DLA MIESZKAŃCÓW

Depesza literacka - Wielkanoc, szkoła i koncerty

Wielkanoc, szkoła i koncerty

Wielkanoc, szkoła i koncerty

07.04.2020 r.

Idą święta, lecz wciąż trwa domowa szkoła. Na Wielki Tydzień Biblioteka Gdynia proponuje wielkanocne kilmaty, przyjazną naukę dla dzieci i koncerty online dla dorosłych.

Pisanki wielkanocne. fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu
Szykujemy się do Świąt - tradycje wielkanocne + warsztaty online na stronie Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Muzeum Etnograficzne przygotowało serię filmów informacyjnych i warsztatowych przybliżających tradycje związane z Wielkim Tygodniem, a także z obchodami świąt Wielkiej Nocy.
Wśród nagrań znajdują się filmy o każdym ze świątecznych dni od Niedzieli Palmowej do Wielkanocnego Poniedziałku. Muzealne Działy Edukacji i Promocji przygotowały również filmy warsztatowe pokazujące jak samodzielnie wykonać palmy wielkanocne, pisanki, a także firanki z papieru. Filmy codziennie publikowane będą w muzealnych mediach społecznościowych (na Facebooku, Instagramie i Twitterze), cały cykl obejrzeć można na kanale muzeum w serwisie YouTube.
Na stronie znajdziemy również przewodnik po starych i nowych sposobach zdobienia pisanek, z którego dowiedzieć się można o kraszankach, pisankach oklejanych, zdobionych oraz malowanych.
Wielkanoc w Muzeum Etnograficznym
 
Dëgòwanié czyli kaszubski dyngus. Źródło: kaszebsko.com
Wielkanoc na Kaszubach

Na stronie Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej www.kaszebsko.com poczytamy o kaszubskich obrzędach Wielkiego Tygodnia.
Kaszubska Wielkanoc
 
Koronawirus. Źródło: mindheart.com
Poradnik o koronawirusie dla najmłodszych
.
Psycholożka Manuela Molina prowadząca stronę www.mindheart.co radzi jak opowiadać dzieciom o epidemii koronawirusa.
Koronawirus dla dzieci
 
Lekcja matematyki. Źródło: freepik
Matematyka dla smyka
- ćwiczenia w formie ebooka dla uczniów w wieku 4-7 lat od wydawnictwa Greg.
Szkoły i przedszkola w dalszym ciągu są zamknięte, a my powinniśmy dla własnego bezpieczeństwa zostać w domu. By pomóc rodzicom w opiece nad dziećmi i wspierać jednocześnie rozwój maluchów, wydawnictwo Greg przesyła darmowy e-book z wybranymi z ich książek zadaniami z matematyki. Pamiętajmy, że ćwiczenie czyni mistrza, a zostanie mistrzem matematyki to dopiero coś!
Matematyka dla smyka
 
Skubas fot. Ralf Lotys (źródło Wikipedia)
Kwarantanna na na!

Kwarantanna na na! to koncerty live z domów artystów Kayaxu.
Po co? Żeby pobyć razem. Żeby posłuchać ulubionego wykonawcy. Żeby na chwilę zapomnieć. Żeby nie czuć się samotnie. Żeby poczuć, że nie tylko my utknęliśmy w naszym mieszkaniu. Ale przede wszystkim po to, aby wraz ze Szlachetna PACZKA wesprzeć tych, którzy potrzebują teraz naszej pomocy.
Poniedziałek, środa i piątek o 18.00 na stronie Facebook app:
poniedziałek 6.04 - Arek Kłusowski
środa 8.04 - Skubas
Kwarantanna na na!