DLA MIESZKAŃCÓW

Gdynia wydaje maski najbardziej potrzebującym

Gdyńskie pomniki dają dobry przykład, aby nosić maski // fot. Przemysław Kozłowski

Gdyńskie pomniki dają dobry przykład, aby nosić maski // fot. Przemysław Kozłowski

15.04.2020 r.

Od czwartku, 16 kwietnia, zgodnie z decyzją rządu, mamy obowiązek zakrywać twarz w miejscach publicznych. Każdy będzie musiał nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. 

Od jutra rząd nakazuje nosić poza domem maseczki, a w każdym razie zasłaniać usta i nos. Miasto chce wspomóc tych, którzy dotąd maseczki nie mają, potrzebują jej, a choroba, niepełnosprawność albo inne ważne powody sprawiają, że nie mogą się zaopatrzyć sami.

Takie osoby mogą zgłosić swoją potrzebę pod numerem telefonu 574 875 460. Będzie on czynny w dni robocze w godzinach od 10 do 17. Potrzebującym maski dowiozą harcerze, następnego dnia po zgłoszeniu. Są to bawełniane maseczki, które miasto zakupiło od gdyńskich Zakładów Odzieżowych „Wybrzeże" Spółdzielnia Inwalidów, wspierając tym samym lokalnego przedsiębiorcę.

Prosimy, by z telefonu korzystały tylko te osoby, które naprawdę nie mogą poradzić sobie same. Prosimy także o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy ich odbiorze.

Większość gdynian zawczasu zaopatrzyła się w różnego rodzaju maseczki. Można je kupić w sklepach, aptekach, a także on-line.

Przypominamy, że w absolutnej większości są to wyroby niemedyczne, które nie mają takich filtrów i nie dają takiej ochrony, jak te których używa personel szpitali. Mogą jednak spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa i dlatego warto ich używać, do czego w Gdyni zachęcamy od kilku dni.

Zarazem przypominamy, że maseczka czy chustka na twarzy nic nie dadzą, jeśli zapomnimy o pozostałych regułach, a przede wszystkim częstej dezynfekcji rąk, unikaniu skupisk ludzkich i zachowywaniu odległości.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek składa serdeczne podziękowania wolontariuszom z Niezależnego Kręgu Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka" oraz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którzy w ramach harcerskiej służby podjęli się dystrybucji maseczek dla potrzebujących gdynian. 

Instrukcja zakładania maseczek