Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia
DLA MIESZKAŃCÓW

Depesza literacka - teatr, film, książka, eksperyment

Depesza literacka - teatr, film, książka, eksperyment

Depesza literacka - teatr, film, książka, eksperyment

14.04.2020 r.

Literatura, teatr czy nauka – cokolwiek wybierzecie, Biblioteka Gdynia podsuwa wiele ciekawych opcji, by spędzić kolejny wieczór bez wychodzenie z domu.
 
Spektakl "Brancz" na Ninatece. źródło: Biblioteka Gdynia
Spektakl Juliusza Machulskiego pt.: „Brancz” od Ninateki. Komedia o wielopokoleniowej rodzinie spotykającej się z okazji Wielkiej Nocy.
Tak o spektaklu pisze Ninateka: „Juliusz Machulski w spektaklu według scenariusza własnego autorstwa celnie portretuje współczesną polską „patchworkową” rodzinę. Pokazuje niedające się pogodzić różnice, a także pozorne sprzeczności, które znikają przy odrobinie dobrej woli każdej ze stron. Brancz to również znakomity materiał na kreacje aktorskie różnych generacji aktorów. Szczególne pole do popisu dają role obu matek, co Stanisława Celińska i Anna Seniuk znakomicie wykorzystują”.
"Brancz"
 
Eksperymenty dzieci, źródło: Freepik
Eksperymenty, które każdy może wykonać w domowym „laboratorium”, tworzenie alternatywnych środków do prania i filmu poklatkowego – tak szeroki jest wachlarz zaprezentowanych przez Centrum Nauki Experyment pomysłów na zdalną naukę w prostej i przystępnej formie.  Fascynujące tajemnice nauki w wydaniu dla dzieci i nie tylko w cyklu #zdalnyexperyment:
Zdalny eksperyment
 
Elena Ferrante "Czas porzucenia", źródło: Biblioteka Gdynia
Czytacie królową włoskiej literatury popularnej - Elenę Ferrante?
Jej najnowsza powieść to historia kobiety, która porzuca literackie aspiracje na rzecz bycia matką i żoną. Porzucenie jest jeszcze jedno - mąż bohaterki odchodzi do młodszej kobiety.
Ferrante jak zwykle czaruje świat podniosłych emocji i uwikłania w schematy płciowe.
Tymczasem na HBO GO obejrzeć można klimatyczny serial na podstawie bestsellerowej sagi neapolitańskiej - "Genialną przyjaciółkę". A ebook "Czas porzucenia" między innymi w Taniej Książce:
Elena Ferrante "Czas porzucenia"
 
Zuzanna Gajewska, źródło: www.facebook.com/Promotorkaczytelnictwa
Zuzanna Gajewska, czyli Promotorka czytelnictwa zaprasza do wspólnej zabawy. Codziennie nowe kalambury i gra w czółko, a w nich – odgadujecie, o jakiej książce i jakim bohaterze mowa. Zuzanna, doskonale znana z prowadzonych w Gdyni spotkań autorskich, na swoim blogu serwuje nowinki ze świata literatury i inspiruje do czytania.
Promotorka czytelnictwa
 
Krystyna i Stefan Chwinowie, fot. Rudolf H. Boettcher, źródło Wikipedia.org
Unia Literacka zaprasza na spotkanie ze Stefanem Chwinem
W ramach cyklu internetowych spotkań literackich organizowanych przez Unię Literacką, Stefan Chwin 10 kwietnia czyta jedno ze swych opowiadań: ironiczne, dowcipne. To zupełnie inna "twarz" pisarza. To spotkanie, w którym Chwin, jak czytamy na fanpage’u autora, walczy słowem z koronawirusem. Opowiadanie „Ku pokrzepieniu serc" przeczyta z przekonaniem, że „miłość niejedno ma imię”.
Spotkanie do śledzenia na fanpage’u Krystyny Chwin:
Krystyna Turkowska Chwin Lars