Co nowego

XI Międzynarodowa Konferencja TransNav 2015

Opis alternatywny

17.06.2015 r.

Międzynarodowa Konferencja TransNav 2015 on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation rozpoczęła się w środę 17 czerwca 2015 r. na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni (al. Jana Pawła II 3). Jej organizatorem jest Akademia wspólnie z prestiżowym The Nautical Institute.

Jest to już jedenaste tego typu spotkanie i piąte od czasu, gdy nadany mu został szeroki wymiar międzynarodowy; po raz drugi pod nazwą Konferencja - przedtem używana była nazwa Sympozjum. Ponownie, jak co dwa lata, Akademia Morska gości ekspertów praktyków i teoretyków Nawigacji oraz Transportu Morskiego, marynarzy, żeglarzy, transportowców, rektorów, dziekanów, dyrektorów instytutów, kierowników katedr i zakładów, profesorów i członków ich zespołów badawczych, przedstawicieli stowarzyszeń naukowych i zawodowych, towarzystw klasyfikacyjnych, administracji morskiej, stoczni, portów, armatorów, firm żeglugowych i transportowych oraz producentów i użytkowników systemów i urządzeń nawigacyjnych niemal z całego świata, w każdym razie z wszystkich sześciu kontynentów.

W trakcie trzydniowych obrad poruszone zostaną najważniejsze kwestie dotyczące aktualnych problemów transportu morskiego i nawigacji. Konferencja TransNav od wielu lat pomaga wyznaczać kierunki rozwoju tych dziedzin na wielu różnych płaszczyznach. Wpływ ten rośnie wraz ze wzrostem znaczenia konferencji, przejawiającym się między innymi znacznie zwiększającą się z edycji na edycję liczbą uczestników.

W tym roku uczestnikami imprezy, czynnymi i biernymi, są przedstawiciele aż 57 państw: Arabii Saudyjskiej, Australii, Austrii, Bangladeszu, Belgii, Brazylii, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Filipin, Finlandii, Francji, Ghany, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Hong Kongu, Indii, Indonezji, Iranu, Irlandii, Izraela, Japonii, Kanady, Korei, Litwy, Łotwy, Malezji, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Pakistanu, Polski, Portugalii, Rosji, RPA, Rumunii, Serbii, Singapuru, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Wietnamu oraz Włoch.

W ponad dwustuosobowym Komitecie Naukowym znaleźli się przedstawiciele aż 43 państw, tylko co trzeci członek Komitetu to nasz rodak. Do prac w Komitecie Naukowym udało się pozyskać już po raz piąty takie sławy, jak: prof. Vidal Ashkenazi, prof. John Kemp, prof. Malek Pourzanjani i prof. Jin Wang z Wielkiej Brytanii, prof. Knud Benedict z Niemiec, prof. Shogo Hayashi i prof. Masao Furusho z Japonii, prof. Chaojian Shi z Chin, prof. Jac Spaans z Holandii, prof. Frantisek Vejražka z Czech, czy prof. Tadeusz Kaczorek i prof. Lech Kobyliński z Polskiej Akademii Nauk.

Honorowy patronat nad sympozjum objęli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju pani Dorota Pyć, prezydent The Nautical Institute Capt. Robert McCabe oraz Rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Piotr Jędrzejowicz. Dzięki możliwościom techniki jeden z powitalnych adresów wygłosi za pośrednictwem łącz Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej Koji Sekimizu.