Co nowego

Zajrzyj do schronu na Leszczynkach

Zdjęcie archiwalne z dnia otwartego schronu przy ul. Morskiej 189 w 2016 roku // fot. Karol Stańczak

Zdjęcie archiwalne z dnia otwartego schronu przy ul. Morskiej 189 w 2016 roku // fot. Karol Stańczak

10.08.2022 r.

Co kryje schron przeciwlotniczy przy ul. Morskiej 189? Jaka jest jego historia? Tego będzie można się dowiedzieć już w pierwszą sobotę września. Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej i Rada Dzielnicy Leszczynki organizują wtedy dzień otwarty schronu. Wstęp wolny.


W ubiegłym roku w ramach dnia otwartego odwiedziło go ponad 900 osób. Jak będzie tym razem? Schron przeciwlotniczy przy ul. Morskiej 189 ponownie otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Wszyscy zainteresowani będą mogli zajrzeć do jego wnętrza w sobotę, 3 września w godz. 12.00-16.00. Zwiedzanie będzie odbywać się w grupach i pod czujnym okiem przewodnika. Wejścia zaplanowano co kilkanaście minut.

Nie zabraknie ciekawostek militarnych i kolekcjonerskich przedmiotów. Najmłodsi mogą liczyć na watę cukrową.

Podczas dnia otwartego chętni będą mogli wesprzeć zbiórkę publiczną na remont i utrzymanie schronu.

Wydarzenie organizują Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej i Rada Dzielnicy Leszczynki.

O schronie


Schron przeciwlotniczy na Leszczynkach powstał w 1942 roku na terenie niemieckiego obozu pracy przymusowej Nussdorf. W tym czasie zagrożenie alianckimi nalotami stale rosło, dlatego miał on służyć kadrze obozowej. Umieszczono go w części gospodarczo-magazynowej, która zwykle była niedostępna dla więźniów. Przy jego budowie pracowali robotnicy przymusowi z Francji. Po wojnie obiekt wpisano do tzw. ewidencji budowli ochronnych, czyli wykazu schronów dla ludności. Potem został przekazany stacji Technicznej Obsługi Samochodów, której dyrekcja przeprowadziła remont schronu, a później także gruntowną modernizację obejmującą m.in. wymianę instalacji i drzwi ochronno-hermetycznych. Kiedy przedsiębiorstwo zlikwidowano, obiekt niszczał.

W 2007 roku schronem zainteresowali się pasjonaci fortyfikacji zrzeszeni w Gdyńskim Klubie Eksploracji Podziemnej. Rok później, na mocy umowy z miastem, oficjalnie objęli schron opieką. Dzięki nim zyskał on nowe życie, udało się zrekonstruować wyposażenie, przygotować interesujące wystawy i doprowadzić prąd. Członkowie stowarzyszenia cały czas odświeżają schron.

Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej powstał w listopadzie 2007 roku z inicjatywy nieformalnej grupy pasjonatów badających schrony pod dawnym TOS-em. Stowarzyszenie działa na rzecz ochrony zabytków i popularyzacji wiedzy z zakresu architektury fortyfikacyjnej, historii i obronności