Co nowego

Żytomierz dziękuje za wsparcie i świętuje 3 maja

Uczniowie z Żytomierza symbolicznie świętowali 3 maja w dowód wdzięczności za pomoc, która płynęła z Polski - w tym także z Gdyni, fot. Żytomierska Rada Miejska / Facebook

Uczniowie z Żytomierza symbolicznie świętowali 3 maja w dowód wdzięczności za pomoc, która płynęła z Polski - w tym także z Gdyni, fot. Żytomierska Rada Miejska / Facebook

Ukraińskie miasto Żytomierz, które jeszcze niedawno znajdowało się pod rosyjskim ostrzałem powraca do normalności i z okazji polskiego święta Konstytucji 3 Maja podziękowało swoim partnerom – w tym także Gdyni, z którą wkrótce ma rozpocząć oficjalną współpracę na zasadzie miast siostrzanych. Wyrazy uznania za pomoc płynącą z Polski przekazali mer Żytomierza Serhij Suchomłyn i Żytomierska Rada Miejska.


Ukraina i Polska, razem do zwycięstwa” - to hasło, którego moc poznały w ostatnich tygodniach setki mieszkańców ukraińskiego Żytomierza. Ponad ćwierćmilionowe miasto obwodowe położone zaledwie 120 kilometrów od Kijowa doświadczyło piekła wojny, a jego mieszkańcy spędzali długie godziny w przeciwlotniczych schronach. Rosyjskie pociski trafiały między innymi w budowle techniczne i domy, bazę lotniczą czy miejscowy szpital, a lokalne władze pilnie apelowały o pomoc humanitarną i najpotrzebniejszy sprzęt.

Pomoc, która zbudowała relacje


Żytomierz wspierały nie tylko polskie miasta partnerskie, jak Bytom czy Płock, ale transporty z pilną pomocą dla ludności cywilnej i obrony terytorialnej wyjeżdżały regularnie także z Gdyni – miasto nawiązało kontakty z Ukraińcami m.in. dzięki żytomierzanom pracującym w Gdyni, jak i osobom realizującym wcześniej swoje obowiązki zawodowe na Ukrainie. W ten sposób za wschodnią granicę dotarło kilkadziesiąt agregatów, żywność, sprzęt medyczny czy odzież.

Współpraca rozwinęła się na tyle, że Żytomierz i Gdynia zostaną miastami partnerskimi, o czym była mowa na kwietniowej sesji gdyńskiej Rady Miasta. Gdynianie zobaczyli też na żywo lokalny zespół „Sonechko”, który zaliczył charytatywne tournée po Europie na rzecz ukraińskiej armii.

Żytomierz dziękuje Polakom


Teraz, z okazji jednego z najważniejszych polskich świąt narodowych wyrazy uznania i podziękowania za pomoc dla Gdyni i innych miast przekazała Żytomierska Rada Miejska oraz mer Żytomierza, Serhij Suchomłyn. Uczniowie z Ukrainy we wtorek symbolicznie przeszli ulicami swojego miasta z polską i ukraińską flagą, dziękując Polakom za okazane serce w najtrudniejszym czasie. Przygotowali też własnoręczne pocztówki w barwach narodowych obu państw.
Symboliczne obchody trzeciomajowego święta można zobaczyć też na krótkim filmie przygotowanym przez miasto Żytomierz.- Dziś w Polsce jest wielkie święto państwowe - Święto Konstytucji. To pierwsza europejska i druga konstytucja państwowa świata! (…) Polska zrobiła historyczny krok w kierunku Ukrainy, gdy pierwsza spieszyła się z pomocą. Pierwsze zagraniczne wezwanie otrzymaliśmy 24 lutego z braterskich miast, Płocka i Bytomia. Z dnia na dzień oficjalnie podpiszemy umowę braterską z Gdynią. Dziękujemy, Polacy! - napisał za pośrednictwem Facebooka Serhij Suchomłyn, mer Żytomierza.

Jak czytamy na łamach lokalnego serwisu informacyjnego Zhitomir.info, sytuacja w mieście w ostatnich dniach wydawała się ustabilizowana, trwają naprawy kluczowej infrastruktury technicznej, a specjalistyczne służby zajmowały się między innymi rozminowywaniem terenu po rosyjskim wojsku. Niestety, jeszcze wczoraj, już po symbolicznym geście jedności z Polakami w mieście znów zawył alarm przeciwlotniczy.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 04.05.2022 11:51
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.05.2022 15:45
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze