Co nowego

Z Gdyni na "Dach Europy"

Opis alternatywny

08.07.2010 r.

20 członków 7. Gdańskiej Integracyjnej Drużyny Harcerskiej „Keja": 10 osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz 10 harcerzy i opiekunów - wyruszyło  na wyprawę, której celem jest obejście masywu Mont Blanc oraz zdobycie najwyższego szczytu Alp i Europy.
Początek wyprawy Dach Europy, fot. Bartosz PietrzakWyprawa składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest 9 lub10-dniowy trekking dookoła szczytu Mont Blanc. W jego trakcie zostaną wybrane trzy zespołu czteroosobowe, które podejmą próbę zdobycia szczytu. W sumie wyprawa planowana jest na 16-17 dni. Jej głównym celem jest integracja osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi oraz udowodnienie, że wspólna pomoc i wzajemne wsparcie pozwalają podjąć najtrudniejsze wyzwania i spełnić wszelkie marzenia.

Początek wyprawy Dach Europy, fot. Bartosz PietrzakWyjazd odbywa się w ramach projektu „Dach Europy", który jest realizowany przez Gdyńskie Stowarzyszenie Integracyjne „Promyk". To właśnie spod siedziby "Promyka" (ul. Maciejewicza 11) w czwartek 8 lipca 2010 r. rozpoczęła się wyprawa.  

"Dach Europy" to nie pierwszy projekt w ramach programu „Terapia Osób Niepełnosprawnych w warunkach ekstremalnych", za realizację którego Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Gdyni, prowadzony przez Gdyńskie Stowarzyszenie Integracyjne „Promyk", otrzymał w 2003 r. medal „Gdynia bez barier".

Dotychczas wraz z 7. Gdańską Integracyjną Drużyną Harcerską „Keja" zrealizowano m.in. projekt „Nie ma rzeczy niemożliwych", podczas którego zdobyto Koronę Gór Polski. Za tę wyprawę drużyna otrzymała w 2008 r. nagrodę specjalną podczas 10. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Jej członkowie uczestniczyli także pięciokrotnie w rejsie po Morzu Bałtyckim na żaglowcu „Zawisz Czarny", a także po Morzu Śródziemnym na żaglowcu „Pogoria".

Szczegółowe informacje na temat wyprawy oraz jej uczestników znajdują się na stronie: www.dacheuropy.pl

Początek wyprawy Dach Europy, fot. Bartosz Pietrzak

Początek wyprawy Dach Europy, fot. Bartosz Pietrzak

fot. Bartosz Pietrzak