Co nowego

Wybierz najlepszy film „Wirtualnych Albatrosów”

Zdjęcie archiwalne z gali Przeglądu Filmów Uczniowskich „Albatrosy” // fot. Anna Rezulak

Zdjęcie archiwalne z gali Przeglądu Filmów Uczniowskich „Albatrosy” // fot. Anna Rezulak

15.09.2020 r.

Opowiadają m.in. o ludzkich emocjach, pasjach czy problemach młodego pokolenia. Można znaleźć wśród nich animacje, a także obejrzeć Gdynię z góry. Mowa o krótkometrażowych produkcjach, które powstały w ramach warsztatów i konkursu „Wirtualne Albatrosy”. To filmy stworzone przez uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wszystkie konkursowe dzieła można zobaczyć online i wskazać swojego faworyta, biorąc udział w głosowaniu publiczności.

„Wirtualne Albatrosy” to projekt, który miał zainspirować młodzież do tworzenia filmów oraz poszerzania indywidualnych pasji. Udało się i przedsięwzięcie przyciągnęło sporą grupę młodych ludzi. Na początek wzięli oni udział w warsztatach online przygotowanych przez wykładowców Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Poznali podczas nich tajniki pracy z kamerą, światłem i mikrofonem. Zapoznali się też z najważniejszymi zagadnieniami na temat filmu i kina. Potem uczestnicy, indywidualnie lub w grupach, zabrali się do kręcenia własnych, amatorskich filmów krótkometrażowych.

W ramach konkursu powstały 22 uczniowskie produkcje. Młodzi twórcy skupili się w nich przede wszystkim na emocjach, kontaktach międzyludzkich, portretach miejsc czy współczesnych problemach. Wśród zgłoszonych prac nie zabrakło animacji, filmu grozy oraz wideopamiętników.

Efekty pracy uczestników może zobaczyć każdy. Wszystkie konkursowe filmy są dostępne online na kanale YouTube Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Autorzy najlepszego uczniowskiego dzieła zostaną nagrodzeni. Trwa właśnie konkurs publiczności. Każdy, kto obejrzy stworzone przez młodych twórców filmy, może wskazać swojego faworyta. Głosowanie odbywa się online i potrwa do 18 września. Jak oddać głos? Wystarczy wypełnić specjalny formularz. Z jednego adresu mailowego można zagłosować tylko raz.

„Wirtualne Albatrosy” to internetowa wersja Przeglądu Filmów Uczniowskich „Albatrosy”. Projekt  jest realizowany przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni, we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową. Został on dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.