Co nowego

Wyjątkowe wystawy na Gdynia Design Days

Wystawa Baltic Farming / fot. materiały promocyjne organizatora

Wystawa Baltic Farming / fot. materiały promocyjne organizatora

11.05.2022 r.

Na początku lipca odbędzie się tegoroczna edycja Gdynia Design Days. Wiadomo już, jakie wystawy będą prezentowane podczas festiwalu. Ostatnie dwie edycje imprezy przeprowadzono w czasie pandemii. W tym roku wystawy ponownie w pełni otworzą się dla publiczności. Będą dostępne zarówno w PPNT Gdynia, jak i przestrzeni miasta.


Gdynia Design Days 2022 potrwa od 2 do 10 lipca. Każda edycja wydarzenia to pretekst do poruszania zagadnień związanych z szeroko pojętym projektowaniem w kontekście zmian, jakie zachodzą w naszym otoczeniu. W tym roku imprezie przyświecać będzie hasło „Współmorze”. Bałtyk to nie zamknięty szlaban, ale droga, którą możemy podążać razem. Obok dyskusji i warsztatów na festiwalu zaprezentowane zostaną także wystawy. Część z nich pojawi się na terenie PPNT, inne – w przestrzeni miasta.

– Po pandemicznym czasie festiwal Gdynia Design Days wraca w swojej pełnej krasie. Tegoroczna edycja to kilkanaście wystaw i kilkanaście prób projektowego poszukiwania rozwiązań na światowe i lokalne wyzwania. Zarówno te, które widzimy już teraz, jak i te, które dopiero mogą nadejść. W tym roku hasłem przewodnim jest „Współmorze”. Będziemy rozmawiać m.in. o znaczeniu Bałtyku w kontekście klimatu i gospodarki, ale też o tożsamości i wspólnocie ludzi, którzy tu żyją – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
Wśród tematów wystaw pojawią się zupełnie nowe wątki, ale także takie, które od lat towarzyszą festiwalowi. Tak będzie chociażby w przypadku nadprodukcji, niepohamowanego konsumpcjonizmu i zbyt ekspansywnego korzystania z zasobów. W tych tematach zobaczyć będzie można wystawy poruszające zagadnienia związane z łańcuchami dostaw. Drogą, jaką musi przebyć produkt zanim trafi do naszego domu oraz wystawę związaną z poszukiwaniem alternatywnych materiałów.

Nowym wątkiem będzie natomiast wystawa dotycząca poszukiwania tożsamości i tradycji we współczesnym, migrującym społeczeństwie, a także wystawa dotycząca współpracy międzygatunkowej w metawersum.

Po wielu miesiącach pandemicznych ograniczeń, organizatorzy wracają do prezentowania wystaw stacjonarnie. Wszystkie będą dostępne i otwarte dla odwiedzających w pełnym wymiarze. Do przestrzeni ekspozycyjnych będzie można wejść w godzinach 10:00-20:00, w czasie trwania festiwalu.

Duża ich część zostanie ulokowana na terenie PPNT Gdynia. Wystawy będzie można też spotkać w kilku lokalizacjach w centrum Gdyni, dzięki czemu spacer po wystawach będzie można połączyć z wypoczynkiem nad morzem.

Gdynia Design Days nie chce jednak całkowicie porzucać rozwiązań, które wypracowało w ciągu ostatnich dwóch, pandemicznych lat. Dlatego choć organizatorzy zachęcają do odwiedzenia wystaw osobiście, to wszystkie będą dostępne również w przewodniku GDD. Już teraz można zobaczyć tam wszystkie wystawy z edycji 2020 i 2021 w ramach przed festiwalowej rozgrzewki.

To tylko niektóre wątki, które będą się przewijać podczas tegorocznej edycji pod hasłem Współmorze. Więcej informacji na gdyniadesigndays.eu.

Wystawa Blanki Brywy (mat. Gdynia Design Days