DLA MIESZKAŃCÓW

Depesza kulturalna – weekendowa

Depesza kulturalna weekendowa

Depesza kulturalna weekendowa

15.05.2020 r.

Komiksy, kino, teatr, balet, muzyka a nawet słowo o religii. Dzięki propozycjom Biblioteki Gdynia i Gdyni Kulturalnej to będzie bogaty weekend.

"Słowiańszczyzna w komiksie" 
"Słowiańszczyzna w komiksie" - panel dyskusyjny online z udziałem:
Unka Odya - autorka komiksu "Brom" (Wydawnictwo 23).
W czasie życia płodowego Unka wchłonęła swojego bliźniaka. Wkrótce potem próbowała wchłonąć matkę. Urodziła się w 1986 roku, niedługo po katastrofie w Czarnobylu. Naukowcy utrzymują, że te wydarzenia nie są powiązane. W roku 2013 zdobyła (razem z Janem Mazurem) Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
Katarzyna Witerscheim - rocznik 1988, Ślązaczka, autorka komiksów internetowych takich jak instagramowy 1995Regi czy zbiór słowiańskich opowieści „Slavonica”. W 2018 wydała swój solo papierowy debiut, komiks historyczny o Śląsku - „Helena Wiktoria”. Współpracująca z takimi scenarzystkami jak Kelly Thompson czy Magdalena Visaggio przy takich komiksach, jak "Jem and the Hollograms" i "Sex Death Revolution".
Marta Krajewska - pisarka, autorka cyklów powieściowych "Wilcza Dolina" oraz dla młodzieży "Wilcza Dolina - Bratmił", nawiązujących do kultury i wierzeń dawnych Słowian.
Moderacja: Przemysław Zawrotny – badacz kultury popularnej i niepopularnej, a w szczególności komiksu oraz muzyki rozrywkowej i Izabela Rutkowska - bibliotekarka w Bibliotece z Pasją.
Piątek, 15 maja, godz. 18.00.
Słowiańszczyzna w komiksie

„Ginczanka. Przepis na prostotę życia”. Fot. Jurek Bartkowski 
„Ginczanka. Przepis na prostotę życia” – audycja Teatru na Plaży z Sopotu i Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa zrealizowana zdalnie, na falach pomiędzy Krakowem a Warszawą.
A w niej rozmowa z Agnieszką Przepiorską Frankiewicz i Anną Gryszkówną, fragmenty spektaklu, fragmenty wierszy Zuzanny Ginczanki oraz kilka utworów Michała Lamży, który jest autorem muzyki do spektaklu.
Piątek, 15 maja, godz. 20.00.
Ginczanka. Przepis na prostotę życia

„Daleka podróż za jeden uśmiech” 
Kino Drogi - projekcja filmu „Daleka podróż za jeden uśmiech” („Far. The Story of a Journey around the World”), reż. Patrick Allgaier, Gwendolin Weisser.
Film dokumentuje zapierającą dech w piersiach podróż po świecie. 97 000 km i 667 różnych środków transportu. „Każdy pojazd tworzył nową historię, nowe spotkanie z drugim człowiekiem, którego nie można było przewidzieć i zaplanować. Celem podróży było nawiązanie bezpośredniego kontaktu z miejscowymi, co okazało się interesującym i wzbogacającym doświadczeniem.”
Projekcja filmu jest jedną z atrakcji XIII Dzień Kreatywny Miejskich Hal Targowych online 
Film dostępny w sobotę, 15 maja, w godzinach 14.00 – 22.00.
Daleka podróż za jeden uśmiech

"Królowa śniegu" 
Premiera monumentalnego spektaklu baletowego "Królowa śniegu", po raz pierwszy dostępna on-line!
"Królowa Śniegu" to ponad setka artystów na scenie, monumentalne rekwizyty i oszałamiające akrobacje. Spektakl w reżyserii Anny Niedźwiedź, z autorską muzyką Gabriela Kaczmarka nagraną przez orkiestrę Sinfonietta Polonia, Chór Cantani i solistów, pod batutą Cheunga Chau.
Premiera widowiska miała miejsce 4 lata temu, a bilety wyprzedały się w kilka godzin! Spektakl wystawiany był na dużych scenach Teatru Wielkiego w Poznaniu i Opery Nova w Bydgoszczy.
Niedziela, 17 maja, godz. 18.00.
Królowa Śniegu

„Nie wódź nas – w modlitwie Ojcze nasz” 
„Nie wódź nas – w modlitwie Ojcze nasz” – premiera filmu dokumentalnego.
Zofia Bystydzieńska-Dolata, fotografka, reżyserka krótkich form dokumentalnych skupionych na człowieku i jego pasji, zrealizowała dokument o zaproponowanej przez papieża Franciszka zmianie w modlitwie Ojcze nasz, dotyczącej wersetu „I nie wódź nas na pokuszenie”. W rozmowie wzięli udział bibliści należący do trzech wyznań chrześcijańskich. Narracyjna forma publicystyczna poprowadzona w formie dyskusji pozwala zastanowić się nad sensem i potrzebą wprowadzenia takiej zmiany.
Muzyka: Grzegorz Michalik i Sebastian Goertz
Sobota, 16 maja, godz. 19.00. Film dostępny przez tydzień.
Nie wódź nas – w modlitwie Ojcze nasz