Co nowego

Zostań testerem najnowocześniejszych płetw świata

// fot. mat. prasowe Exotech

// fot. mat. prasowe Exotech

07.02.2018 r.

Twoją pasją jest nurkowanie, a może dopiero zaczynasz przygodę z pływaniem? Interesuje Cię najnowocześniejszy sprzęt nurkowy, a może chcesz przyczynić się do jego stworzenia? Teraz masz taką okazję! W piątek 9 lutego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym startuje wyjątkowy program gdyńskiej firmy Exotech, którego celem jest stworzenie najnowocześniejszych płetw świata, dostępnych dla wszystkich amatorów podwodnych przygód. Chętni do udziału w testach mają ostatnią szansę na rejestrację!

Innowacyjne biomimetyczne płetwy pływackie – bo tak nazywany jest zupełnie wyjątkowy na skalę międzynarodową wynalazek firmy Exotech – zrobił już furorę w morskich jednostkach specjalnych, w tym wśród komandosów jednostki GROM. Teraz twórcy najnowocześniejszych płetw świata przymierzają się do stworzenia sprzętu rekreacyjnego.
 
- Po sukcesie składanych płetw dla żołnierzy sił specjalnych, chcielibyśmy wkroczyć na rynek cywilny z produktami różniącymi się od modelu wojskowego. Mam tu na myśli rozwijanie płetwy rekreacyjnej oraz jednorazowej ratunkowej. O ile pierwsza mogłaby być wykorzystywana właśnie przez turystów, czy pasjonatów nurkowania, o tyle druga znacząco zwiększałaby możliwości ratowania ludzi na morzu. – tłumaczy Mariusz Szymański z firmy Exotech.
 
Aby stworzyć najlepszy produkt, odpowiadający najbardziej wygórowanym oczekiwaniom amatorów nurkowania, firma postanowiła rozpocząć przeprowadzanie szeregu testów. Udział w nich weźmie grupa ok. 30 ochotników – kobiet i mężczyzn - w wieku od 18 do 50 lat.

- Testy będziemy prowadzili w Gdyni na basenie pod okiem ratownika. Na tym wstępnym etapie zbieramy dane porównawcze obecnie dostępnych płetw, do których będziemy się odnosili przy tworzeniu naszego produktu – płetw składanych do zastosowania rekreacyjnego i ratunkowego. Nasze płetwy będą zdecydowanie lżejsze od standardowych, umożliwią wysoką personalizację, no i przede wszystkim będą składane. Zmieszczą się bez problemu w bagażu podręcznym – dodaje Mariusz Szymański.
 
Po testach w basenie ich uczestnicy zostaną poproszeni o wypełnienie niepersonalizowanej projektowej ankiety badawczej. Na podstawie zebranych opinii zostanie stworzony prototyp płetw, który za rok zostanie wypróbowany przez tę samą grupę testerów.
 
Aby wziąć udział w projekcie nie trzeba być profesjonalnym nurkiem. Wystarczy być aktywnym fizycznie i posiadać przeciętne umiejętności pływackie.
 
Spotkanie informacyjne dotyczące szczegółów projektu odbędzie się w piątek 9 lutego o godz. 10.00 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia (budynek III, sala A - kinowa). Wstęp wolny.
 
Uwaga! Wymagana rejestracja na https://pletwy.evenea.pl/.
Szczegółowe informacje dostępne są w biurze firmy w PPNT - budynek A, pokój A1.05, telefonicznie pod numerem 531 155 155 lub poprzez e-mail blotniak1983@wp.pl.
 
Projekt firmy Exotech został dofinansowany z Funduszy Europejskich pt.: „Biodive Fin - innowacyjne biomimetyczne płetwy pływackie dla zastosowania cywilnego”.