Co nowego

Znamy laureatkę Nagrody im. prof. Romualda Szczęsnego

Na zdj. (od lewej): Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa UMG, laureatka Edyta Piłat i Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej // fot. Krzysztof Krzempek

Na zdj. (od lewej): Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa UMG, laureatka Edyta Piłat i Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej // fot. Krzysztof Krzempek

05.10.2022 r.

Zakończyła się 21. edycja konkursu o Nagrodę im. Prof. Romualda Szczęsnego. Laur jest przyznawany utalentowanym studentom Politechniki Gdańskiej i upamiętnia pochodzącego z Gdyni wykładowcę. Tegoroczną laureatką została Edyta Piłat, która z wynikiem bardzo dobrym obroniła pracę pt. „Hybrydowe systemy uwalniania związków antybakteryjnych złożone z poliuretanowej matrycy drukowanej w technologii FDM oraz warstwy hydrożelowej”. Zwyciężczyni odebrała statuetkę z rąk Marka Stępy – naczelnika Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni i Krzysztofa Wilde – rektora uczelni. 


Nagroda im. prof. Romualda Szczęsnego
to prestiżowy laur przyznawany od 2002 roku przez prezydenta Gdyni. Trafia do absolwentów Politechniki Gdańskiej, którzy napisali najlepsze prace dyplomowe na temat nowoczesnych technologii. Patronem nagrody jest przedwcześnie zmarły gdynianin, profesor Politechniki Gdańskiej i były dziekan Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

Tegoroczną laureatką konkursu została mgr. inż. Edyta Piłat. Tytuł jej pracy brzmi „Hybrydowe systemy uwalniania związków antybakteryjnych złożone z poliuretanowej matrycy drukowanej w technologii FDM oraz warstwy hydrożelowej”.

Absolwentka Politechniki Gdańskiej na co dzień pracuje na tamtejszym Wydziale Chemii. Jej zainteresowania naukowe skupiają przed wszystkim na polimerach, biopolimerach i biomateriałach oraz hydrożelach. Oprócz działalności naukowej Edyta Piłat doktoryzuje się w Katedrze Technologii Polimerów Politechniki Gdańskiej.

Na zdj. Edyta Piłat // źródło: Politechnika Gdańska
Źródło: Politechnika Gdańska

O konkursie


Nagroda im. prof. Romualda Szczęsnego to szansa dla młodych innowatorów. W tym roku odbyła się 21. edycja konkursu. Wzięli w nim udział autorzy prac dyplomowych, które zostały obronione w 2021 roku, uzyskały ocenę bardzo dobrą i charakteryzują się innowacyjnością.

Kandydatów do nagrody i wyróżnień wyłania kapituła. W jej skład wchodzą profesorowie z wydziałów Politechniki Gdańskiej, które zgłosiły prace do konkursu oraz przedstawiciel prezydenta Gdyni – Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. Na podstawie nominacji ostatecznie laury przyznaje prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Newtech - napis na budynku CN Experyment // mat. prasowe
Newtech - napis na budynku PPNT Gdynia // mat. prasowe