kierunku ruchu na odcinku ul. Witomińskiej w Gdyni (od Witomina do bramy cmentarza) i przewidywane w ciągu dnia utrudnienia w kursowaniu na tym odcinku pojazdów komunikacji miejskiej, autobusy linii 141 i 190 w obie strony kursują ul. Kielecką, przy czym kursy na linii 141 z Witomina w kierunku Pogórza do godz. 8:00 i po godz. 19:00 wykonywane są ul. Witomińską.

Niedziela, 3 listopada
W godzinach 9:00 – 17:00 częściej kursują autobusy linii 190co 10 minut.
 

> ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

Od czwartku 31 października do soboty 2 listopada na ul. Witomińskiej będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu od skrzyżowania z ulicami Zielną i Bursztynową do skrzyżowania z ul. Warszawską.

Od strony ul. Warszawskiej na ul. Witomińską będą mogły wjechać jedynie autobusy komunikacji miejskiej oraz pojazdy służb miejskich. Pozostali uczestnicy ruchu, w tym taksówki, w rejon cmentarza będą mogli dojechać tylko od ul. Kieleckiej.

Z ul. Śląskiej w lewo w ul. Warszawską skręcić będą mogły jedynie autobusy komunikacji miejskiej oraz pojazdy służb miejskich. Przez skrzyżowanie ul. Śląskiej z al. Marsz. Piłsudskiego (Węzeł im. Franciszki Cegielskiej) w kierunku Chyloni będzie można przejechać jedynie przez wiadukt przebiegający nad jezdnią al. Marsz. Piłsudskiego. Zostanie zamknięta możliwość wyjazdu z ul. Zjazdowej na ul. Witomińską.

Na skrzyżowaniu ulic: Kieleckiej, Rolniczej, Witomińskiej i Konwaliowej nie będzie można skręcić w lewo z ul. Kieleckiej w ul. Konwaliową, a z ul. Witomińskiej będzie można wyjechać tylko w prawo w ul. Rolniczą.

W związku z uruchomieniem specjalnych linii autobusowych zachęcamy do pozostawienia aut na parkingach zlokalizowanych w Śródmieściu oraz przy ul. Górskiego i rekomendujemy dojazd do cmentarza autobusem.

Podobnie jak w ubiegłych latach będzie można parkować na pasie ruchu ul. Witomińskiej pomiędzy ul. Zielną a główną bramą cmentarza (po stronie cmentarza). Na końcu tego odcinka zostanie wyznaczony tymczasowy postój taxi. Postój taxi znajdujący się naprzeciwko budynku Zarządu Cmentarzy Komunalnych zostanie zawieszony.
Parking zlokalizowany przy cmentarzu zostanie w całości przeznaczony na potrzeby osób niepełnosprawnych. Odcinek ul. Witomińskiej pomiędzy główną bramą cmentarza a ul. Warszawską zostanie objęty zakazem zatrzymywania się.  Na parkingu zlokalizowanym przy bramie cmentarza będzie funkcjonowała pętla autobusowa.

materiały prasowe

CMENTARZ KOMUNALNY W KOSAKOWIE

> KOMUNIKACJA MIEJSKA

Środa, 30 października
Trasą linii 105 pojedzie dodatkowa linia 305 z Węzła F. Cegielskiej do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie, ale bez zajazdu do Terminala Promowego i Elektrociepłowni (łącznie z linią 105 kursy wykonywane co ok. 15 minut).
 
Czwartek, 31 października
Uruchamia się linię 305 z Węzła F. Cegielskiej, po trasie linii 105 w Gdyni (łącznie z linią 105 kursy zaplanowano co 15 minut).

Piątek, 1 listopada
W godzinach 7:00 – 19:30 zaplanowano funkcjonowanie linii 105 z kursami co 10 minut.

Ponadto, w godzinach 8:00 – 17:30 uruchamia się linię autobusową 305, na trasie: Gdynia Węzeł F. Cegielskiej – Kielecka – Śląska – al. Zwycięstwa – Władysława IV – 10 Lutego – Podjazd – Morska – Estakada Kwiatkowskiego – Unruga – Czernickiego – Kosakowo – Pierwoszyno – Kosakowo Cmentarz Komunalny. Kursy na linii 305 zaplanowano co 10 minut.

Do obsługi Cmentarza w Kosakowie przewidziano w godzinach 8:30 – 17:30 także dodatkową linię 273, na trasie: Gdynia Chylonia Dw. PKP – Kartuska – Morska – Rumia: Sobieskiego – Rumia Dworzec PKP – Starowiejska – Derdowskiego – Dębogórska – Żołnierzy I Dywizji WP – Kazimierz – Kosakowo: Rzemieślnicza – Kosakowo Cmentarz Komunalny. Powrót do Chyloni zaplanowano trasą linii 173, przez Dębogórze. Linię 273 obowiązują wszystkie przystanki innych linii na jej trasie. Kursy zaplanowano co 20-40 minut, w koordynacji z kursami na linii 173.

Ze względu na zmianę organizacji ruchu na obszarze gminy Kosakowo, linia 105 funkcjonuje w skróconej relacji: Gdynia Redłowo Szpital – Kosakowo Cmentarz Komunalny, przy czym – ze względu na wprowadzenie jednego kierunku ruchu na ul. Rzemieślniczej w Kosakowie – autobusy dojeżdżają do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie przez Pierwoszyno (powrót z cmentarza odbywa się stałą trasą). Dodatkowo, w godzinach 9:00 – 17:00 z trasy linii 105 wyłącza się zajazdy do Terminala Promowego i Elektrociepłowni.

W relacji: Kosakowo Cmentarz Komunalny – Mechelinki Przystań funkcjonuje linia zastępcza 905. Ze względu na wprowadzenie jednego kierunku ruchu na ul. Rzemieślniczej w Kosakowie, autobusy linii 905 z cmentarza do Mechelinek kursują przez Pierwoszyno.

Bilety jednoprzejazdowe skasowane w autobusie 105 uprawniają do przesiadki na autobus linii 905 i kontynuowania podróży przez 120 minut od skasowania. Analogiczne rozwiązanie obowiązuje przy przesiadkach z linii 905 na 105.

Sobota, 2 listopada
W godzinach porannych uruchamia się dodatkowe kursy na linii 105.

Uruchamia się linię 305 z Węzła F. Cegielskiej, po trasie linii 105 w Gdyni (łącznie z linią 105 kursy zaplanowano co 10 minut).
 

> ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

1 listopada zostanie wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu w ciągu drogi gminnej ul. Rzemieślniczej w Kosakowie, polegająca na wprowadzeniu na tej drodze ruchu jednokierunkowego i objazdu do cmentarza komunalnego przez wieś Pierwoszyno ulicami: Żeromskiego, Kaszubska, Rumska, Rzemieślnicza, Chrzanowskiego, zmiana organizacji ruchu dotyczy również drogi powiatowej nr 1516G ul. Szkolnej w Mechelinkach, polegająca na lokalizacji dodatkowego przystanku autobusowego.
 
materiały prasowe

CMENTARZ MARYNARKI WOJENNEJ NA OKSYWIU

> KOMUNIKACJA MIEJSKA

Piątek, 1 listopada
W celu zapewnienia bezpośredniego połączenia Dąbrowy i Chwarzna z cmentarzami na Oksywiu, autobusy linii pospiesznej K w godz. 9:00 – 17:00 kursują wariantem trasy przez Oksywie Dolne i Górne, przy czym dodatkowo dla nich obowiązują przystanki „Arciszewskich” n/ż i „Muchowskiego”. Uruchamia się także dodatkowe kursy na tej linii.

Na linii 197, obsługującej cmentarze w Cisowie, Leszczynkach i na Oksywiu, w godzinach 9:00 – 17:00 przewidziano zwiększenie częstotliwości kursów do 20 minut.

Sobota, 2 listopada
W celu zapewnienia bezpośredniego połączenia Dąbrowy i Chwarzna z cmentarzami na Oksywiu, autobusy linii pospiesznej K w godz. 9:00 – 17:00 kursują wariantem trasy przez Oksywie Dolne i Górne, przy czym dodatkowo dla nich obowiązują przystanki „Arciszewskich” n/ż i „Muchowskiego”. Uruchamia się także dodatkowe kursy na tej linii.
 
> ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

Organizacja ruchu w rejonie cmentarza będzie identyczna jak w ubiegłych latach. Od czwartku 31 października do soboty 2 listopada na ul. Miegonia oraz na ul. Muchowskiego zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu od ul. Dickmana do ul. Arciszewskich.


CMENTARZ PRZY UL. SPOKOJNEJ

> KOMUNIKACJA MIEJSKA

Piątek, 1 listopada
Dojazd do cmentarza przy ul. Spokojnej zapewni linia 380, na trasie: Redłowo SKM – Stryjska – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Spokojna Cmentarz. Kursy na linii 380 zaplanowano co 30 minut. Ponadto, kurs linii 180 z Karwin Tuwima w godzinach porannych przewidziano z zajazdem na ul. Spokojną.

Aby umożliwić dojazd w pobliże cmentarzy w Cisowej, Leszczynkach, Witominie i Wielkim Kacku, uruchamia się linię trolejbusową 327, na trasie: Cisowa Sibeliusa – Morska – Warszawska – Śląska – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Chwaszczyńska – Nowowiczlińska – Karwiny Tesco. Kursy na linii 327 zaplanowano co 7-15 minut.
 

> ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

Organizacja ruchu w rejonie cmentarza będzie identyczna jak w ubiegłych latach. Od czwartku 31 października do soboty 2 listopada obie strony ul. Spokojnej od skrzyżowania z ul. Wielkopolską do drogi dojazdowej do cmentarza, jak i ta droga zostaną objęte zakazem zatrzymywania. Z wlotu ul. Spokojnej na skrzyżowanie z ul. Wielkopolską będzie można skręcić tylko w prawo. Kierowcy będą mogli skorzystać z parkingu zlokalizowanym przy ulicy Spokojnej za drogą dojazdową do cmentarza.
 
materiały prasowe

POZOSTAŁE CMENTARZE

> KOMUNIKACJA MIEJSKA

Środa, 30 października
Cmentarz Komunalny w Rumi obsługiwany stałymi liniami autobusowymi 86 i 288, z dodatkowymi kursami do/z cmentarza na linii 86.

Piątek, 1 listopada
W godzinach 8:00 – 17:00, na podstawie specjalnego rozkładu jazdy, uruchamia się linię 288.

Niedziela, 3 listopada
Ze względu na obowiązywanie jednego kierunku ruchu na ulicy Malczewskiego w Sopocie, na odcinku od al. Niepodległości do Brodwina, od ok. godz. 9 do końca dnia, wprowadza się zmianę tras linii 181 i 187:
181 – w kursach w kierunku pętli przy ul. Reja od przystanku „Brodwino – Szkoła 02” do przystanku „Malczewskiego 02” przejazd ulicami: Kolberga, Obodrzyców, Wejherowską i al. Niepodległości.
187 – w kursach z Kamiennego Potoku od przystanku „Brodwino 02” do „Malczewskiego 02” przejazd ulicami: Cieszyńskiego, Obodrzyców, Wejherowską i al. Niepodległości.
W kierunku przeciwnym trasy linii 181 i 187 nie ulegają zmianie.
 

BEZPIECZEŃSTWO W OKOLICACH CMENTARZY

Policja apeluje, by zarówno kierowcy, jak i piesi przestrzegali zasad bezpieczeństwa na drodze.
Tylko trzeźwy i przestrzegający przepisów prawa drogowego kierowca dojedzie bezpiecznie do celu.

Przed wyjazdem sprawdź:
*      czy masz przy sobie wymagane dokumenty,
*      czy twój samochód jest sprawny technicznie i odpowiednio przygotowany,
*      czy leki, które zażywasz pozwalają na bezpieczne kierowanie pojazdem.

W rejonach cmentarzy:
*      stosuj się do poleceń policjantów i innych przedstawicieli służb porządkowych,
*      samochód parkuj na wyznaczonych parkingach, nie staraj się podjechać pod bramę cmentarza,
*      korzystaj z komunikacji miejskiej,
*      nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w zaparkowanym samochodzie,
*      zwracaj baczną uwagę na pieszych poruszających się w rejonach cmentarzy.

Bądź bezpieczny w pobliżu drogi:
*      Używaj odblasków. Posiadając jakiekolwiek element odblaskowy po zmroku jesteś widoczny dla kierującego z odległości około 150 metrów. Gdy nie posiadasz odblasku kierowca zobaczy Cię dopiero w odległości 30 metrów. Swoją widoczność na drodze poprawisz również ubierając jasną lub jaskrawą odzież.

Jako pieszy zachowaj ostrożność w rejonach cmentarzy:
*      stosuj się do poleceń policjantów i innych przedstawicieli służb porządkowych,
*      zwracaj baczną uwagę na poruszające się pojazdy,
*      w przypadku poruszania się po poboczu drogi idź lewą stroną,
*      nie wchodź na drogę bezpośrednio przed jadącym pojazdem,
*      nie wchodź na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody, ograniczającej widoczność drogi.


Szczegółowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej znajdziesz tutaj