Co nowego

Znamy szczegóły nowego żeglarskiego sezonu

Już w lipcu zobaczymy w Gdyni zmagania najlepszych polskich (i nie tylko) żeglarzy, fot. Gdyniasport.pl / Robert Hajduk (archiwalne)

Już w lipcu zobaczymy w Gdyni zmagania najlepszych polskich (i nie tylko) żeglarzy, fot. Gdyniasport.pl / Robert Hajduk (archiwalne)

Choć do lata jeszcze daleko, żeglarskie emocje nie dają o sobie zapomnieć! Znamy już skład Polskiej Ligi Żeglarskiej na nowy sezon 2023. Zmagania na falach ruszą na trzech szczeblach rozgrywkowych, a wystartuje w nich rekordowe 50 klubów – w tym cztery z Gdyni, a w wśród nich aktualny mistrz Polski. Pooglądać ekstraklasowych żeglarzy w akcji na gdyńskich akwenach będzie można już w połowie lipca. Do Gdyni tydzień później zawitają też regaty 1. ligi PLŻ.


Jeśli lato w Gdyni, to koniecznie z żaglami na horyzoncie – na ten moment czekają nie tylko zagorzali fani tego sportu, ale i postronni obserwatorzy. Bo w końcu widok regat, zmagań z wiatrem i falą oraz sportowych emocji, których można „sięgnąć” wprost z nadmorskiego bulwaru to jedna z wizytówek Gdyni. A wydarzenia takie, jak chociażby Gdynia Sailing Days to stałe punkty wakacyjnego kalendarza.

Regaty PLŻ 2023. W Gdyni już w lipcu


Nie inaczej będzie i latem 2023 – znamy już oficjalny terminarz regat, w ramach których kluby żeglarskie z całego kraju będą walczyć o tytuł Mistrza Polski. Polska Liga Żeglarska to w tym roku trzy poziomy rozgrywkowe: Ekstraklasa, czyli bezpośrednie zmagania o czempionat, 1. liga oraz 2. liga. Rywalizację w każdej z nich podzielono na cztery rundy. Pierwsze rozpoczną się już w maju, a ostatnie odbędą się w październiku.

W Gdyni odbędą się regaty w ramach Ekstraklasy – zobaczymy zatem w akcji żeglarzy m.in. lokalnego YKP Gdynia broniących mistrzowskiego tytułu – oraz w ramach zmagań w 1. lidze, gdzie kluby będą walczyć o awans na najwyższy poziom. Odbędą się kolejno 15 i 16 lipca (Ekstraklasa PLŻ) oraz 22 i 23 lipca (1. liga PLŻ) i będą stanowić drugą rundę rozgrywek, zaraz po majowej rywalizacji w sąsiednim Sopocie.

Lipcowe regaty będą też jednocześnie częścią wspomnianego, większego wydarzenia – Gdynia Sailing Days, czyli prawdziwego festiwalu żeglarstwa, który połączy wodne zmagania zawodników startujących w różnych klasach i kategoriach wiekowych z regatami o randze międzynarodowej (zobaczymy m.in. klasy Latający Holender, 420, 470, ILCA 6, Eurocup 29er, Open Skiff, FWF, Optimist, L’Equipe i załogi dwuosobowe). W tym roku GSD odbędzie się już po raz 24., a jego termin to od 3 do 30 lipca.

- To będzie bardzo intensywny sezon, w kalendarzu znajdziemy mnóstwo ciekawych wydarzeń organizowanych przez Polski Związek Żeglarski i zrzeszonych w naszym gronie organizacji. Przed nami duże imprezy o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim, jak i te mniejsze, które efektywnie integrują lokalne, żeglarskie społeczności. To dowód na to, że żeglarstwo wciąż się rozwija – komentuje Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Poniżej Kalendarz Polskiej Ligi Żeglarskiej na sezon 2023:

EKSTRAKLASA:

 • 1. runda - Sopot 20-21.05
 • 2. runda – Gdynia 15-16.07
 • 3. runda – Olsztyn 26-27.08
 • 4. runda – Sztynort 30.9-1.10

1. Liga:

 • 1. runda – Sopot 27-28.05
 • 2. runda – Gdynia 22-23.07
 • 3. runda – Olsztyn 19-20.08
 • 4. runda – Sztynort 23-24.09

2. Liga

 • 1. runda – Sztynort 06-07.05
 • 2. runda – Sztynort 03-04.06
 • 3. runda – Sztynort 02-03.09
 • 4. runda – Sztynort 13-14.10

Rekordowy sezon na horyzoncie


Ten sezon PLŻ będzie zresztą rekordowy – do rozgrywek na wszystkich szczeblach zgłosiło się aż 50 klubów (rok temu było ich 45). Listy startowe są już zamknięte, chociaż wciąż mogą zgłaszać się ci, którzy chcą zacząć od „zera”, czyli w drugiej lidze.

Co najważniejsze dla fanów żeglarstwa z Gdyni, miasto będzie mieć swoją silną reprezentację. W nowym sezonie będziemy mogli kibicować łącznie czterech gdyńskim klubom, w tym walczącym o najważniejszy tytuł. W Ekstraklasie mierzyć się będą żeglarze utytułowanego YKP Gdynia pod wodzą Rafała Sawickiego oraz zawodnicy KS Iskra AMW Gdynia; w 1. lidze - Ocean Challenge Yacht Clubu; w 2. lidze - WKS Floty Gdynia.

Jak podają organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej, wyścigi będą odbywać się według ogólnie znanych zasad regat flotowych - różnią się jedynie tym, że trasa będzie krótsza, a arbitrzy będą sędziować na wodzie. Zawodnicy dostają do dyspozycji flotę 9 identycznych nowoczesnych genakerowych jachtów regatowych klasy RS21. Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ, a pierwsze cztery kluby Ekstraklasy otrzymają prawo startu w prestiżowych międzynarodowych rozgrywkach Żeglarskiej Ligi Mistrzów.

Wszystkie informacje i regulamin można znaleźć na oficjalnej stronie www.ligazeglarska.pl.

ikona

Najnowsze