Co nowego

Znamy już wszystkich finalistów „Kurtyny”

Zdjęcie archiwalne z IV edycji przeglądu//fot. Dawid Linkowski

Zdjęcie archiwalne z IV edycji przeglądu//fot. Dawid Linkowski

28.10.2021 r.

Napięcie rośnie, a do teatralnej uczty w ramach VI Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna” im. Marka Hermanna pozostał niespełna miesiąc. Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa od 21 do 27 listopada. Znamy już wszystkich finalistów, którzy powalczą nie tylko o „Złotą Kurtynę”, ale też o inne nagrody i wyróżnienia.


 
Przegląd Teatrów Amatorskich „Kurtyna” im. Marka Hermanna to konkurs, którego celem jest popularyzacja teatru i rozwijanie wrażliwości na sztukę. Co roku inspiruje on twórców amatorów, a także aktywizuje i integruje środowiska katolickie. Promuje też twórczość hołdującą wartościom ewangelicznym i tradycji katolickiej. W tym roku odbędzie się VI edycja tego wydarzenia. Jej motywem przewodnim będzie 100-lecie urodzin ks. Franciszka Blachnickiego.
 
Tegoroczna odsłona przeglądu ma potrwać od 21 do 27 listopada. Jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, konkurs odbędzie się w tradycyjnej formule w kościele pw. Chrystusa Króla w Małym Kacku. Wydarzenie zainauguruje pokaz spektaklu „Król Wschodzącego Słońca” w wykonaniu Grupy Artystycznej Nazaret.
 
Spośród nadesłanych do 30 zgłoszeń komisja wybrała najlepsze spektakle, które powalczą o Złotą Kurtynę podczas tegorocznej edycji przeglądu. Wybrane grupy lub aktorzy dołączą do 8 zespołów, które już mają zapewnione miejsce w finale. To grupy, które miały rywalizować podczas ubiegłorocznej odsłony wydarzenia, której formułę zmieniono ze względu na trwającą epidemię.
Były to:
 • Teatr Ephata z Gdańska ze sztuką „Law story”,
 • Czarne Owieczki z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Pniewitem ze spektaklem „Nadzieja umiera ostatnia”,
 • Zdobywcy „Złotej Kurtyny Pięciolecia”, czyli Dzikie Koty z I Liceum Ogólnokształcącego w Kłodzku ze spektaklem „Miłość zmartwychwstała”,
 • Młodzieżowa Akademia Teatralna z XX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, która zaprezentuje spektakl „Perła”,
 • Przebudzeni z PSONI w Ostródzie,
 • Reduta Śląska z Chorzowa ze sztuką „Przycisk”,
 • Teatr 40 Serc z Rumi ze sztuką „Sekretarka Miłosierdzia”,
 • Grupa Vektor z Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach ze spektaklem „Bądź gotów!”
 
Tegoroczną stawkę otwierają następujące zespoły:
 • Grupa Teatralna Impuls,
 • Mała Akademia Teatralna,
 • Teatr Krzesiwo,
 • Teatralna Szóstka Koło teatralne SP6 Rumia.
 
Aktualności dotyczące przeglądu i twórców znajdziecie na stronie fb „Kurtyny”.

Przegląd Teatrów Amatorskich „Kurtyna” im. Marka Hermanna od początku włącza do prezentacji osoby z niepełnosprawnościami, dając im szansę twórczej ekspresji i walki o nagrodę na równi z innymi.
 
VI Kurtynę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Organizację VI Kurtyny wspiera Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Nowe FIO na lata 2021-2030.