Co nowego

Zostań instruktorem pływania na desce SUP

Zajęcia prowadzić będzie Glenn Eldridge z Wielkiej Brytanii

Zajęcia prowadzić będzie Glenn Eldridge z Wielkiej Brytanii

SUP, będące skrótem od „Stand Up Paddle" (wiosłowanie na stojąco), jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportów wodnych i nowością na Polskim rynku. W dniach 22-25 kwietnia w SUP Bazie w Gdyni Orłowie będzie można zdobyć uprawnienia instruktora pływania na desce SUP.

Brytyjski autorytet

Organizatorem kursu jest ASI (Academy Surfing of Instructors) – największa międzynarodowa organizacja zajmująca się szkoleniami z pływania na desce SUP i Surfingu. Zajęcia prowadzić będzie Glenn Eldridge z Wielkiej Brytanii, który jest trenerem ASI Master SUP. Jest on jednym z najbardziej doświadczonych na świecie pedagogów, trenerów i operatorów szkół związanych z SUP. Wielokrotnie brał udział w mistrzostwach świata w SUP, surfingu i kajakach.

pomarańczowy plakat wydarzenia

Kurs zostanie podzielony na następujące panele:
SUP Wise Intensiv – zajęcia teoretyczne i metodologia – 3 godz.,
SUP Water Safety Rescue Award - ratownictwo wodne – 5 godz.,
Level 1 SUP Instructor (Enclosed Flat Water) – zamknięte akweny (np. jeziora) – 2 dni,
Level 2 SUP Instructor (Exposed Waters) – otwarte akweny (np. morze) – 1 dzień.

Orłowo - widok z drona

Uczestnicy, którzy pomyślnie przejdą szkolenie otrzymają międzynarodowy certyfikat instruktora pływania na desce SUP, który honorowany jest na całym świecie. Przede wszystkim nabędą praktyczne i teoretyczne umiejętności potrzebne do pewnego i bezpiecznego prowadzenia kursów i zajęć SUP.

Rejestracji dokonać można na stronie academyofsurfing.com. Ceny kształtująsię od 100 do 640 Euro w zależnosci od wybranego szkolenia.

zawodnicy SUP z deskami

Sport dla każdego

Do uprawiania tej dyscypliny wystarczy trochę siły w rękach, dobra równowaga i koordynacja oraz najważniejszy element – czyli deska SUP. Składa się ona z 3 elementów: deski, wiosła i linki przymocowanej do nogi. Deska SUP nadaje się do pływania na każdym akwenie. Nie jest istotne czy jest to jezioro, rzeka czy morze – można więc pływać na niej w każdym miejscu, gdzie jest odpowiednia ilość wody.

Największymi zaletami pływania na SUP jest polepszenie balansu ciała, gdyż wymaga od uczestnika pływania w pozycji wyprostowanej na desce, co wpływa na poprawę stabilności. Regularne pływanie na SUP-ach wpływa na poprawę siły mięśni głębokich całego ciała oraz na poprawę wytrzymałości oraz wydolności. Przebywanie na wodzie dodatkowo działa kojąco i uspakajająco będąc przez cały czas w kontakcie z przyrodą.

mapka

Pięć wieków historii


Współczesna forma tego sportu, według wielu osób uprawiających pływanie na deskach SUP, ma swoje korzenie w XVI wieku na Hawajach, gdzie wioślarze na deskach przemierzali linię brzegową z Kanaha do Kihei Lahaina. Jednoznacznie nie można określić, w jakim miejscu na ziemi powstały SUP-y, gdyż pływanie w tej pozycji pojawiało się wszędzie tam, gdzie znajdował się dostęp do wodnych akwenów. Technikę SUP wykorzystywali również instruktorzy surfingu, by móc wykorzystywać ją podczas pracy ze swoimi podopiecznymi.

Mistrzowie w Gdyni

We wrześniu 2022 roku, w Gdyni odbyły się Mistrzostwa Świata w SUP, w których uczestnicy rywalizowali nie tylko ze sobą, ale również z trudnymi warunkami atmosferycznymi, które skutecznie zweryfikowały siły i umiejętności startujących. Uczestniczyło w nich ponad 600 zawodników z 45 krajów.Gdyńska impreza otrzymała 20 gwiazdek w ogólnoświatowym rankingu opublikowanym przez Sup World Ranking. Jest to najwyższa ocena w stawce 20 imprez rozgrywanych na całym świecie. Na drugiej pozycji, uplasowała się impreza World SUP Festival Costa Blanca, a trzecie miejsce przypadło zawodom Nautic Paddle – Paris SUP Open.

ranking

  • ikonaOpublikowano: 16.01.2023 11:28
  • ikona

    Autor: Marek Urbaniak (m.urbaniak@gdyniasport.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.01.2023 14:42
  • ikonaZmodyfikował: Agata Grzegorczyk
ikona

Najnowsze