Co nowego

Z biało-czerwoną na Święto Niepodległości

Gdynianie świętując Urodziny Niepodległej nie zapominają o biało-czerwonych akcentach // fot. Przemysław Świderski

Gdynianie świętując Urodziny Niepodległej nie zapominają o biało-czerwonych akcentach // fot. Przemysław Świderski

Narodowe barwy to nieodłączny element towarzyszący celebrowaniu każdej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada to właśnie kolory biały i czerwony królują w całym kraju. Nie inaczej będzie w Gdyni. Tego dnia ulice miasta wypełnią się flagami państwowymi. W Śródmieściu przejdzie też wielka parada. Aby godnie uczcić Święto Niepodległości, warto wcześniej zaopatrzyć się w biało-czerwone flagi. Podpowiadamy, gdzie można je dostać lub kupić.

To już tradycja, że 11 listopada Gdynia bardzo uroczyście świętuje rocznicę odzyskania przez Polskę wolności i suwerenności. Z tej okazji, w mieście, odbędzie się szereg wydarzeń w ramach 101. Gdyńskich Urodzin Niepodległej. Warto zadbać też o to, żeby mieć przy sobie biało-czerwoną flagę lub wywiesić ją przed domem, w oknie, czy na balkonie.

Gdzie po biało-czerwoną flagę?

W piątek, 8 listopada, między godz. 12.00 a godz. 13.00, przed InfoBoksem (ul. Świętojańska 30) flagi w narodowych barwach rozda Radio Gdańsk. Mieszkańcom Gdyni będzie je wręczał m.in. wiceprezydent Marek Łucyk. W tym czasie reporter zrelacjonuje przebieg akcji na antenie. Flagi – o wymiarach 112 x 70 cm – będą miały troczki, dzięki którym można je zawiesić np. na balkonie. Akcja odbywa się w ramach „Tygodnia z biało-czerwoną flagą w Radiu Gdańsk”.

Flagi można również nabyć w kilku punktach Śródmieścia, w tym w: kiosku w Urzędzie Miasta (la. Marsz. Piłsudskiego 52/54), Sklepie Harcerskim „Druhna” (ul. 10 Lutego 23), w Cepelii (ul. Świętojańska 2/4) oraz w punktach „Clipper” (al. Jana Pawła II 11) i „Katrin” (ul. Wójta Radtkego 29-35). Większą liczbę narodowych flag kupimy w sklepie „Polus” (ul. Warszawska 28-30). Dodatkowo flagi gdyńskie można zakupić w Miejskiej Informacji (ul. 10 Lutego 24).

Wielka Parada Niepodległości

Kulminacyjnym punktem gdyńskich obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie barwna parada. Ruszy w samo południe sprzed dworca PKP. Trasa powiedzie ul. 10 Lutego do skweru Kościuszki, gdzie pod pomnikiem Polski Morskiej odbędą się oficjalne uroczystości. Zgłoszone do udziału w paradzie grupy mogą wypożyczyć biało-czerwone flagi na drzewcach, żeby dumnie uczcić urodziny Niepodległej. Miasto przygotowało i rozda 1000 flag. Zainteresowane osoby powinny się zgłosić do punktu przy pomniku Gdynian Wysiedlonych, gdzie będą one wydawane. Po uroczystości należy je jednak zwrócić do specjalnie przygotowanego samochodu, który stanie na skwerze Kościuszki.

Jak prawidłowo i godnie eksponować i obchodzić się z flagą narodową?

Flaga jest symbolem naszego państwa, dlatego należy odnosić się do niej z należną czcią i szacunkiem. Wywieszamy ją, aby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe. Powinna być umieszczona w miejscu uprzywilejowanym - jest to zawsze prawa strona osoby stojącej tyłem do budynku lub na prawo od godła – patrząc od strony godła. Flaga państwowa nie powinna być wywieszana na jednym maszcie lub drzewcu razem z inną flagą lub flagami. Natomiast jeśli chcemy umieścić ją na pojeździe, powinna znajdować się po jego prawej stronie.

Trzeba zwracać uwagę na właściwa kolejność barw. Jeżeli umieszczane są pionowo, kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.

Flaga, którą wywieszamy powinna być czysta, wyprasowana i przymocowana w taki sposób, aby się nie zerwała - czyli np. przywiązana lub przymocowana pinezką do drzewca. Nie można na niej umieszczać, ani przyczepiać do niej, żadnych znaków, liter, słów, liczb czy rysunków. Flaga powinna być zabezpieczona przed zniszczeniem, zerwaniem lub upadkiem na ziemię. Musi być tak umieszczona, żeby nie dotykała ona podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie. Jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplątać. Zaplątana flaga nie jest ozdobą. Symbole państwowe innych państw należy traktować z takim samym szacunkiem, jakiego oczekujemy od innych w stosunku do polskich symboli państwowych.

Flaga z papieru, używana podczas różnego rodzaju uroczystości, nie powinna być porzucona na ziemi czy wyrzucona na śmietnik.

Podczas ceremonii podnoszenia albo opuszczania flagi, lub gdy flaga jest niesiona podczas pochodu, przemarszu, przeglądu, wszystkie osoby, z wyjątkiem tych, które są w mundurach, powinny być zwrócone twarzą do flagi i przyjąć postawę wyprostowaną. Osoby z umieszczonym na ubraniu wizerunkiem godła lub flagi powinny o tym pamiętać i zachowywać się godnie. Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju oraz zdjęcie nakrycia głowy (mężczyźni).

Flaga z godłem nie powinna być używana przez obywateli, ponieważ jest zastrzeżona wyłącznie dla grup podmiotów określonych w ustawie (placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty cywilne podczas lotów za granicą, kapitanaty portów, na statkach morskich).

Jeżeli flaga jest w stanie nie nadającym się już do użytku, powinna być zniszczona w sposób godny. Najlepiej przez spalenie lub pocięcie w taki sposób, aby rozdzielić barwy. Nie można niszczyć lub uszkadzać godła lub flagi, ani niegodnie zachowywać się przy symbolach państwowych.

  • ikonaOpublikowano: 06.11.2019 13:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.11.2019 14:11
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze