DLA MIESZKAŃCÓW

Depesza kulturalna – w połowie tygodnia

Depesza kulturalna w połowie tygodnie

Depesza kulturalna w połowie tygodnie

13.05.2020 r.

Rozmowy o poezji, literaturze przyrodniczej, pszczołach i psychologii. A jak się już nasłuchamy i narozmawiamy, możemy wziąć udział w konkursie literackim. To dzisiejsze propozycje Biblioteki Gdynia i Gdyni Kulturalnej.
 
„Cierpienia młodego frajera”, źródło: Biblioteka Gdynia
Spotkanie online i omówienie tomiku poezji „Cierpienia młodego frajera” Adriana Gawdzika (Daft Artem), na co dzień związanego z magazynem Biblioteki Gdynia Pasjopismo.
"Manifest młodych pokazujących, że my też tworzymy sztukę, jesteśmy na nią wrażliwi i uwielbiamy się nią dzielić" - tak o swojej książce poetyckiej mówi Daft Artem, zwany również jako K4PIK.
Środa, 13 maja, godz. 18.00
Cierpienia młodego frajera - spotkanie

Dekameron 2020 
Internetowy konkurs literacki Dekameron 2020.
Konkurs zorganizowany przez Dom Literatury w Łodzi trwa od 01 maja do 05 czerwca.
Inspiracją do organizacji konkursu jest arcydzieło literatury światowej - "Dekameron" Giovanniego Boccaccio. W tej powieści dziesięć osób - siedem kobiet i trzech mężczyzn (wszyscy szlachetnie urodzeni) - aby uchronić się przed zarazą panującą we Florencji w roku 1348, udaje się na wieś. Spędzają tam dziesięć dni, w trakcie których każda z osób opowiada po jednej historii. Temat opowieści jest każdego dnia inny.
Ponieważ obecnie znajdujemy się w podobnej sytuacji, moglibyśmy spotkać się za pośrednictwem internetu i wzorem bohaterów "Dekameronu" opowiedzieć historie. Podzielić się nimi ze sobą. Tym bardziej że - jak pisał Jonathan Culler w „Teorii literatury" - „Skłonność do słuchania i opowiadania historii jest naturalną cechą każdego człowieka”. 
Konkurs literacki Dekameron

"Skarby ula" Pasieki Smakulskich 
Warsztaty online dla dzieci i rodziców "Skarby ula" Pasieki Smakulskich.
Wiemy, że pszczoły robią miód. To jednak tylko jeden z ich skarbów! W ulu znajdziemy też pyłek, pierzgę, mleczko pszczele i wosk, a także parę innych mniej znanych produktów. Skąd się tam biorą i do czego służą pszczołom?
Środa, 13 maja, godz. 18.00.
Warsztaty Skarby ula

"My, w trudnym czasie: Po*rozmawiajmy". Grafika: Ewelina Nierzwicka 
"My, w trudnym czasie: Po*rozmawiajmy" – spotkanie online Tolerado.
Rozmowa z psychologiem Piotrem Ławaczem o tym jak nam jest w czasie pandemii, o przemyśleniach, uczuciach, relacjach.
Środa, 13 maja, godz. 19.00.
My, w trudnym czasie: Po*rozmawiajmy

Wsłuchani (w przyrodę) 
Wsłuchani (w przyrodę) – spotkanie online w ramach Festiwalu Miasto Słowa 2019.
Krzysztof Środa, Paulina Pidzik, Urszula Zajączkowska - w trakcie spotkania czytają i opowiadają, o czym szumią drzewa i co im samym snuje się po głowach. Rozmawia: Szymon Kloska.
Wsłuchani (w przyrodę)