DLA MIESZKAŃCÓW

Domowe sposoby na rodzinną zabawę

fot. materiały Gdynia Rodzinna

fot. materiały Gdynia Rodzinna

06.04.2020 r.

Domowy czas to dobra okazja do zacieśniania rodzinnych więzi i podjęcia wspólnych aktywności. Pomysłami na nie dzieli się Gdynia Rodzinna. Wspierana przez uzdolnionych gdynian prezentuje kreatywne formy spędzenia czasu oraz zabaw dla dzieci i rodziców.

Od początku trwania epidemii Gdynia Rodzinna zachęca do pozostania w domach i spędzenia tego czasu wspólnie.

- Zachęcamy, żeby zostając w domu spożytkować ten czas kreatywnie! Jako Gdynia Rodzinna podpowiadamy ciekawe sposoby na wspólne spędzanie chwil ze sobą i dobrą zabawę. Wspierają nas uzdolnieni gdynianie, którzy dzielą się swoim czasem czy to przygotowując i prezentując ciekawe pomysły zabaw czy też uczestnicząc w spotkaniach poruszających sprawy ważne z perspektywy rodziny i obecnej sytuacji – mówi Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej UM Gdyni.

„OTO Bajka”

Codziennie o godzinie 11:00 na stronie internetowej Gdyni Rodzinnej, a także na jej facebookowym fanpage’u prezentowana jest „OTO Bajka”. To cykl baśni i bajek czytanych przez członków zespołu Bałtyckiego Teatru Różnorodności działającego przy Gdyńskim Centrum Kultury. W poniedziałek 6 kwietnia wystartowała druga seria inicjatywy, natomiast poprzednie odcinki znaleźć można w serwisie YouTube.
Link: codzinna „OTO Bajka”

„Dzieciaki w chacie”

Cykl filmików, w którym mały Dawid pokazuje kreatywne, domowe zabawy, w które wciąga swoich rodziców i starszą siostrę. Nagrania pokazują, że wiele aktywności można zorganizować używając przedmiotów, które znajdziemy pod ręką. Do tej pory ukazało się osiem odcinków serii. Dawid i jego rodzina skonstruowali w nich m.in. robota z kartonu czy hamak z koca, a także bawili się w budowanie wieży i grali w kapsle.
Link: „Dzieciaki w chacie” na YouTube

„Animacje Oli”

Cykl – choć młody – wart jest uwagi każdego miłośnika prac plastycznych. Gdyńska artystka – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – pokazuje w nim pomysły na twórczą zabawę. W pierwszym odcinku tematem przewodnim były plamy. Plastyczka przedstawia sposób na wspólne malowanie, wspierając go przy tym wiedzą z historii sztuki.
Link: „Animacje Oli” na YouTube

„Książeczki Gdynieczki”

To prawdziwie gdyńskie publikacje. Napisane specjalnie dla najmłodszych naszych mieszkańców pomagają nam przybliżać historię Gdyni w sposób łatwy, przyjemny i zrozumiały. Wzruszają najmłodszych, zaciekawiają, ale także pobudzają wyobraźnię. Autorkami i autorami tekstów oraz ilustracji są gdynianie i gdynianki. Książeczki Gdynieczki można teraz bezpłatnie pobrać w lub przeglądać. Do tej pory w serii ukazały się m.in. historie gdyńskich koników, ławeczki stojącej na Placu Kaszubskim czy oksywskiej latarni morskiej.
Link: Gdynia Rodzinna - Książeczki Gdynieczki

Spotkania z ekspertami

Ponadto na facebookowym profilu Gdyni Rodzinnej regularnie odbywają się spotkania-wywiady na żywo z ekspertami w różnych dziedzinach. Poruszane w nich są istotne z punktu widzenia rodziny i dzieci tematy, które dotykać mogą nas w obecnej, trudnej sytuacji. Transmisje zapowiadane są z wyprzedzeniem. Zainteresowani, który nie mieli możliwości obejrzenia wywiadu na żywo - mogą zrobić to z odtworzenia.
Link: Gdynia Rodzinna - spotkania z ekspertami.