Co nowego

Zasłużona emerytura dla Edzia - psiego funkcjonariusza

Kolaż zdjęć psiego funkcjonariusza KAS.

Edek psi funkcjonariusz // fot. Pomorski KAS

08.02.2023 r.

Po 13 latach służby czworonożny funkcjonariusz Pomorskiej Administacji Celno-Skarbowej odchodzi na zasłużoną emeryturę. Edek - mały pies z wielkim sercem, który wywęszył niejeden przemyt.


14-letni Parson Russell Terrier pracował w Pomorskiej Administracji Celno-Skarbowej od 2010 roku. Specjalizował się w akcjach narkotykowych i pomagał wykrywać substancje psychoaktywne. Na swoim koncie ma liczne sukcesy i spektakularne akcje. Podczas swojej długoletniej służby wykrył ok. 2,5 tony narkotyków i sporą liczbę środków psychoaktywnych.

Z okazji przejścia Edka na zasłużoną emeryturę w Pomorskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Gdyni odbyła się uroczystość zakończenia psiej służby. Wydarzeniu towarzyszyła krótka konferencja prasowa, podczas której przybliżono sukcesy Edka w różnych akcjach. Przewodniczka psiaka Joanna Kustosik podzieliła się z uczestnikami spotkania ciekawostkami z życia jej czworonożnego przyjaciela. Niektórym osobom biorącym udział w wydarzeniu zakręciła się łezka w oku słuchając opowieści o tym dzielnym psie.


Edek może teraz cieszyć się emeryturą. Jego następczyni – Lola, w ubiegłym roku rozpoczęła cykl szkoleń przygotowujących ją do służby. Na swoim koncie ma już pierwsze, małe sukcesy.
Zwierzęta w służbach mundurowych są bardzo ważne, pomagają funkcjonariuszom, a ich węch jest nieomylny.
Obecnie służba celna w swoich szeregach ma 6psich funkcjonariuszy. Zajmują się wykrywaniem nielegalnych: narkotyków, tytoniu oraz ukryte pieniądze.