Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

Załoga okrętu USS „Gravely'” z wizytą u gdyńskich uczniów

Amerykańsko-polski dzień w SP nr 26 // fot. Magda Śliżewska

Amerykańsko-polski dzień w SP nr 26 // fot. Magda Śliżewska

We wtorek, 10 maja w Szkole Podstawowej nr 26 w Gdyni pojawili się niezwykli goście. Trzydziestu marynarzy z amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS „Gravely” postanowiło spędzić trochę czasu z dziećmi. Wspólnie uczyli się języków, ale nie zabrakło też chwili na zabawę. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Community Relations (COMREL), polegającego na zrobieniu czegoś dobrego dla lokalnej społeczności. 

 
W słoneczny, wtorkowy poranek przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 26 im. Żołnierzy Armii Krajowej pojawił się autokar z marynarzami. Wśród amerykańskich wojskowych nie zabrakło też kobiet. Wszyscy oni na co dzień są częścią załogi amerykańskiego niszczyciela USS „Gravely”.
 
Marynarze odwiedzili dzieci w ramach projektu Community Relations. Inicjatywa polega na tym, aby zrobić jakiś dobry uczynek dla lokalnej społeczności.
 
W przypadku wizyty w SP nr 26 ważnym aspektem spotkania była też integracja z dziećmi z doświadczeniem migracji. W gdyńskiej placówce mieści się bowiem oddział przygotowawczy dla uczniów z Ukrainy, a w tej chwili w szkole przebywa około 100 dzieci z tego kraju.


– Dla naszych amerykańskich gości z USS „Gravely” przygotowaliśmy sporo atrakcji. Pod dwóch marynarzy skierowaliśmy do najmłodszych klas i wysłaliśmy ich do lasu, aby razem zbudowali szałasy. Kolejna grupa uczestniczyła w grach i zabawach na boisku, pod okiem naszych nauczycieli wychowania fizycznego. A ostatnia – najstarsi uczniowie – miała lekcje języka angielskiego, które prowadzili marynarze – opowiada Alicja Bajduszewska, dyrektor SP nr 26.
 
Amerykańscy marynarze nie kryli entuzjazmu, że mogą zrobić coś razem z uczniami. Chętnie włączyli się do wspólnej zabawy.
 
– Dla nas to świetna okazja, żeby zrobić coś dobrego, coś fajnego z dziećmi – mówi Jerel Darden, marynarz USS „Gravely”.
Amerykańscy marynarze z wizytą w SP nr 26 // fot. Magda Śliżewska 
W tym samym czasie, kiedy część marynarzy z USS „Gravely” spędzała czas z gdyńskimi uczniami, druga grupa Amerykanów pomagała w Gdyńskim Centrum Sportu przy segregacji darów dla uchodźców z Ukrainy.USS „Gravely”


USS „Gravely” to amerykański niszczyciel Aegis typu Arleigh Burke, zmodernizowanej wersji Flight IIA. Jest przeznaczony do uzupełniania krążowników AEGIS typu Ticonderoga w obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej lotniskowcowych grup uderzeniowych.

Okręt zwodowano 30 marca 2009 roku, a uroczystość nadania imienia odbyła się niecałe półtora miesiąca później – 16 maja.

Okręt wszedł do służby w US Navy 20 listopada 2010 roku. Swoje imię zawdzięcza Samuelowi L. Gravely'owi Jr. – pierwszemu oficerowi pochodzenia afroamerykańskiego służącemu na amerykańskim okręcie bojowym.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 10.05.2022 13:55
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.05.2022 15:39
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Najnowsze