Co nowego

Zobacz, jak zmieni się znana gdyńska kamienica

Obecny stan kamienicy przy ul. Antoniego Abrahama 37, fot. Jan Ziarnicki

Obecny stan kamienicy przy ul. Antoniego Abrahama 37, fot. Jan Ziarnicki

15.10.2018 r.

Walczą z chaosem estetycznym polskich miast. Dają przykład jak projektować i jak wdrażać zmiany. Stowarzyszenie Traffic Design uleczy kolejną znaną gdyńską kamienicę.

Elewacja, szyld, a nawet nawierzchnia przed budynkiem. To zmiany, jakie w najbliższym czasie przejdzie kamienica przy ul. Antoniego Abrahama 37.

Prace przy budynku rozpoczęły się na początku października. Wtedy też zdjęto szyld znanej gdyńskiej klubokawiarni. Jednak na tym nie koniec. - Przemiana kamienicy zakłada oczyszczenie całej fasady. Do tej pory zdjęliśmy wszystkie oznaczenia firm. Teraz przed nami jeszcze wyczyszczenie samej elewacji - mówi Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design - Docelowo zrobimy firmom jeden zbiorczy szyld. Znajdzie się on przy nowej bramie - dodaje.

Kolejnym nowym elementem będzie wisząca lampa, która znajdzie się tuż przed bramą. - Jej koncepcja jest bardzo podobna do tej, którą wykonaliśmy przy ul. Chlebnickiej w Gdańsku – podkreśla Domańska.

Kolejnym nowym elementem będzie wisząca lampa, która znajdzie się tuż przed bramą. "Jej koncepcja jest bardzo podobna do tej, którą wykonaliśmy przy ul. Chlebnickiej w Gdańsku" – podkreśla Domańska, fot. traffic design.

Dodatkowo witryna znajdującej się na parterze klubokawiarni wzbogaci się o nowy szyld, który powstanie na zamówienie właścicieli. Co zaskakujące, zmiany wykroczą poza sam budynek. Ciekawie zapowiada się artystyczna realizacja na chodniku, będąca niebanalnym dopełnieniem przemiany.

Przemiana kamienicy powstaje w kolaboracji trójki artystów, w tym Macieja Pałczyńskiego i SC Szymana.

Zakończenie realizacji przewidziane jest na przełom listopada i grudnia
. Projekt jest finansowany w ramach konkursu na wdrażanie dobrych praktyk projektowych, którego organizatorem jest Centrum Designu Gdynia.

Stowarzyszenie Traffic Design jest organizacją pozarządową działająca na rzecz poprawy stanu przestrzeni publicznej oraz edukacji kulturalnej i artystycznej. Wśród głośnych projektów zrealizowanych przez stowarzyszenie należy wymienić m.in. działania w ramach Biennale Sztuki Miejskiej Traffic Design, odmalowanie bloku przy ul. Lelewela 7-9, metamorfozę budynku żłobka „Niezapominajka” i zrealizowaną ostatnio, w Warszawie, czwartą edycję projektu Re: design, w ramach którego powstało 12 nowych szyldów dla zakładów rzemieślniczych z Pragi Północ.

  • Obecny stan kamienicy przy ul. Antoniego Abrahama 37, fot. Jan Ziarnicki