Co nowego

Zmiana warty w Porcie Wojennym

Ceremonia przekazania sztandaru, fot. Lechosław Dzierżak

Ceremonia przekazania sztandaru, fot. Lechosław Dzierżak

Zmiana na stanowisku Komendanta Portu Wojennego w Gdyni. Z Marynarki Wojennej odchodzi komandor Andrzej Łysakowski, stanowisko przejął jego dotychczasowy zastępca komandor por. Jarosław Wypijewski.

Zmiana została dokonana w skutek przejścia na emeryturę wojskową obecnego komendanta. Funkcję tę pełnił od niespełna sześciu lat. Andrzej Łysakowski służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął w 1983 roku w Trzecim Pułku Zabezpieczenia Marynarki Wojennej, później pracował w centralnej składnicy Marynarki Wojennej, Pierwszym Morskim Pułku Strzelców i Oddziale Zabezpieczenia Marynarki Wojennej. W 2012 roku objął stanowisko Komendanta Portu Wojennego w Gdyni.

- Pańskie życie i służba wojskowa są godne najwyższej oceny. W swojej pracy dla Marynarki Wojennej był Pan zawsze człowiekiem wysoce odpowiedzialnym, cechującym się niezłomną wolą wykonania powierzonych mu zadań. Nie było takiego zadania, którego Pan Komandor nie był w stanie wykonać. W ostatnim dniu w mundurze życzę Panu wszelkiej pomyślności na nowej, cywilnej drodze życia. Życzę po marynarsku, pomyślnych i spokojnych wiatrów  – mówił podczas uroczystości przekazania obowiązków służbowych kom. Krzysztof Jaworski, dowódca 3. Flotylli Okrętów.

Funkcję Komendanta Portu Wojennego w Gdyni objął komandor por. Jarosław Wypijewski. Jest on absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, którą ukończył w 1991 roku. Bezpośrednio po zakończeniu nauki został skierowany do Komendy Portu Wojennego Gdynia. Obejmował stanowiska oficera sztabu, szefa sztabu i dowódcy batalionu ochrony. W 2002 roku objął obowiązki szefa szkolenia Komendy Portu. W 2008 i 2011 uczestniczył w misjach w Syrii i Afganistanie. Po powrocie objął stanowisko komendanta Garnizonu Gdynia i szefa wydziału szkoleniowego dowództwa Marynarki Wojennej. W 2013 i 2014 roku ponownie uczestniczył w misji w Afganistanie. Po powrocie przez rok był szefem wydziału w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W 2015 roku ponownie swoją służbę wojskową związał z Komendą Portu Wojennego w Gdyni. Objął wtedy stanowisko zastępcy Komendanta Portu Wojennego w Gdyni.

- Laicy mówią o wojnie, profesjonaliści o logistyce. Ta domena przyświecała mi przez cały czas, kiedy dowodziłem Komendą Portu Wojennego w Gdyni. W ciągu tych lat miejsce to stało się trwałym elementem systemu wsparcia logistycznego, szczególnie w odniesieniu do sił okrętowych. Zbliżyliśmy się trochę do ideału. Skumulowany budżet jakim dysponowaliśmy w tych latach to ponad 2,5 mld zł. Te środki finansowe wydawane były zgodnie z zasadami. Ustrzegliśmy się poważnych uchybień gospodarczo-finansowych. To wszystko nie byłoby możliwe dzięki wspólnej, kolektywnej pracy – mówi odchodzący z służby komandor Andrzej Łysakowski.

Andrzej Łysakowski odchodząc ze służby podziękował wszystkim pracownikom i współpracownikom. Wspomniał również o dobrej współpracy z władzami Gdyni podczas szeregu organizowanych wspólnie uroczystości. Ceremonia przekazania sztandaru odbyła się przy basenie IX Portu Wojennego w Gdyni. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów. Następnie, w Sali Tradycji, w obecności dowódcy 3. Flotylli Okrętów kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego, odbyło się podpisanie protokołu przekazania obowiązków na stanowisku Komendanta Portu Wojennego Gdynia.

- To w tej jednostce rozpoczynałem swoją służbę, dziś tutaj obejmuję funkcję Komendanta. Jest to powód do dumy, ale również niesamowity obowiązek i zobowiązanie. Dziękuje bardzo za okazane zaufanie. Kapitałem tej jednostki jest doświadczona kadra wszystkich szczebli. Wszystkie powierzone nam zadania będziemy wykonywać w pełni profesjonalnie, z zaangażowaniem, z oczekiwanymi rezultatami - deklaruje komandor por. Jarosław Wypijewski, nowy Komendant Portu Wojennego Gdynia.

W uroczystości wzięła udział Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, która podkreśliła wysoką jakość współpracy z Marynarką Wojenną.

- Współpraca z Marynarką Wojenną w Gdyni układa się wzorcowo. Polega na organizowaniu wspólnych przedsięwzięć, obecnie związanych z obchodami stulecia Polskiej Marynarki Wojennej. Z komandorem Andrzejem Łysakowskim współpraca dotyczyła m.in. działań związanych z organizacją Święta Morza, czy z budową kwatery pamięci na Oksywiu. Wszelkie problemy powstające na linii miasto – kapitanat zawsze były rozwiązywane w sposób profesjonalny. Życzę odchodzącemu komendantowi realizowania wszystkich pomysłów, na które znajdzie teraz więcej czasu, a nowemu obejmującemu stanowisko, aby dowodził Portem Wojennym na jak najwyższym poziomie – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta w Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 31.01.2018 17:00
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.02.2018 08:18
  • ikonaZmodyfikował: Lechosław Dzierżak
ikona

Najnowsze