„Perły Samorządu" - Prezydent Wojciech Szczurek najlepszym włodarzem


Podczas odbywającego się w 30-lecie polskiej samorządności kongresu „Perły Samorządu” ogłoszono wyniki rankingu „Perły Samorządu 2020” przygotowanego przez Dziennik Gazetę Prawną i Deloitte. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek został wybrany najlepszym włodarzem w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

 
W 2015 roku w rankingu „Perły Samorządu” prezydent Wojciech Szczurek w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców zdobył tytuł Włodarza 25-lecia. W 2018 roku uplasował się na 3. pozycji. Rok później, ze względu na wybory samorządowe, rankingu nie prowadzono. W 2020 roku ponownie zajął miejsce 1.
 
Prezydent w naszej rozmowie ocenił ranking Gazety Prawnej "Perły Samorządu" jako bardzo kompetentnie przygotowywany i merytorycznie weryfikowany przy współpracy z grupą Deloitte, który pomaga zobaczyć, jak praktyki samorządowe są oceniane z perspektywy innych miast i całego kraju.
 
Swój nieustanny sukces w rankingu prezydent widzi jako dokonaną z zewnątrz ocenę działań podejmowanych w mieście, we współpracy z mieszkańcami, tak by wyczuwać i spełniać ich aspiracje, a także z zespołem, który przez 30 lat służby w samorządzie udało mu się wokół siebie zbudować. Bo samorząd to nie przestrzeń działania dla indywidualistów, a umiejętność budowania zespołu to podstawowa cecha dobrego lidera. Za trwającym od 6 kadencji poparciem gdynian dla prezydenta stoi przede wszystkim wiarygodność.
 
Podsumowując 30-lecie restytucji samorządów w Polsce, prezydent zauważył olbrzymią cywilizacyjną przemianę, jaka dokonała się w kraju dzięki samorządności, a zapytany o kamienie milowe gdyńskich przemian, wskazał na złożoność funkcjonowania samorządu, ponieważ dotyczy ono bardzo wielu obszarów. Jedną z pierwszych, bardzo ważnych decyzji podjętych już w 1990 roku przez samorząd było przejęcie odpowiedzialności za edukację. Zaś kolejne działania podejmowane na przestrzeni 30 lat sprawiły, że dziś w Gdyni żyje się na europejskim poziomie.

  • ikonaOpublikowano: 03.12.2020 13:38
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.02.2021 14:34
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona