Co nowego

Zmarł Jerzy Gruza. Wybitny reżyser i aktor miał 87 lat

Na zdjęciu Jerzy Gruza // fot. Anna Rezulak

Na zdjęciu Jerzy Gruza // fot. Anna Rezulak

Dziś w nocy w Warszawie zmarł Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor, twórca seriali "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek". W latach osiemdziesiątych dyrektor i reżyser Teatru Muzycznego w Gdyni. Miał 87 lat.

Jerzy Gruza urodził się 4 kwietnia 1932 w Warszawie. Polski reżyser i scenarzysta, okazjonalnie aktor filmowy. Twórca wielu programów i widowisk telewizyjnych. W latach osiemdziesiątych dyrektor i reżyser Teatru Muzycznego w Gdyni.

Znany jednak przede wszystkim jako twórca scenariuszy i reżyser seriali: „Wojna domowa”, „40-latek”, „40-latek. 20 lat później” czy „Tygrysy Europy” oraz filmów: „Dzięcioł”, „Na samym dnie”, „Przeprowadzka”, „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”, „Alicja”, czy „Pierścień i róża”.

W swoim dorobku ma także wiele wybitnych spektakli zrealizowanych dla Teatru Telewizji, m.in.: „Król Edyp” Sofoklesa z Gustawem Holoubkiem, „Mieszczanin Szlachcicem” Moliera z Bogumiłem Kobielą, „Wizyta Starszej Pani” Friedricha Durrenmata z Barbarą Kraftówną, „Romeo i Julia” Williama Szekspira z Krzysztofem Kolbergerem, czy „Rewizor” Mikołaja Gogola z Tadeuszem Łomnickim.

Dyplom Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi uzyskał w 1985 roku, będąc już autorem kultowych polskich seriali telewizyjnych i mając w swoim dorobku kilkadziesiąt cenionych realizacji filmowych i teatralnych. Przez blisko 30 lat – od połowy lat 50. do początków lat 80. – związany był z Telewizją Polską, dla której przygotowywał spektakle Teatru Telewizji oraz liczne programy i widowiska rozrywkowe i muzyczne.

W 1983 roku Jerzy Gruza przeniósł się – zawodowo i życiowo – do Gdyni, gdzie przez 8 lat kierował zespołem Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej. Na okres jego współpracy z gdyńską sceną przypadają jej „złote lata”. Otworzyła je premiera „Skrzypka na dachu”, wystawionego po raz pierwszy w Polsce, 20 lat po nowojorskiej premierze. Spektakl ten odniósł ogromny sukces nie tylko w Gdyni, ale też w całej Polsce i za granicą, podbijając publiczność podczas licznych tournée gdyńskiego zespołu. Następne lata to kolejne głośne premiery musicalowe: „My Fair Lady”, „Jesus Christ Superstar”, „Les Miserables”, „Człowiek z la Manchy” i „Żołnierz Królowej Madagaskaru”.

23 września 2017 roku, podczas gali finałowej 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, odebrał Platynowe Lwy. To nagroda przyznawana przez Komitet Organizacyjny Festiwalu w uznaniu dla całokształtu twórczości laureata, którego rekomenduje Rada Programowa w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.

Tak o przyznaniu Platynowych Lwów Jerzemu Gruzie mówił Wojciech Marczewski, Przewodniczący Rady Programowej FPFF: - Już dawno należało uhonorować Jerzego Gruzę tymi Lwami. I to z wielu powodów: za filmy, seriale, setki programów TV, spektakle teatralne, za nowatorski język, który wprowadził do polskiej telewizji. Za życzliwy, ale ironiczny, często szyderczy opis naszej rzeczywistości. Każdy może wybrać swój własny powód. Ja również. Moje prywatne Platynowe Lwy przyznaję Jerzemu Gruzie za realizację dwóch Teatrów Telewizji: „Mieszczanina Szlachcicem” z Bogumiłem Kobielą oraz „Rewizora” z Tadeuszem Łomnickim. Oba wybitne i niezapomniane!

  • ikonaOpublikowano: 16.02.2020 13:05
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.02.2020 16:06
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze