Co nowego

Zenon Gralak odszedł na wieczną wachtę

Zenon Gralak odszedł na wieczną wachtę // fot. materiały Żeglarski.info

Zenon Gralak odszedł na wieczną wachtę // fot. materiały Żeglarski.info

13.01.2020 r.

Był żeglarzem, działaczem Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarzem i publicystą morskim. Współtworzył także nagrodę „Rejs Roku”. W czwartek 9 stycznia w wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak.

Zenon Gralak urodził się 13 marca 1933 roku w Gdyni. Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego, gdzie w 1951 roku zdał maturę. To właśnie podczas szkolnych lat zaczęła się jego wielka przygoda z morzem. W roku 1948 podszedł do teoretycznego kursu żeglarskiego w Jacht Klubie Gryf. W ramach ćwiczeń pływał na szalupach wiosłowych po zrujnowanym basenie portowym w Gdyni. Później już były jachty – w Górkach Zachodnich w Gdańsku ćwiczył na Słonkach.

Studiował na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył w 1955 roku. W tym samym roku rozpoczął pracę w „Głosie Wybrzeża”, w dziale ekonomiczno-morskim. W 1956 roku został członkiem Jacht Klubu Arka, działającego przy Przedsiębiorstwie Połowów i Usług Rybackich „Arka”. Jako dziennikarz, a zarazem żeglarz, uczestniczył w latach 60. i 70. w rejsach „Daru Pomorza”.  W 1974 roku był szefem prasowym Tall Ships’ Races w Gdyni. Przepłynął łącznie ok. 50 000 tys. mil morskich, w tym blisko 30 tys. na „Darze Pomorza”.

Wspólnie z redaktorami Tadeuszem Jabłońskim i Kazimierzem Kołodziejem z „Głosu Wybrzeża” Zenon Gralak był pomysłodawcą ustanowienia prestiżowych nagród żeglarskich Rejs Roku i Srebrny Sekstant w 1970 roku. Do czasu przejścia na emeryturę w 1993 roku był sekretarzem jury tej nagrody. Zaangażowany był również w powstanie Bractwa Kaphornowców, Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza” oraz Społecznego Komitetu Budowy „Daru Młodzieży”.

Zenon Gralak odszedł na wieczną wachtę // fot. materiały Żeglarski.info

Za swoje dokonania Zenon Gralak był wielokrotnie nagradzany – m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, nagrodą Conrady – Indywidualności Morskie oraz Krzyżem Pro Mari Nostro, przyznawanym przez Ligę Morską i Rzeczną. 16 stycznia 2016 roku na VII Pomorskiej Gali Żeglarskiej otrzymał tytuł Pomorskiego Popularyzatora Żeglarstwa 50-lecia PoZŻ, a 20 kwietnia 2018 roku przyznano mu Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego.

Zenon Gralak zmarł w czwartek 9 stycznia 2020 roku w wieku 86 lat. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 17 stycznia o godzinie 13.30 na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.


Źródło: żeglarski.info