DLA MIESZKAŃCÓW

Depesza kulturalna – na weekend

Depesza kulturalna na weekend

Depesza kulturalna na weekend

08.05.2020 r.

Kolejne wielkie muzeum, warsztaty dla dzieci, filmy dokumentalne, moda, spacer i czytanie. Dzięki Bibliotece Gdynia i Gdyni Kulturalnej w weekend nie możemy się nudzić.
 
Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie, fot. Quinn Villarreal / unsplash.com, źródło: Biblioteka gdynia
Po paryskim Musée d'Orsay i londyńskich British Museum czas wirtualnie zwiedzić Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie.
Muzeum Historii Naturalnej
 
Millennium Docs Against Gravity
Najlepsze filmy zeszłorocznego Festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Ninatece.
Co roku, zaraz po majówce, szykujemy się na wielką ucztę z filmami dokumentalnymi – Festiwal Millennium Docs Against Gravity. Tym razem wydarzenie odbędzie się jesienią, ale Ninateka już teraz proponuje filmową rozgrzewkę. Od 8 do 18 maja w Ninatece 20 najciekawszych tytułów z poprzednich edycji festiwalu, w tym: „Kraina miodu”, „Twarze, plaże”, „Książę i dybuk”, „Genesis 2.0”, „Niemiecki życiorys”, „Sól Ziemi”, „Stroiciel Himalajów”, „Niezwykła propozycja”, „Świadkowie Putina” i wiele innych.
Millennium Docs Against Gravity

Kształty Pomorza - warsztaty plastyczne, źródło: Nadbałtyckie Centrum Kultury 
Kształty Pomorza - warsztaty plastyczne on-line Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Kształty Pomorza to cykl warsztatów plastycznych online. Mają zachęcić dzieci i rodziców do poznawania przyrody i kultury naszego regionu. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi – ulepimy stworzenia zamieszkujące Morze Bałtyckie, a także naczynia, które wiele lat temu służyły do podawania obiadu; spróbujemy też wyobrazić sobie, jak mogły wyglądać postaci znane nam z legend.
Warsztaty prowadzi Monika Sobczak-Konca – malarka, kuratorka wystaw w Nadbałtyckim Centrum Kultury.
Sobota, 09 maja, godz. 9.00
Kształty Pomorza

Izabela Rutkowska, Redaktorka Naczelna Pasjopisma z majowym numerem magazynu. Źródło: Biblioteka gdynia 
Majowy numer magazynu Biblioteki Gdynia Pasjopismo dostępny online
Pasjopismo

Moda XX wieku - największe skandale 
Wykład o modzie - Moda XX wieku - największe skandale
Moda karmi się skandalem, za każdym razem uderzając w jakiś czuły punkt społecznej świadomości. Historia pokazuje, że to, co początkowo było obrazoburczym aktem na miarę wybuchu bomby atomowej, na dobre zadomowiło się w naszych szafach. Jak to się stało? Jakie skandale w modzie odcisnęły trwały ślad w historii i dlaczego nieobyczajność stała się normą - na te i inne pytania postara się odpowiedzieć Agata Braun - producentka wydarzeń kulturalnych (m.in. Rok zaczyna się #wGdyni, Gdyńskie Urodziny Niepodległej, Cudawianki, czy Kult Pomarańczowa Trasa w Gdyni), copywriterka, aktorka Bałtyckiego Teatru Różnorodności.
Moda XX wieku największe skalndale

Święta Góra - od kapliczki po fermę lisów 
Święta Góra - od kapliczki po fermę lisów – spacer online
29.04.2020 minęło 90 lat od momentu włączenia Chyloni w granice Gdyni. Z tej okazji Michał Miegoń (Inne Szlaki) przygotował spacer po Świętej Górze i okolicznym leśnym szlaku zwanym potocznie "Rogalem".
Czym była polana Vossa? Z jakim groźnym psem wiążą się dzieje pobliskiej fermy lisów? Jaka jest historia niezwykłej figurki Świętego Mikołaja i kim był Feliks Weseli? Wreszcie - dlaczego z góry zniknęło tak wiele urobku?
Święta Góra - od kapliczki po fermę lisów