Co nowego

Zadbaj o siebie i sprawdź się przed świętami

Kolejna gdyńska akcja bezpłatnych badań i konsultacji w ramach profilaktyki raka piersi  // fot. Michał Puszczewicz

Kolejna gdyńska akcja bezpłatnych badań i konsultacji w ramach profilaktyki raka piersi // fot. Michał Puszczewicz

Jesteś kobietą, mieszkasz w Gdyni i nie zdążyłaś przyłączyć się do akcji „Sprawdź się na jesień”? W takim razie czekamy na Ciebie w najbliższą sobotę, 4 grudnia w Centrum Riviera. Warto przyjść, ponieważ to już ostatnie spotkanie „różowych wstążeczek” w tym roku.


W Gdyni dbamy o zdrowie mieszkańców – mamy wiele programów profilaktycznych, m.in. bezpłatne konsultacje dla kobiet w zakresie profilaktyki raka piersi. To jeden z najczęściej występujących nowotworów. Zwykle jest diagnozowany u pań po 50. roku życia, ale w ostatnich latach atakuje też młodsze kobiety. Specjaliści mawiają, że w początkowym stadium ta choroba „nie boli”. Dlatego jedynym naprawdę skutecznym sposobem na walkę z nowotworem piersi jest profilaktyka i poszerzanie społecznej świadomości na temat tego  schorzenia.

Nasze miasto oferuje gdyniankom specjalny program. Obejmuje on konsultacje, edukację i informacje. To „Program profilaktyki raka piersi u mieszkanek Gminy Miasta Gdyni na lata 2019–2021”, który realizuje Gdyńskie Centrum Zdrowia.

– To już kolejna edycja tego ważnego programu – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Akcja „Zadbaj o siebie i sprawdź się na jesień”, która odbyła się 6 listopada, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. To pokazuje, jak cenną wartością jest nasze zdrowie. Wielu z nas uświadomiło to sobie dopiero w ostatnim, trudnym czasie. Dlatego postanowiliśmy powtórzyć wydarzenie i ponownie zaprosić gdynianki na bezpłatne konsultacje i badania. Najważniejsze zalecenie współczesnej medycyny brzmi: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zachęcam wszystkie panie do udziału w akcji w Centrum Riviera. Profilaktyka i zdrowie to najlepsze prezenty, jakie można sobie sprawić – nie tylko na święta.

4 grudnia w Centrum Riviera po raz kolejny odbędzie się akcja pn. „Sprawdź się na jesień”. Potrwa od godz. 10.00 do godz. 16.00. Zapraszamy do lokalu na I piętrze, vis a vis wejścia do kina Helios.

W ramach wydarzenia będzie można skorzystać z konsultacji z onkologim i radiologiem oraz bezpłatnych badań profilaktycznych w zakresie chorób piersi, tj. badania palpacyjne piersi, a także badania USG piersi (dla pań ze wskazaniem jego wykonania – po konsultacji lekarskiej w trakcie wydarzenia). Odbędą się także konsultacje dietetyczne oraz lekcje samobadania piersi na fantomach. Zainteresowani będą mogli też sprawdzić poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Nie zabraknie również bezpiecznego miejsca dla młodych mam, które karmią piersią.

W najbliższych tygodniach na gdynianki czekają także różnego rodzaju działania – warsztaty, podczas których można skonsultować się ze specjalistą, lekcje samobadania piersi oraz telefoniczne dyżury ekspertów. Mieszkanki Gdyni, które ukończyły 20 lat, nie mają rozpoznanego i/lub leczonego nowotworu piersi oraz nie mają rozpoznanego nosicielstwa genów BRCA1/BRCA2, mogą skorzystać z oferty programu aż do połowy grudnia br. Harmonogram warsztatów i dyżurów telefonicznych jest dostępny na stronie: www.zdrowie.gdynia.pl/rakpiersi.

Dodajmy, że „Program profilaktyki raka piersi u mieszkanek Gminy Miasta Gdyni na lata 2019-2021” jest w całości finansowany z budżetu miasta. Grudniową akcję organizują Gdyńskie Centrum Zdrowia Stowarzyszenie Onkologia Gdyńska, a wszystko we współpracy z Centrum Riviera. Partnerami wydarzenia są: Szpitale Pomorskie sp. z .o.o. i TMS sp. z o.o.

  • ikonaOpublikowano: 30.11.2021 15:00
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.12.2021 11:04
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Najnowsze