Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Wiemy, kto zaprojektuje Nowodworcową

Koncepcja wyglądu ul. Nowodworcowej i Starodworcowej po remoncie // ZDIZ

Koncepcja wyglądu ul. Nowodworcowej i Starodworcowej po remoncie // ZDIZ

Podpisano umowę na sporządzenie dokumentacji projektowej dla przebudowy ulic Nowodworcowej i Starodworcowej na Wielkim Kacku. Planowane prace obejmują budowę kanalizacji deszczowej, zbiornika retencyjnego, ogrodu deszczowego, a także wymianę nawierzchni jezdni i chodników.
 
- Szczególnie dotkliwe dla mieszkańców tej okolicy są lokalne podtopienia, wywoływane przez wodę spływającą z wysokiej i zalesionej skarpy. Na dużym odcinku ulica biegnie wzdłuż dolnej jej krawędzi, jest tylko fragmentami utwardzona, nie ma odpływu do kanalizacji deszczowej - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. - Znaleziono rozwiązania, które pozwolą na zachowanie dwudziestu pięknych drzew i powstanie tam naturalny ogród deszczowy. To gwarantuje, że przyroda w tym miejscu nie ucierpi przez prace modernizacyjne – dodaje.
 
Aby zachować istniejące przy drodze drzewa, w dolnym odcinku zaplanowano strefę współdzieloną. Auta, piesi i rowerzyści będą się poruszali zgodnie, bez wydzielenia odrębnych przestrzeni na drodze. Powstanie system odprowadzający wodę ze skarpy.
 
- Woda deszczowa będzie odprowadzana do specjalnie zaprojektowanego zbiornika. Powstanie w naturalnym zagłębieniu terenu, a zgromadzona deszczówka zasili w wodę całą okoliczną roślinność. W trakcie dużych opadów będzie pełnił funkcje retencyjne. Pozostałe fragmenty ulicy zostaną podłączone do miejskiego systemu kanalizacji deszczowej, co rozwiąże problem błota i podtopień. Cała inwestycja będzie prowadzona w sposób zrównoważony, z poszanowaniem zasobów przyrodniczych – mówi Wojciech Folejewski, zastępca dyrektora gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
 
Wykonawcę dokumentacji projektowej dla przebudowy ulic Nowodworcowej i Starodworcowej w Gdyni wyłoniono w drodze przetargu. Oferty złożyły trzy firmy. Dokumentację projektową wykona firma Progres Krzysztof Dudek z Gdańska. Za swoją pracę zainkasuje ok. 260 tys. zł. To kwota zbliżona do wcześniejszych szacunków. Prace projektowe potrwają do końca września 2019 roku. Dopiero po ich zakończeniu zostanie ogłoszony przetarg na roboty budowlane. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, te mogłyby się zakończyć już w 2021 roku. Koszt robót wykonawczych jest szacowany na 5 milionów złotych.  


Ul. Nowodworcowa obecnie // fot. arch. ZDIZ Gdynia
fot. Ul. Nowodworcowa obecnie // arch. ZDIZ Gdynia

  • ikonaOpublikowano: 15.11.2018 15:30
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.11.2018 15:44
  • ikonaZmodyfikował: Lechosław Dzierżak
ikona

Zobacz także

Najnowsze