Co nowego

Znamy hasło i założenia Gdynia Design Days 2018!

Jedna ze wskazówek od organizatorów Gdynia Design Days, fot. Gdynia Design Days

Jedna ze wskazówek od organizatorów Gdynia Design Days, fot. Gdynia Design Days

02.02.2018 r.

Chociaż współcześnie kojarzy się głównie z krytycznym błędem sprzętu elektronicznego, to w tym przypadku chodzi o coś szerszego – wędrówkę, tułaczkę, nieporozumienia, a nawet o frustrację. „Error” to hasło i motyw przewodni tegorocznych Gdynia Design Days, które odbędą się od 6 do 15 lipca. Organizatorzy odsłaniają karty i zdradzają pierwsze istotne szczegóły dotyczące wydarzenia.

W zeszłym roku był „Sztorm”, wcześniej bywało „Na Styku” i również „Odzyskane”. Tym razem organizatorzy Gdynia Design Days postawią na hasło „Error” w bardzo szerokim kontekście. Młodsze pokolenia kojarzą ten motyw ze słynnym niebieskim ekranem symbolizującym błąd, ale rada programowa festiwalu wskazuje na łacińskie korzenie tego słowa, a nawet odwołuje się do trudnych relacji międzyludzkich. To wątki, wokół których będzie się kręcić zaplanowana na pierwszą połowę lipca tegoroczna, jedenasta już edycja gdyńskich dni designu.

- „Error” z łaciny oznacza błąd, a jako czasownik mówi o wędrowaniu i tułaczce. Słowo używane od wieków, dziś kojarzone jest przede wszystkim z awarią systemu operacyjnego. To także niezgodność z obowiązującymi regułami, brak porozumienia między rozmówcami, niejasne komunikaty w przestrzeni społecznej i wirtualnej. W efekcie znajdujemy się w nieustannym stanie wytrącenia z równowagi, w którym zawodzą wszystkie znane nam metody działania. Jesteśmy zmuszeni do poszukiwania skutecznych, często niestandardowych rozwiązań – tłumaczy tegoroczne założenia Rada Programowa Gdynia Design Days.Hasło przewodnie tegorocznej edycji Gdynia Design Days, bez jego szerszego rozwinięcia, poznaliśmy dokładnie 19 stycznia. Wcześniej, bo jeszcze na początku grudnia pojawiła się informacja o planowanym terminie festiwalu – miłośnicy nowoczesnego designu spotkają się #wGdyni między 6 a 15 lipca.

Szykuje się kolejne kilkudniowe święto przemyślanych projektów, kreatywności i designu w miejskiej przestrzeni. Kontekst, w którym zostaną osadzone związane z festiwalem wydarzenia będzie mocno skłaniał się w kierunku pytania o wartość naszych potrzeb i określenia priorytetów.

Grafika przybliżająca hasło tegorocznej edycji, fot. organizatorzy Gdynia Design Days

Jak tłumaczą organizatorzy, nadmiar możliwości wiąże się z narastającą frustracją i większym polem do popełnienia błędu. Dochodzimy do momentu przeładowania i przesytu – erroru. Emocjonalne potrzeby zaspokajają relacje wirtualne, a fizyczny dotyk staramy się zastąpić kontaktem z maszyną. Tryb offline stał się nieosiągalnym dla wielu luksusem. Każdego dnia oferowane są nam zbędne innowacje i technologie, które nie tyle odpowiadają na realne potrzeby, co tworzą nowe. Odpowiedzialność za przyszłość leży w rękach każdego z nas, ale to projektantom przypisywana jest rola prekursorów. Ich zadanie polega na wskazaniu problemów, analizie i próbach ich rozwiązania.

Gdynia od lat utrzymuje status miasta innowacyjnego, zdolnego poszerzać horyzonty gospodarcze i społeczne. To tutaj rozwinął się polski handel morski, a z Dworca Morskiego na pokładzie legendarnych transatlantyków, swoją podróż w przyszłość rozpoczęło tysiące Polaków udających się na emigrację – to powody, dla których wydarzenie skupione wokół odpowiedzialnego projektowania odbywa się właśnie tutaj. W lipcu podczas Gdynia Design Days organizatorzy spróbują pokazać, czym jest współczesny error.

Będzie okazja do wspólnego zastanowienia się, czy jesteśmy przygotowani na awarię i czy wykonaliśmy „kopię zapasową” najważniejszych danych. - To najwyższy moment by określić, jakiego życia chcemy lub raczej jak określimy nasze limity – zapowiada Rada Programowa GDD.

Przypomnijmy, że Gdynia Design Days to kilkudniowy festiwal pełen wystaw, wykładów, warsztatów i innych wydarzeń związanych z szeroko pojętą sztuką, wzornictwem i projektowaniem. Organizatorzy podczas ostatnich edycji notowali średnio kilkanaście tysięcy odwiedzających.

Zeszłoroczna edycja Gdynia Design Days, fot. Michał Puszczewicz

Co roku głównym celem jest wymiana doświadczeń i pokazanie najnowszych trendów w branży projektowej. Zeszłoroczna edycja Gdynia Design Days otrzymała nagrody przyznawane przez prestiżowy branżowy magazyn Design Alive.

Więcej bieżących informacji na stronie internetowej www.gdyniadesigndays.eu oraz na facebookowym fanpage’u Gdynia Design Days.