Videocasty

Gdynia Filmowa: Jacek Bławut i Mateusz Kościukiewicz

Reżyser Jacek Bławut (z lewej) i aktor Mateusz Kościukiewicz (z prawej) byli jednymi z gości naszego studio „Gdynia Filmowa” w Teatrze Muzycznym podczas 47. FPFF w Gdyni. Główny temat to oczywiście film „Orzeł. Ostatni patrol”, który startuje w Konkursie Głównym, fot. Sławomir Okoń

Reżyser Jacek Bławut (z lewej) i aktor Mateusz Kościukiewicz (z prawej) byli jednymi z gości naszego studio „Gdynia Filmowa” w Teatrze Muzycznym podczas 47. FPFF w Gdyni. Główny temat to oczywiście film „Orzeł. Ostatni patrol”, który startuje w Konkursie Głównym, fot. Sławomir Okoń

Są takie historie, które aż proszą się o filmową opowieść – jedna z nich to legenda zaginionego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. O jednej z najbardziej wyczekiwanych premier tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, na dodatek z gdyńskim tłem, w naszym specjalnym studio „Gdynia Filmowa” opowiedzieli twórcy filmu „Orzeł. Ostatni patrol”: reżyser Jacek Bławut i aktor Mateusz Kościukiewicz.


Jeden z najbardziej wyczekiwanych, wysokobudżetowych filmów ostatnich lat nareszcie na ekranach – w czasie 47. FPFF w Gdyni „Orzeł. Ostatni patrol” skupia na sobie szczególną uwagę publiczności i jurorów. Tym bardziej w Gdyni, która z historią okrętu podwodnego ma wiele wspólnego, bo w końcu to tutaj toczy się kilka z filmowych scen, to tutaj cumował rzeczywisty pierwowzór, a swoją cegiełkę w procesie twórczym dołożyło także lokalne środowisko historyków i muzealników, dla których hasło „Orzeł” to coś więcej niż tylko jedna z kart historii.

Jacek Bławut i Mateusz Kościukiewicz (z prawej) w rozmowie z  Magdaleną Śliżewską z portalu Gdynia.pl, fot. Sławomir Okoń
Jacek Bławut i Mateusz Kościukiewicz (z prawej) w rozmowie z Magdaleną Śliżewską z portalu Gdynia.pl, fot. Sławomir Okoń

Twórców filmu „Orzeł. Ostatni patrol” zaprosiliśmy do naszego specjalnego, festiwalowego studia „Gdynia Filmowa”, szykując zestaw pytań na temat jednego z faworytów tegorocznego Konkursu Głównego. Ile tak naprawdę jest Gdyni w „Orle”, co ciekawego działo się na planie i jak zrobić dobry film historyczny? W rozmowie z Magdaleną Śliżewską z Gdynia.pl na te i wiele innych pytań odpowiedziały kluczowe postaci: reżyser Jacek Bławut i odtwórca jednej z głównych ról, Mateusz Kościukiewicz.

Całą rozmowę można zobaczyć poniżej lub bezpośrednio na kanale YouTube miasta Gdyni.



Jacek Bławut


Jacek Bławut, fot. Paweł Marcinko / mat. prasowe FPFF
Jacek Bławut, fot. Paweł Marcinko / mat. prasowe FPFF

Aktor, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, reżyser. Urodzony w 1950 roku w Zagórzu Śląskim, absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1982).

Wykładowca w szkołach filmowych w Berlinie, Hanowerze, Toruniu (Camerimage Film School) i Warszawie (Mistrzowska Szkoła Reżyserii Andrzeja Wajdy) oraz PWSFTviT w Łodzi.

Autor zdjęć m.in. do słynnego „Dnia Świra” w reż. Marka Koterskiego. Reżyser kilkudziesięciu filmów, w tym fabularnego „Jeszcze nie wieczór” oraz licznych dokumentów, wymieniając chociażby „Niezwykły lot Boeinga 737”, „Born Dead”, „Kraj urodzenia”, „Szczura w koronie” czy „Wirtualną wojnę”, za którą otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł” w 2012 roku dla najlepszego filmu dokumentalnego. Laureat dwóch nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: w 2008 roku Srebrne Lwy za wspomniany „Jeszcze nie wieczór”, w 1990 roku Nagroda Krytyki za film „Nienormalni”.

Od 2003 roku członek Europejskiej Akademii Filmowej. W 2019 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Film „Orzeł. Ostatni patrol”, który został w tym roku nominowany do Złotych Lwów to pierwsza produkcja Jacka Bławuta po 10-letniej przerwie.

Mateusz Kościukiewicz


Mateusz Kościukiewicz, fot. Paweł Marcinko / mat. prasowe FPFF
Mateusz Kościukiewicz, fot. Paweł Marcinko / mat. prasowe FPFF

Jeden z najbardziej uzdolnionych polskich aktorów filmowych i teatralnych młodego pokolenia. Urodził się w 1986 roku w Nowym Tomyślu, były student Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Prywatnie mąż cenionej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej.

Pomimo młodego wieku ma w swoim dorobku kilkadziesiąt ról, w tym głównych, w polskich pełnometrażowych produkcjach. Na dużym ekranie występował m.in. w filmach „Żużel”, „Solid Gold”, „Amok”, „Wszystko co kocham” „Gwiazdy”, „Najlepszy”, „Twarz” czy „11 minut”. Pojawia się także w produkcjach serialowych, w tym popularnym w serwisach streamingowych „1983”.

Za swoje kreacje aktorskie został już kilkukrotnie doceniony przez jurorów czołowych polskich festiwali: nagrodą dla najlepszego aktora za film „Twarz” na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera w Krakowie, „Orłem” za odkrycie roku dzięki roli we „Wszystko co kocham” czy Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w „Matka Teresa od kotów”. W 2014 roku zdobył prestiżową nagrodę „Shooting Star” dla najbardziej obiecującego młodego aktora europejskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Autor scenariusza do dwóch filmów: „Magnezja” oraz „Disco polo”.

Opracowano na podstawie Filmweb.pl oraz Filmpolski.pl

  • ikonaOpublikowano: 16.09.2022 12:27
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2023 12:23
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także