DLA MIESZKAŃCÓW

Gdynia wspiera - oglądaj i korzystaj z pomocy

Gdynia wspiera - cykl filmów edukacyjnych na czas pandemii

Gdynia wspiera - cykl filmów edukacyjnych na czas pandemii

09.05.2020 r.

Czas izolacji i brak bezpośredniego kontaktu z rodziną, bliskimi czy nawet sąsiadami znacząco wpływa na samopoczucie nas wszystkich. Każdy inaczej radzi sobie z izolacją w domu, oderwaniem od środowiska z pracy lub szkoły. I choć w ostatnim czasie obostrzenia ulegają stopniowemu złagodzeniu, pamiętajmy, że okres pandemii jeszcze całkowicie nie minął. W ramach Gdyńskiego Falochronu Pomocy specjaliści psycholodzy i terapeuci, przygotowują cykl filmów edukacyjnych dla mieszkańców o tym,  jak sobie radzić w obecnej sytuacji.

Zaplanowane jest przygotowanie ośmiu krótkich klipów, które będą udostępniane mieszkańcom cyklicznie, dwa razy w tygodniu.
Autorami materiałów są gdyńscy psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci uzależnień i lekarz psychiatra. Filmy skierowane są do mieszkańców Gdyni - zarówno do młodzieży i ich rodziców, jak i do seniorów oraz ich opiekunów.
 
- Poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i najbliższych wymaga od nas pozostania, jeśli to tylko możliwe, w domach - przekonuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Po blisko dwóch miesiącach społecznej izolacji wiemy doskonale, że nie jest to wcale łatwe i coraz częściej wielu z nas zaczyna odczuwać skutki tej sytuacji. Gdyńscy specjaliści wpadli na pomysł, aby nagrać krótkie klipy filmowe bezpośrednio do mieszkańców, którzy mogą coraz trudniej radzić sobie z obecną rzeczywistością.

Klipy będą się pojawiać sukcesywnie między innymi na stronie www.gdynia.pl, Gdynia Rodzinna oraz na portalach społecznościowych.

Osoby, które mają potrzebę konsultacji ze specjalistą, proszeni są o kontakt z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej pod całodobowym numerem telefonu 58 622 22 22.

Pomoc, nie tylko w obszarze wsparcia psychologicznego, można również uzyskać na stronie internetowej www.gdyniawspiera.pl

- Na trudny czas kryzysu związanego z pandemią Gdynia przygotowała Falochron: szeroki program wsparcia, którego jeden z filarów dotyczy spraw społecznych. Obejmuje nie tylko pomoc informacyjną, prawną, rzeczową, lecz także odpowiednie wsparcie w związku z brakiem dochodów czy trudnościami w uiszczeniu opłat czynszowych lub eksploatacyjnych za mieszkanie komunalne - podsumował Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Projektując szeroki wachlarz pomocowy przyświecała nam przede wszystkim jedna myśl, aby spróbować zminimalizować skutki, jakie dotkną gdynian z powodu epidemii koronawirusa. Najnowsza inicjatywa gdyńskich specjalistów w obszarze wsparcia psychologicznego jest jednym z elementów Gdyńskiego Falochronu, dlatego gorąco zachęcam do oglądania przygotowanych przez nich materiałów filmowych i w razie potrzeby do bezpośredniego kontaktu telefonicznego z osobami dyżurującymi po drugiej stronie linii.

Harmonogram emisji filmików edukacyjnych


  •  12 maja - dr Agata Cichoń-ChojnackaRodzice w czasie pandemii.

  • 14 maja - Edyta Sinacka-KubikSytuacja w rodzinie w świetle przedłużającej się izolacji.

  • 19 maja - Agnieszka Szczygieł: Kontakt ze specjalistą możliwą receptą na kryzys psychiczny. 

  • 21 maja - dr Agata Cichoń-ChojnackaNauczyciel w czasie pandemii.

  • 26 maja - Katarzyna Zasowska: Jak czas izolacji wpływa na seniorów?

  • 28 maja - dr Agata Cichoń-Chojnacka: Nastolatek w czasie pandemii.

  • 2 czerwca - Anna Landowska: Pandemia jako element pogłębiający ryzyko uzależnień (w ramach Tygodnia Profilaktyki Uzależnień).

  •  4 czerwca - Ewa Wiśniewska: Pandemia jako element pogłębiający ryzyko uzależnień (w ramach Tygodnia Profilaktyki Uzależnień).


Prowadzący 


Dr Agata Cichoń-Chojanacka - psychiatra dzieci i młodzieży, zajmuje się diagnozą i terapią dzieci i młodzieży oraz wsparciem rodziców.

Edyta Sinacka-Kubik - psycholog, psychoterapeuta, konsultuje rodziny w kryzysie w celu zapewnienia im optymalnego wsparcia psychoterapeutycznego.

Agnieszka Szczygieł - psycholog, pracuje w Ośrodku Interwencji Kryzysowej.

Katarzyna Zasowska - psycholog, psychogerontolog, specjalista do spraw seniorów.

Anna Landowska - psycholog i psychoterapeuta, specjalizuje się w terapii uzależnień.

Ewa Wiśniewska - psycholog z gdyńskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień.

Filmy będą publikowane we wtorki i w czwartki od 12 maja o godz. 9:00 na stronie www.gdynia.pl

Zobacz także: