DLA MIESZKAŃCÓW

Gdynia gotowa do szczepień

Na zdjęciu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz // fot. Paweł Kukla

Na zdjęciu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz // fot. Paweł Kukla

09.04.2021 r.

Zgodnie z zapowiedziami wkrótce zostaną otwarte nowe, samorządowe punkty szczepień w Gdynia Arenie i Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. W obiektach tych powstanie łącznie 26 stanowisk, przy których będą się odbywać badania kwalifikujące i szczepienia przeciwko COVID-19.


Utworzenie punktów szczepień masowych w Gdynia Arenie i Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej to działania, jakie miasto podjęło w związku ze zmianami w Narodowym Programie Szczepień. Przypomnijmy: w ramach rozszerzenia programu zrezygnowano z II i III etapu na rzecz wprowadzenia szczepień populacyjnych. Podstawą systemu będą szpitale tymczasowe. Dodatkowo w każdym powiecie szczepienia będą też realizowane m.in. w punktach prowadzonych przez samorząd.

– Obecnie na terenie Gdyni funkcjonuje 37 punktów, w których gdynianie mogą szczepić się na COVID-19. Gdyński samorząd przygotowuje dwa duże punkty. Między innymi ten w Gdynia Arenie. Dzięki nim będziemy mogli podwoić potencjalną możliwość zaszczepień w naszym mieście. Jedyną realną barierą szczepień dziś jest dostępność szczepionek. Mamy nadzieję, że w najbliższych tygodniach ta sytuacja diametralnie się zmieni. Bardzo się cieszę też ze współpracy ze Szpitalami Pomorskimi oraz Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, które są naszymi patronami w realizacji tych dwóch nowych punktów na terenie miasta – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


Nowe punkty szykują się na przyjęcie mieszkańców


Gdyńskie punkty w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej oraz Gdynia Arenie zostały już zatwierdzone przez wojewodę pomorskiego – Dariusza Drelicha. W piątek, 9 kwietnia spotkał się on z samorządowcami z Trójmiasta. Gdynię reprezentowali prezydent Wojciech SzczurekBartosz Bartoszewicz – wiceprezydent ds. jakości życia. W rozmowach udział wzięli również: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Jacek Karnowski – prezydent Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim – wiceprezydent Sopotu oraz Monika Kasprzyk – dyrektor pomorskiego NFZ.

– Wstępnie mieliśmy zadeklarować gotowość dwóch obiektów w terminie do 18 kwietnia. Ten termin został przesunięty na 25 kwietnia. Jesteśmy gotowi zarówno w pierwszym, jak i w drugim terminie, aby w tych dwóch lokalizacjach uruchomić szczepienia. Warto przypomnieć współpracę właśnie z UCMMiT i Szpitalami Pomorskimi. To między innymi dzięki tej współpracy szczepienia mogą się odbywać. Do tego procesu zaangażujemy blisko 100 osób. Będą one specjalnie obrandowane koszulkami, aby każda osoba szukająca pomocy czy informacji przy szczepieniu mogła taką informację uzyskać – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

W opisywanych punktach samorządowych powstanie łącznie 26 stanowisk. Część z nich posłuży do przeprowadzania kwalifikacji do szczepienia, a pozostałe – do samej iniekcji.

Ile stanowisk powstanie w danym punkcie?


Gdynia Arena

 • 10 stanowisk kwalifikujących,
 • 10 stanowisk szczepień.

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej

 • 3 stanowiska kwalifikujące,
 • 3 stanowiska szczepień.

Szczepienia będą się odbywać 6 dni w tygodniu. W zależności od lokalizacji mieszkańcy będa obsługiwani w różnych godzinach, w przedziale między godz. 8:00 a 20:00.

– To doskonały moment, aby zaapelować do tych wszystkich osób, które mają możliwość zarejestrowania się z uwagi na rocznik, aby tego dokonały. Z tą nadzieją, że być może bardzo szybko spotkamy się właśnie w Gdynia Arenie lub UCMMiT – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Zmiany w Narodowym Programie Szczepień


Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych czy szpitalach rezerwowych i węzłowych. Narodowy Fundusz Zdrowia zorganizował dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień w całym kraju. Zgodnie z zapowiedziami rządu w II kwartale lista miejsc, w których będzie można się zaszczepić, znacznie się powiększy.

Szczepionkę będzie można przyjąć w:
 • przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),
 • szpitalach rezerwowych,
 • szpitalach powiatowych,
 • punktach samorządowych,
 • punktach drive-thru,
 • zakładach pracy,
 • aptekach.

Na straży rzetelnych informacji - #GDYNIASIĘSZCZEPI


W dobie pandemii i szerzącej się w mediach dezinformacji bardzo istotny jest dostęp do rzetelnych i sprawdzonych informacji. Dlatego na miejskiej stronie pojawiła się specjalna zakładka #GDYNIASIESZCZEPI. Mieszkańcy Gdyni znajdą tam praktyczne, aktualizowane na bieżąco poradniki na temat rejestracji i procesu szczepienia, bezpłatnego transportu do punktów szczepień, jak i listę miejsc, w których można przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19 w Gdyni.

Przekierowanie do zakładki #GDYNIASIĘSZCZEPI można znaleźć na stronie głównej portalu, tuż nad głównymi tematami i rubryką „Wiadomości z Gdyni”.