Co nowego

Zmarła ostatnia krewna Chopina

fot. Magdalena Moss / Polska Agencja Prasowa

fot. Magdalena Moss / Polska Agencja Prasowa

12.09.2019 r.

Krystyna Ciechomska-Gołębiewska, ostatnia żyjąca krewna Fryderyka Chopina, wieloletnia mieszkanka Gdyni, zmarła 7 września 2019 r. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu katolickim w Sopocie w piątek 13 września 2019. Początek uroczystości o godz. 12.30.
Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 10.30 w kościele oo. Franciszkanów w Gdyni.

 
Zasłużona dla kultywowania pamięci po swoim sławnym kuzynie-kompozytorze, Krystyna Ciechomska-Gołębiewska była praprawnuczką siostry Fryderyka Chopina, Ludwiki Jędrzejewicz i ostatnią żyjącą osobą w tej linii rodziny.

Przyszła na świat 17 kwietnia 1933 roku w Warszawie. Od młodych lat zaangażowała się we współpracę z Instytutem Fryderyka Chopina, który nazywała „drugim domem”. W swoim gdyńskim mieszkaniu na osiedlu Moniuszki przez wiele lat przechowywała pamiątki po Chopinie, odziedziczone po ciotce Ludwice Ciechomskiej oraz bogaty zbiór fotografii rodziny Ciechomskich. Pamiątki te od 2015 roku znajdują się w zbiorach Muzeum Fryderyka Chopina, gdzie są ważnymi elementami wystawy stałej. Są to m. in. zegarek podróżny, dzwonek ze stolika przy łóżku, przycisk do papieru, fragment szafki. Pamiątki te są tym bardziej cenne, że jako jedyne zostały ocalone spod gruzów warszawskiej kamienicy rodziny Ciechomskich, zburzonej w czasie walk podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku.