Co nowego

Za nami pierwsza w tym roku sesja Rady Miasta Gdyni

Za nami pierwsza w 2021 roku sesja Rady Miasta Gdyni // fot. Sławomir Okoń

Za nami pierwsza w 2021 roku sesja Rady Miasta Gdyni // fot. Sławomir Okoń

W środę, 27 stycznia Rada Miasta Gdyni obradowała po raz pierwszy w 2021 roku. Radni spotkali się podczas sesji online.


XXVI sesja Rady Miasta Gdyni z powodu pandemii koronawirusa odbyła się – podobnie jak kilka poprzednich – za pośrednictwem internetu. Możliwość podejmowania uchwał zapewnił system eSesja. Posiedzenie transmitowane było na stronie Gdynia.pl oraz portalu eSesja.tv.

Podczas obrad radni podjęli uchwały dotyczące m.in.:

- przyznania medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Radni zadecydowali o przyznaniu trzech medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”.

Otrzymają je:

  • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdyni,
  • Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego,
  • gdyńskie szpitale: Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, Szpital Morski im. PCK oraz Szpital św. Wincentego a Paulo.

Pracownicy gdyńskiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej już na początku wiosennej fali zakażeń wywołanych koronawirusem stanęli przed wyzwaniem, które znacznie wykraczało poza znane im dotychczas zadania. Zapoczątkowana wczesną jesienią gwałtowna, lawinowo rosnąca liczba stwierdzonych przypadków zachorowań przeszła wszelkie oczekiwania, a system pracy stacji sanepidu uległ nagle ogromnemu przeobrażeniu. W tej nadzwyczajnej i nieznanej wcześniej sytuacji kierownictwo placówki i wszyscy jej pracownicy wykazali się niezwykłą i podziwu godną odpowiedzialnością i poczuciem misji. Pracując z ogromnym poświęceniem, wykorzystując swój czas wolny oraz wszelkie możliwe zasoby, siły i środki, od miesięcy świadczą pomoc i dostarczają informacji wszystkim potrzebującym. Należy przy tym pamiętać, iż dodatkowym obciążeniem są obowiązujące, a mające przecież istotny wpływ na bezpieczeństwo ogółu obywateli, przepisy zmieniane nieustannie i w ostatniej chwili. Personel stacji każdego zdaje najtrudniejszy w swojej karierze zawodowej egzamin.

Doświadczenie, które za sprawą epidemii koronawirusa stało się udziałem personelu Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, a zwłaszcza – i należy to podkreślić ze szczególną mocą – załóg karetek, można próbować opisać jedynie w kategoriach medycyny wojennej. Obciążenie psychiczne i fizyczne, któremu poddawani są obecnie dyspozytorzy pogotowia, przede wszystkim zaś lekarze i ratownicy medyczni, wykracza poza zwykłe pojmowanie. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie poświęcenia medyka, który musiał spędzić cały dzień jako ciężkozbrojny uwięziony w odzieży ochronnej z pacjentem w poważnym stanie podczas kilkugodzinnego oczekiwania na szpitalnym podjeździe na przyjęcie chorego na oddział. W tym nadzwyczajnym czasie, doświadczającym każdego z nas, wykraczająca poza ludzkie siły i ludzką wytrzymałość praca i misja medyków z pierwszej linii frontu, jaką stanowią SOR-y, a nade wszystko pogotowie ratunkowe, jest dowodem na bezprzykładne poświęcenie, do którego zdolni są najlepsi z nas. Nie ma słów, którymi moglibyśmy wyrazić szacunek i wdzięczność, które jesteśmy im winni.

Placówka szpitala Morskiego im. PCK została włączona do systemu walki z epidemią Covid-19 wraz z nadejściem drugiej fali zakażeń. Wymagało to od szpitala ogromnego wysiłku organizacyjnego, trudnych decyzji personalnych, a od samego personelu gotowości do działań na pierwszej linii zmagań. Udało się w nim z sukcesem utworzyć oddział covidowy, który uzupełnia mapę placówek walczących o zdrowie i życie mieszkańców Gdyni, zapewniając największą spośród wszystkich placówek liczbę łóżek z przeznaczeniem dla covidowych pacjentów.

Dla niewielkiego szpitala św. Wincentego a Paulo dołączenie do antycovidowego systemu na początku jesiennej fali zakażeń stanowiło szczególne wyzwanie.  Doświadczenie i ogromne zaangażowanie całego zespołu szpitala, a przede wszystkim personelu medycznego, jest godne najwyższego uznania. Szpital stanowi bardzo istotne wsparcie systemu ochrony zdrowia w Gdyni, w diagnistyce przypadków związanych z zakażeniem COVID-19. 

Wysoko wyspecjalizowany w rozpoznawaniu i leczeniu chorób zakaźnych szpital UCMMiT jako pierwszy w Gdyni zderzył się z wiosenną falą zakażeń i przyjął na siebie cały jej początkowy impet. Od wielu miesięcy (a przez kilka początkowych jako jedyny w mieście) niezwykle sprawnie i z poświęceniem prowadzi walkę o życie i zdrowie osób zakażonych Covid-19. Do tej pory na UCMMiT spoczywa główny ciężar zmagań z epidemią w naszym mieście, co wymaga ogromnego nakładu sił, osobistych wyrzeczeń i starań organizacyjnych. Cały personel szpitala jest niezwykle zaangażowany w zapewnienie prawidłowego funkcjonowania placówki i w walkę o powrót do zdrowia pacjentów.


- wyboru przedstawicieli Rady Miasta Gdyni do Gdyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego,

Rada Miasta Gdyni wybiera dwóch swoich przedstawicieli do Gdyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, realizując obowiązek wynikający z ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Zgodnie z założeniami Programu Współpracy Miasta Gdyni z Organizacjami Pozarządowymi Rada Miasta wybiera swoich przedstawicieli nie później niż podczas drugiej sesji odbywającej się po wyborze przedstawicieli przez organizacje pozarządowe. Organizacje pozarządowe wybrały swoich przedstawicieli w wyborach bezpośrednich, które zakończyły się 2 grudnia 2020 roku.

Przedstawicielami Rady Miasta Gdyni w Gdyńskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego zostali:
  • Elżbieta Raczyńska (18 głosów)
  • Sebastian Jędrzejewski (17 głosów)

- zmiany nazw dwóch części ulicy Chwarznieńskiej w Gdyni na ul. Wagnera oraz ul. Grabowskiego

W chwili obecnej drogi z ronda na ul. Chwarznieńskiej – w okolicy przystanku autobusowego „Gierdziejewskiego” – wybiegają w cztery rózne strony. Stojące przy każdej z nich domy mają nadany adres odnoszący się do ulicy Chwarznieńskiej. Jest to sytuacja powodująca wiele nieporozumień i utrudniająca życie zarówno mieszkańcom, jak i ich gościom, dostawcom i klientom. Nie do zaakceptowania jest powodowanie możliwości opóźnienia interwencji wezwanych na pomoc służb ratunkowych wskutek wyboru niewłaściwej drogi.

W związku z tym dwóm odcinkom ulicy Chwarznieńskiej nadano patronów: Władysława Grabowskiego oraz Władysława Wagnera.

Ulica Grabowskiego przebiegać będzie od wspomnianego ronda na północ, w kierunku lasu. Aby w nią wjechać, jadąc od strony Witomina i centrum miasta, należy na rondzie wybrać pierwszy zjazd.

Władysław Grabowski (1905-1942) w roku 1928 ukończył Szkołę Morską i został skierowany do Marynarki Wojennej. Służbę ukończył w stopniu porucznika marynarki. Dyplom kapitana żeglugi wielkiej otrzymał w 1937 r. Do wybuchu II wojny światowej pełnił odpowiedzialną funkcję pilota w porcie gdyńskim. Po wycofaniu się obrońców Gdyni na Kępę Oksywską 13 września 1939 r. wymyka się jachtem z Gdyni, przedzierając się przez niemiecką blokadę portu. Dociera do Karlskrony w Szwecji. Od 1941 r. jako kapitan ss Wigry pływał w wielu konwojach na atlantyckich szlakach. 15 stycznia 1942 r. podczas sztormu jego statek uległ awarii i rozbił się na skałach w pobliżu Islandii. Kapitan, kierując akcją ratowniczą załogi do końca, nie opuścił tonącego statku. 18 marynarzom, w tym Grabowskiemu, nie udało się uratować. Ich ciała, które morze wyrzuciło na brzeg, pochowano na cmentarzu w Reykjaviku.

Ulica Wagnera przebiegać będzie na zachód od wspomnianego ronda. Jadąc od strony centrum miasta i Witomina, należy wybrać drugi zjazd.

Władysław Wagner (1912-1992) to syn gdynian z wyboru, urodzony w Krzyżowej Woli (obecnie dzielnicy Starachowic), absolwent gdyńskiego gimnazjum miejskiego, aktywny harcerz. Dokonał niebywałego wyczynu, opływając łodzią żaglową kulę ziemską jako jeden z pierwszych ludzi na świecie. Rejs rozpoczął wkrótce po ukończeniu szkoły w roku 1932, a ukończył już po wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. Zamknięcie pętli okołoziemskiej nastąpiło po przełamaniu wielu poważnych trudności. Wystarczy wspomnieć, iż rozpoczął go na jednostce nazwanej Zjawa, która była własnoręcznie wyremontowanym wrakiem odnalezionej przez niego, a porzuconej przez byłego właściciela, łodzi rybackiej, kontynuował na Zjawie II zbudowanej w Brazylii - a zakończył na Zjawie III wybudowanej od podstaw wg jego projektu w Guayaquil w Ekwadorze. Na rufie każdej z tych jednostek umieszczał nazwę portu macierzystego, czyli Gdyni. W czasie II wojny światowej pływał w konwojach z zaopatrzeniem wojennym. Również całe jego późniejsze życie związane było z pracą na morzu. Zmarł w roku 1992 w USA, ale spoczywa na cmentarzu witomińskim w Gdyni.

Wydarzenia i okoliczności historyczne sprawiły, że wielkie na ówczesne czasy osiągniecie nie zostały w Polsce odpowiednio uczczone i niemal zapomniane. Nadanie nazwy ulicy, przy której budowane jest duże osiedle mieszkaniowe, będzie formą przypomnienia tego wybitnego Polaka i gdynianina.


- rezolucję Rady Miasta Gdyni w sprawie ustawowej zmiany kryteriów rekrutacji do żłobków i przedszkoli publicznych pod kątem obowiązkowego szczepienia dziecka

W maju 2018 roku Rada Miasta Gdyni jednogłośnie uchwaliła rezolucję, w której apelowała do władz Rzeczpospolitej Polskiej o stworzenie takich uwarunkowań prawnych, w których samorząd decydowałby o kryteriach dostępu do publicznych placówek pod kątem dopełnienia opisanego w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi obowiązku szczepień. Apel radnych pozostał jednak bez echa. Przyjęta na XXVI sesji rezolucja, nawiązuje do tamtej – z maja 2018 roku. W dokumencie czytamy:


Wzmożona aktywność środowisk antyszczepionkowych powoduje, że z roku na rok maleje liczba zaszczepionych dzieci, a to stwarza coraz większe zagrożenie epidemiczne. W internecie bez trudu można znaleźć instrukcje, jak skutecznie unikać obowiązkowych szczepień. Te niezgodne z prawem decyzje rodziców stwarzają zagrożenie dla zdrowia zarówno ich dzieci, jak i pozostałych mających z nimi kontakt.

(...)

Sukces szczepień ochronnych spowodował, że ustąpił lęk przed chorobami zakaźnymi i paradoksalnie pomógł ruchom antyszczepionkowym. Dopiero pandemia koronawirusa uświadomiła, że zagrożenie nadal istnieje, a mechanizm i pojęcie odporności zbiorowej stały się ogólnie zrozumiałe. Nie powstrzymało to jednak przeciwników szczepień przed intensyfikacją propagandy głównie w social mediach.

Wierząc, że w tak zmienionych uwarunkowaniach zewnętrznych nasz apel spotka się z większym zrozumieniem, zwracamy się ponownie do Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji i Nauki oraz Prezesa Rady Ministrów o podjęcie prac legislacyjnych, zmierzających do wprowadzenia odpowiednich zmian w prawie, umożliwiających samorządom ustalenie obligatoryjnego kryterium naboru dzieci do żłobków i placówek oświatowych w postaci potwierdzenia realizacji przepisów prawa z zakresu szczepień ochronnych obowiązujących w Rzeczpospolitej Polskiej.

Zwracamy uwagę, że w przypadku prawidłowego funkcjonowania systemu obowiązkowych szczepień ochronnych, proponowane przez nas rozwiązanie, będzie miało walor dodatkowego przypomnienia rodzicom lub uświadomienia ich o konieczności poddania dzieci szczepieniom.


- wyrażenia zgody na sprzedaż udziału w nieruchomości położonej w Poznaniu przy ul. Głogowskiej, stanowiącego własność Gminy Miasta Gdyni,

Rada Miasta Gdyni wydała zgodę na sprzedaż udziału w nieruchomości znajdującej się w Poznaniu, przy ul. Głogowskiej. Do sprzedaży trafił udział Gminy Miasta Gdyni wynoszący 128/6144 części nieruchomości. Wniosek o zbycie udziału złożyli pozostali współwłaściciele nieruchomości, w związku z czym sprzedaż może nastąpić na ich rzecz.

Uchwała podlega nadzorowi wykonawczemu sprawowanemu przez wojewodę pomorskiego.


- wyrażenia szeregu zgód na zbycie nieruchomości, czy też odstąpienie od obowiązku przetargowego zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości gminnej

Do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących m.in. zasad zbywania nieruchomości. Rada Miasta Gdyni podjęła szereg zgód na zbycie nieruchomości znajdujących się w Gdyni przy:
  • ul. Partyzantów,
  • ul. Radosnej,
  • ul. Wójta Radtkego,
  • Alei Zwycięstwa,
Radni wyrazili również zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości gminnej przy ulicach: Zbożowej, Starochwaszczyńskiej, Chylońskiej, Jęczmiennej i Morskiej.


Ponadto podczas sesji zaprezentowane zostało sprawozdanie z prac Rady Dzielnicy Pustki Cisowskie-Demptowo.

Pełen porządek obrad oraz projekty uchwał znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej.

  • ikonaOpublikowano: 27.01.2021 14:56
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.01.2021 10:03
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze