DLA MIESZKAŃCÓW

Depesza kulturalna – trzy plus jeden

Depesza kulturalna na początek nowego tygodnia

Depesza kulturalna na początek nowego tygodnia

11.05.2020 r.

Trzy mądre, utalentowane i odważne kobiety oraz jeden mężczyzna – nie tylko utalentowany ale i głośny! Spotkania z nimi to propozycje kulturalne Biblioteki Gdynia i Gdyni Kulturalnej na początek nowego tygodnia.
 
Smaki podróżowania
Smaki podróżowania – potkanie online z podróżniczką Martyną Skurą, autorką bloga Life in 20 kg.
Czy to prawda, że w Chinach jedzą psy? Gdzie można zjeść krokodyla? Jaki owoc pachnie jak zgniła cebula i stare skarpety? Czy rekina się je? Co się jada na śniadanie na Malediwach? Na spotkaniu poznacie odpowiedzi na te pytania związane z kuchnią świata.
Spotkanie na żywo na fanpejdżu Biblioteki Gdynia.
Poniedziałek, 11 maja, godz. 18.00.
Smaki podróżnowania

"MATANGI / MAYA / M.I.A." 
Pokaz filmu dokumentalnego "MATANGI / MAYA / M.I.A." (reż. Steve Loveridge) w ramach inicjatywy "Gdyńska kultura łączy siły!"
Budzi kontrowersje, jest niepokorna, balansuje na granicy dobrego smaku, a na scenie wykrzykuje odważne teksty. Naczelna buntowniczka branży muzycznej, na której płyty fani czekają z niecierpliwością. Pochodząca ze Sri Lanki Mathangi „Maya” Arulpragasam, znana szerzej pod pseudonimem M.I.A., to wokalistka, kompozytorka i producentka, która łączy w swojej twórczości wiele różnych gatunków, w tym hip-hop, ragga, dancehall i electro. Bezkompromisowa, szczera i dosadna, zbudowała waleczny i buntowniczy wizerunek sceniczny, stojąc często w opozycji do polityki zachodniego świata, wyrażając niepopularne opinie i wątpliwości na temat jej mechanizmów.
Film dostępny tylko 11 maja na fanpejdżu Gdynia Kulturalna.
Poniedziałek, 11 maja, od godz. 18.00.
MATANGI / MAYA / M.I.A.

„Pierwsze Czytanie” spotkanie z Sylwią Chutnik 
W cyklu „Pierwsze Czytanie” spotkanie online z Sylwią Chutnik.
Sylwia Chutnik, doktor nauk humanistycznych, kulturoznawczyni, pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa, w rozmowie z Olgą Kowalską (Wielki Buk - blog literacki) po raz pierwszy przeczyta nowe opowiadanie przygotowane dla magazynu Pismo. Wykona też zadanie-niespodziankę przygotowane przez Olgę Kowalską.
Z tej okazji Księgarnia Róża Wiatrów z Gdyni przygotowała 20% zniżki na książki Sylwii Chutnik. Do kupienia m.in.: ,,Cwaniary” (Świat Książki 2012), „Dino Bambino” (Wytwórnia 2018), „Smutek cinkciarza” (Od Deski do Deski 2016).
Spotkanie na żywo na fanpejdżu Biblioteki Gdynia.
Wtorek, 12 maja, godz. 18.00.
Sylwia Chutnik - spotkanie

W domowym rytmie! warsztaty. Żródło: Muzeum Miasta Gdyni 
W domowym rytmie! Warsztaty z gry na instrumentach perkusyjnych, na których zgłębimy tajniki perkusyjnych instrumentów oraz podstawy gry na nich. To doskonały pomysł na spędzanie wolnego czasu w domu wspólnie z dziećmi.
Warsztaty poprowadzi Sławomir "Rodriguez” Porębski, współzałożyciel, członek, lider szeregu zespołów, między innymi: No Limits, Leszcze, Ikenga Drummers, Hello, RAS PADDY & THE ROCKAS, Orquesta Samba Picante, Himeros, CAFE Y SON, Dżembersi, Ebanakoma.
Transmisja na fanpajdżach Muzeum Miasta Gdyni i Gdyni Kulturalnej
Wtorek, 12 maja, godz. 11.00-14.00.
W domowym rytmie