DLA MIESZKAŃCÓW

Depesza literacka – Tatry, teatr, książka, komiks

Depesza literacka - Tatry, teatr, książka, komiks

Depesza literacka - Tatry, teatr, książka, komiks

14.04.2020 r.

Po świątecznym biesiadowaniu Biblioteka Gdynia proponuje wirtualny spacer po Tatrach. A jak już się napatrzymy na kwitnące krokusy, możemy zajść do teatru, posłuchać książek lub nauczyć się rysować komiksy.
 
Krokusy w Tatrach, źródło: Biblioteka Gdynia / biegunwschodni.pl
Wirtualna wędrówka po Tatrach. Jako że  od 03 kwietnia szlaki turystyczne w Tatrzańskim Parku Narodowym są zamknięte, a właśnie kwitną krokusy na Polanie Chochołowskiej, Tatrzański Park Narodowy zaprasza do podziwiania ich via internet. O słynnych tatrzańskich krokusach opowiadają Tomasz Skrzydłowski oraz Jan Krzeptowski-Sabała.
Krokusy w Tatrach
 
Dominika Słowik, fot. Wojciech Karliński, projekt: Paulina Giemza
Pierwsze czytanie to cykl epizodów literackich, w trakcie których pisarze czytają fragmenty nowych, niepublikowanych wcześniej tekstów.
Dominika Słowik spotka się online z Olgą Kowalską z blogu literackiego Wielki Buk na Pierwszym czytaniu 15 kwietnia o godz. 17.00.
Dominika Słowik - (ur. 1988) – laureatka Paszportu „Polityki” 2019 i nagrody Odkrycie Empiku 2019 w kategorii Literatura za „Zimowlę”, finalistka Nagrody Literackiej Gdynia za debiutancki „Atlas: Doppelganger".
Pierwsze czytanie Dominika Słowik
 
Teatr Żydowski "Golem"
We wtorek o godz. 20.00 premiera online spektaklu pt."Golem" w Teatrze Żydowskim. Reżyseria Maja Kleczewska, dramaturgia Łukasz Chotkowski.
„Golem”, po „Dybuku” i „Malowanym Ptaku”, jest trzecią częścią tryptyku, realizowanego przez Maję Kleczewską i Łukasza Chotkowskiego w Teatrze Żydowskim.
Legenda o Golemie, sztucznym człowieku, jest jedną najstarszych z tradycji żydowskiej. Od lat przenika różne kultury i nadaje nowe sensy. Jak wiele figura sztucznego człowieka mówi o nas samych? Jak silnym jest elementem zbiorowej wyobraźni? Czy jest projektem marzeń o dorównaniu Bogu? Golem jest figurą, która jednocześnie zwiastuje katastrofę i nadchodzące po niej oczyszczenie. Sztuczny człowiek jest lustrem, w którym przegląda się nasze człowieczeństwo i nasza pamięć.
Spektakl dostępny do północy w dniu transmisji.
Teatr Żydowski "Golem"
 
Jacek Frąś "Totalnie nie nostalgia"
Jak narysować własny komiks? Instruuje ilustrator, malarz, plakacista, rysownik komiksów Jacek Frąś w ramach Komiksowych Spotkań Rysunkowych zorganizowanych przez Sopockie Domy Sąsiedzkie, które prowadzą cykliczne zajęcia z wielu dziedzin.
Komiksowe Spotkania Rysunkowe