Co nowego

Zobacz Unię wokół nas

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń // fot. materiały prasowe dniotwarte.eu

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń // fot. materiały prasowe dniotwarte.eu

Terenowa gra, zwiedzanie zajezdni trolejbusowej, morska przygoda przy symulatorze radarowo-nawigacyjnym czy Teatr Muzyczny od kuchni. To tylko niektóre gdyńskie atrakcje przygotowane z okazji ogólnopolskiej akcji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W ich ramach będzie można przyjrzeć się z bliska inwestycjom i projektom, które dzięki unijnym dotacjom powstały i działają w naszej najbliższej okolicy. Wybrane gdyńskie instytucje zapraszają w swoje progi od 10 do 12 maja.
 
Przed nami szósta odsłona ogólnopolskiej akcji promującej projekty dofinansowane ze środków unijnych. Chodzi o Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Od 10 do 12 maja z tej okazji również w Gdyni będzie można sprawdzić jak, dzięki wykorzystaniu tych dotacji, zmienia się okoliczna przestrzeń. W tych dniach beneficjenci oferują darmowe wejścia lub po prostu prezentują zrealizowane projekty.
 
Dni Otwarte są elementem kampanii Europe in My Region, która pokazuje, jak wiele projektów w całej Unii Europejskiej zrealizowano dzięki funduszom europejskim.
 
Szczegóły akcji i przygotowanych w jej ramach wydarzeń znajdują się na stronie https://dniotwarte.eu/. Poniżej lista atrakcji przygotowanych w naszym mieście.

fot. materiały prasowe
 

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej – baza bez tajemnic!

10 maja, godz. 10.00-15.00

Wycieczka po bazie autobusowej, podczas której będzie można zwiedzić miejsca na co dzień niedostępne dla mieszkańców. To również szansa na zapoznanie się ze specyfiką pracy komunikacji miejskiej. I tak na trasie można zobaczyć: myjnię autobusową, stację paliw, zaplecze techniczne i warsztat.
 
Na odwiedzających czekać będzie też autobus Solaris Urbino 12. A w nim kolejne atrakcje. Będzie przejażdżka po bazie pod okiem prezesa firmy. To także okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia i przypomnienia zasad bezpiecznego podróżowania.
 
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
 
Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej, ul. Platynowa 19/21.

fot. materiały prasowe

 

Teatr Muzyczny w Gdyni w jedną godzinę lekcyjną

10 maja, godz. 9.00-12.00

Zwiedzanie Teatru Muzycznego w Gdyni. Uczestnicy odkryją kulisy i odwiedzą teatralne zakamarki. Zobaczą też miejsca, w których powstają spektakle. Ponadto zwiedzający udadzą się w podróż po pracowniach, gdzie tworzone są kostiumy, buty czy rekwizyty. Poznają również możliwości techniczne i multimedialne teatru. Będą mogli także poczuć się jak aktorzy, którzy grają w spektaklu „Chłopi”.
 
Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni działa od 1953 roku. Od 2013 roku, dzięki środkom unijnym, stał się największym i najnowocześniejszym teatrem muzycznym w Polsce. Jego rozbudowa rozpoczęła się w listopadzie 2010 roku. W ramach inwestycji wybudowano Nową Scenę na 360 miejsc, którą otwarto w marcu 2012 roku. Ma osobne wejście, foyer, kasy biletowe, szatnie i garderoby. W ramach projektu przebudowano też Dużą Scenę. Jej widownia zwiększyła się z 693 do 1070 miejsc, prawie dwa razy większe jest również foyer. Wraz ze 150 miejscami w istniejącej wcześniej sali kameralnej, trzy sceny gdyńskiego teatru mogą pomieścić łącznie 1580 osób.
 
Oferta jest adresowana do grup zorganizowanych. Obowiązują wcześniejsze zapisy na wydarzenie. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: a.kaczor@muzyczny.org. Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
 
Teatr Muzyczny w Gdyni, pl. Grunwaldzki 1

fot. materiały prasowe

 

Centrum Nauki Experyment

10 maja, godz. 11.00, 13.00 i 15.00

Godzinne zwiedzanie wystawy z edukatorami. Uczestnicy przekonają się, że zdobywanie wiedzy może być wyzwaniem i ciekawą przygodą. Odwiedzą stanowiska interaktywne, gdzie będą mogli sami, w bezpiecznych warunkach, przeprowadzić doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki. Na zwiedzających czeka m.in. Hydroświat, w którym poznają np. działanie śluzy, tamy i śruby Archimedesa. Są też Niewidoczne siły, czyli ekspozycja przybliżająca naturę dźwięku oraz tajemnice elektryczności i magnetyzmu, a także Drzewo życia – to możliwość doświadczenia trzęsienia ziemi oraz przekonania się, jak widzą zwierzęta.
 
Zwiedzanie będzie się odbywać w grupach. Każda z nich może liczyć maksymalnie 15 osób. Okazję do przeżycia naukowej przygody będą miały w sumie trzy grupy. Pierwsze zwiedzanie rozpocznie się o godz. 11.00. Druga grupa wejdzie na wystawę o godz. 13.00. Trzecia szansa będzie o godz. 15.00

Wstęp wolny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy. Rejestracja na stronie: https://experymentdniotwarte.evenea.pl. Zgłoszenia są przyjmowane do 9 maja lub do wyczerpania puli miejsc. Uczestnictwo zostanie potwierdzone mailowo.

Uwaga! Dzieci do 12. roku życia mogą wziąć udział w wydarzeniu wyłącznie pod opieką dorosłych.

Wysyłając zgłoszenie, akceptujesz regulamin obowiązujący na wystawie: https://experyment.gdynia.pl/pl/informacje/regulamin-centrum-nauki-experyment.

Centrum Nauki Experyment, al. Zwycięstwa 96/98

fot. materiały prasowe


Dni Otwarte PKP SKM

10 maja, godz. 10.00-14.00

PKP SKM zaprasza uczniów szkół średnich na piknik do swojej siedziby. Będzie można zwiedzić Gdynię Cisową Postojową, a także wsiąść do specjalnego pociągu SKM i się nim przejechać. W programie również: wizyta w kabinie maszynisty, przejazd pociągiem przez myjnię oraz przejażdżka drezyną.
 
Pracownicy opowiedzą też o tym, jak wykorzystują fundusze europejskie.

Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu: 58 721 29 58.

Siedziba PKP SKM – Gdynia Cisowa Postojowa, ul. Morska 350A

fot. materiały prasowe


Wycieczka po symulatorze radarowo-nawigacyjnym

10 maja, godz. 14.00 i 14.30

Tu czeka cię przygoda pod hasłem „Poczuj się jak na morzu...żadna pogoda nam niestraszna”. Wycieczka po najnowocześniejszym symulatorze radarowo-nawigacyjnym. Składa się on z czterech wielofunkcyjnych mostków nawigacyjnych. Jeden klasy A i trzech klasy B. Każdy z nich jest wyposażony we wszystkie urządzenia nawigacyjne i radiokomunikacyjne wymagane przez Konwencję SOLAS oraz kursy modelowe IMO. Uczestnicy biorący udział w wydarzeniu przeniosą się na pełne morze. Zobaczą jak, dzięki symulatorowi, studenci ćwiczą nawigowanie statkiem w rożnych warunkach atmosferycznych, o różnych porach dnia i roku.

Ćwiczenia z użyciem symulatora umożliwiają kształcenie w zakresie m.in.: umiejętności pełnienia wacht nawigacyjnych - w tym w rejonach polarnych i na akwenach zalodzonych, manewrowania statkiem, prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych SAR, obsługi poszczególnych urządzeń, m.in. radaru oraz zarządzania zespołem ludzkim w sytuacjach rutynowych i awaryjnych.

Zwiedzanie będzie się odbywać w dwóch grupach. Każda z nich może liczyć maksymalnie 15 osób. Wycieczka potrwa około 30 minut. Pierwsze zwiedzanie rozpocznie się o godz. 14.00. Druga grupa wejdzie o godz. 14.30.

Wstęp wolny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegóły są dostępne na stronie Dni Otwartych Funduszy Unijnych.

Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego, al. Jana Pawła II 3

fot. materiały prasowe


Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni – czerp ze świata! Łap fundusze europejskie!

10 maja, godz. 10.00-12.00

To okazja do zapoznania się z ofertą projektów, które Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni realizuje przy wsparciu środków unijnych. Przewidziano również quiz wiedzy o Unii Europejskiej, prezentację na temat rynku pracy oraz prelekcję na temat ścieżki kariery. Będzie też spotkanie z przedstawicielem studia kreatywnego zajmującego się kompleksową identyfikacją wizualną dla firm. Zaprezentowane zostaną też aktualne trendy na rynku pracy.

Ponadto na parterze urzędu będzie można otrzymać informatory dotyczące oferty. Przy okazji dnia otwartego na pytania odpowiadać będą pracownicy urzędu, którzy bezpośrednio zajmują się realizacją poszczególnych form pomocy współfinansowanych przez Unię Europejską.

Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni, ul. Kołłątaja 8

fot. materiały prasowe


Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

10 maja, godz. 10.00-14.00

Warsztaty Human Center Design w biznesie. Ich uczestnicy dowiedzą się, jak równoważyć potrzeby klientów z rozwiązaniami, które może im zaproponować przedsiębiorca. Nauczą się projektować rozwiązania, za które ludzie będą chcieli zapłacić.

To warsztaty skierowane do małych i mikroprzedsiębiorców, którzy rozwijają swój biznes lub dopiero o nim myślą. Poprowadzi go business designerka Ewa Urbańska.

Brak miejsc na wydarzenie (obowiązywały wcześniejsze zapisy).

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, al. Zwycięstwa 96/98

fot. materiały prasowe


Przystań Śmidowicza 49

11 maja, godz. 10.00-14.00

Centrum sąsiedzkie Przystań Śmidowicza 49 to ważny punkt na mapie Gdyni, a w szczególności gdyńskich obszarów rewitalizowanych. Każdy chętny będzie miał możliwość odwiedzenia miejsca, które nie tylko integruje lokalną społeczność, ale też skupia ofertę dla mieszkańców. Przystań powstała jako wsparcie i w ramach projektu „Gdynia odNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie”.

Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich zaplanowano tam familijną zabawę. Mogą wziąć w niej udział rodzice z dziećmi w wieku od 4 do 10 lat. W programie:
10.00-11.00 – spotkanie z bajką,
11.00-12.00 – zabawy ruchowe,
12.00-13.00 – zabawy plastyczne,
13.00-14.00 – zabawy ruchowe.

Centrum Sąsiedzkie Przystań Śmidowicza 49, ul. Śmidowicza 49

fot. materiały prasowe


Znajdź Unię w Ogrodzie!

12 maja, godz. 10.00-16.00

Bezpłatne zwiedzanie ogrodu i spacery ścieżkami edukacyjnymi, które powstały dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich. Na wszystkich chętnych czekać będzie również gra terenowa „Znajdź Unię w Ogrodzie”.

Zainteresowani mogą dodatkowo skorzystać z ogniska i miejsca do piknikowania.

Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”, ul. Marszewska 5

fot. materiały prasowe


Dni Otwarte zajezdni trolejbusowej w Gdyni

12 maja, godz. 10.00-15.00

Wielki festyn rodzinny. W jego ramach będzie można: zwiedzić zajezdnię trolejbusową z przewodnikiem i poznać ją „od środka”, przejechać się zarówno zabytkowymi jak i najnowszymi trolejbusami na baterie, zobaczyć pokaz udzielania pierwszej pomocy czy skorzystać z bezpłatnego snack baru z goframi, hot-dogami, kawą i herbatą. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Czekają na nich warsztaty artystyczne oraz konkurs rysunkowy o tematyce trolejbusowej i projektów unijnych. Dzieciom w zabawie będzie towarzyszył zielony jamnik Solaris.

To jednak nie wszystko. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w Miejskiej Grze Trolejbusowej. Jej zasady są proste. Zawodnicy mają do wykonania około 10 zadań o tematyce trolejbusowej i sprawdzających wiedzę o projektach europejskich zrealizowanych przez PKT. A przy okazji muszą zbierać pieczątki. Będzie też gra Escape Trolley. Jej uczestnicy mają za zadanie wydostać się z zamkniętego trolejbusu.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni profesjonalny DJ.

Siedziba PKT, zajezdnia trolejbusowa w Gdyni, ul. Zakręt do Oksywia 1


  • ikonaOpublikowano: 08.05.2019 09:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.05.2019 09:30
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze