Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Komunikaty

Pomóż wystartować gdyńskiej rakiecie

Poligon, skarpa nad plażą, morze, rakieta kosmiczna rozstawiona na pojeździe, obok kilka osób, jesień/zima

„Perun”, czyli rakieta suborbitalna made in Gdynia poleci w kosmos z Ustki - SpaceForest dopina budżet projektu, a wesprzeć inicjatywę może każdy z nas, fot. mat. prasowe SpaceForest

Masz niepowtarzalną okazję, żeby przysłużyć się do… lotu w kosmos pierwszej polskiej rakiety – i to z Gdyni! Jedna z firm wywodzących się z gdyńskiego PPNT, spółka SpaceForest, zbiera w sieci środki na dopięcie budżetu swojego ambitnego projektu. To może być pierwszy udokumentowany start, na dodatek w wykonaniu największej rakiety w polskiej historii, czyli Peruna. Jeśli wesprzesz inicjatywę, twoje nazwisko lub nazwa firmy może znaleźć się na jej kadłubie, a pamiątkowa naszywka z polskiego lotu w kosmos – na przykład na ulubionej kurtce.


Jeśli przypomnimy, że Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia to miejsce stworzone do rozwoju innowacji, to ich projekt idealne wpisuje się w ten cel – SpaceForest, czyli jedna z firm, których biznesowa wizja dojrzewała wśród gdyńskich parkowiczów, chce sięgnąć gwiazd. I to dosłownie. Na razie bez bezpośredniego ludzkiego udziału, ale przez pierwszy polski lot w kosmos, w którym weźmie udział największa rakieta suborbitalna w historii kraju.

- Zbudowaliśmy największą w historii polską rakietę i chcemy spełnić marzenie o polskich lotach w kosmos. Pierwszy lot rakiety suborbitalnej „Perun” jest ogromnym krokiem w kierunku realizacji tego marzenia. Pod koniec czerwca planujemy lecieć z Ustki na wysokość 50 kilometrów i sprawdzić wszystkie systemy przed jesiennym lotem kosmicznym – zapowiada spółka SpaceForest z gdyńskiego PPNT.

O tym, że mają zaplecze i know-how niezbędne do tak ambitnych celów, nie trzeba specjalnie przekonywać. SpaceForest to już uznana marka, która od kilkunastu lat pisze nową historię, dostarczając przemysłowi kosmicznemu w Europie mnóstwo nowoczesnych rozwiązań i z powodzeniem dopinając kilka ciekawych projektów (m.in. starty rakiet Carbonara i Bigos).

„Perun” może polecieć w kosmos dzięki Tobie


Najnowszy, wspomniany wyżej projekt pasjonatów z Gdyni to SIR, czyli Suborbital Inexpensive Rocket. W wolnym tłumaczeniu: niedroga rakieta suborbitalna. Tak właśnie w ciągu ostatnich kilku lat powstał wspomniany „Perun”, czyli największa rodzima konstrukcja tego typu, która jest już coraz bliżej swojej najważniejszej próby.

Co ciekawe, SpaceForest zachęca, aby polecieć w kosmos... razem z nimi. Jak można to zrobić? Wspierając finansowo ich projekt, za pośrednictwem internetowej zbiórki na portalu crowdfundingowym. Plany są ambitne, dlatego spółka potrzebuje też sporych nakładów na dopięcie wszystkich szczegółów, które pozwolą na wykonanie startu i osiągnięcie swojego celu. Zespół pracujący nad rakietą celuje w kwotę 50 tysięcy złotych, a ostatnie wiadomości są co najmniej dobre – za nimi już ponad połowa zebranej sumy. Każdy, kto zdecyduje się wesprzeć finansowo ich lot w kosmos, może liczyć na nagrodę: wspomnienie w filmie ze startu, pamiątkową naszywkę z pierwszego lotu, a nawet naklejka czy logo na kadłubie rakiety wraz z indywidualnym filmem. Tego nie da się kupić w żadnym sklepie!

Kto nie chciałby mieć specjalnej naszywki z pierwszym takim polskim lotem w kosmos? To jeden z symbolicznych upominków, którymi SpaceForest nagrodzi sponsorów i partnerów projektu, fot. mat. prasowe SpaceForest
Kto nie chciałby mieć specjalnej naszywki z pierwszym takim polskim lotem w kosmos? To jeden z symbolicznych upominków, którymi SpaceForest nagrodzi sponsorów i partnerów projektu, fot. mat. prasowe SpaceForest

Cały projekt zmierzający do wysłania „Peruna” w kosmos rozpoczął się jeszcze w 2018 roku. Za ekipą ze SpaceForest już lot prototypowego modelu oznaczonego dopiskiem „demonstrator” (rakieta wzbiła się na pułap 10 kilometrów), ale też próby nowego, mocniejszego silnika, który napędzi pełnoprawną rakietę suborbitalną. W tym roku udało się z powodzeniem zakończyć próby procedur przedstartowych.

Próbą było też m.in. wcześniejsze odpalenie rakiety „Bigos 4” w 2018 roku – to pomniejszony model zbliżony do „Peruna”, który przeszedł wówczas pomyślnie próby na poligonie w Drawsku Pomorskim.


Wideo z testowego startu rakiety „Perun demonstrator” w styczniu 202o roku, poligon w Drawsku Pomorskim, mat. wideo: SpaceForest / YouTube

O spółce SpaceForest


SpaceForest to młoda firma rodzinna, która przez lata funkcjonowała i rozwijała się w przestrzeni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Spółka zajmuje się nie tylko projektowaniem i budową specjalistycznych rozwiązań dla przemysłu kosmicznego, ale tworzy także produkty związane z automatyką przemysłową czy robotyką. Ich rakieta suborbitalna, która jest też spełnieniem marzeń i ambicji braci Roberta i Andrzeja Magierów ma docelowo umożliwić m.in. prowadzenie różnego rodzaju badań i działań w górnych warstwach atmosfery.

Robert i Andrzej Magierowie - współzałożyciele SpaceForest przy swojej rakiecie, fot. mat. prasowe projektu „Wtorki z Rodzinnymi”
Robert i Andrzej Magierowie - współzałożyciele SpaceForest przy swojej rakiecie, fot. mat. prasowe projektu „Wtorki z Rodzinnymi”

Współzałożyciele firmy byli też bohaterami jednego z odcinków cyklu „Wtorki z Rodzinnymi” – miejskiej akcji promującej lokalne firmy z rodzinnymi, przedsiębiorczymi historiami w tle.

  • ikonaOpublikowano: 29.05.2023 08:08
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.05.2023 09:32
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także