DLA MIESZKAŃCÓW

Gdyńskie wsparcie dla centrum testowego przy IMMiT

Niebieski kontener biurowy stanął w przy namiocie centrum testowego Covid-19 drive-thru, które działa przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni // fot. Paweł Kukla

Niebieski kontener biurowy stanął w przy namiocie centrum testowego Covid-19 drive-thru, które działa przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni // fot. Paweł Kukla

04.11.2020 r.

Lepsze, bezpieczne warunki pracy i ogrzewane pomieszczenie – wolontariusze z centrum testowego, które działa przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, nie marzną już w oczekiwaniu na kolejnych pacjentów. Dzięki pomocy miasta oraz firmy GEA Refrigeration Poland przed placówką stanął kontener biurowy, gdzie pracownicy punktu wymazowego mogą się skryć przed chłodem i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.


Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla wolontariuszy z centrów testowych Covid-19 drive-thru. Dotąd pobierali oni wymazy w namiotach ustawionych na świeżym powietrzu. Wraz z nadejściem chłodniejszych dni stało się jasne, że praca w takich warunkach nie będzie możliwa. Jeden z punktów testowych działa przy Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Personel centrum potrzebował pomieszczenia, w którym mógłby się schronić przed zimnem i złą aurą. Z pomocą ruszyło miasto oraz lokalny przedsiębiorca. Dzięki temu przed Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni stanął kontener biurowy. Jest ogrzewany i zdecydowanie poprawia komfort pracy wolontariuszy.
– Trudny czas pandemii, którego obecnie doświadczamy, stanowi zarówno dla systemu opieki zdrowotnej, dla państwa jako takiego, a także dla każdego z nas, swoisty okres próby. Jest to sprawdzian przygotowania do niespotykanych dotąd wyzwań i umiejętności reagowania na zmieniającą się rzeczywistość, a zarazem - społecznej wrażliwości oraz odpowiedzialności za siebie i za innych. Cieszy mnie zaangażowanie gdyńskich firm i gesty solidarności skierowane w stronę przeciążonej służby zdrowia, która w tych niezwykle trudnych warunkach stara się podołać sytuacji i zapewnić społeczeństwu opiekę i bezpieczeństwo zdrowotne – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Teraz pracownikom centrum testowego niestraszne są jesienne dni i zbliżająca się zima. Mogą spokojnie wykonywać swoje obowiązki w godnych warunkach.
– Kontener zabezpiecza pracowników przed chłodem i mrozem. Jesteśmy gotowi na walkę z pandemią w czasie jesieni i zimy i dzięki temu możemy zapewnić ciągłą diagnostykę. Gdybyśmy nie mieli tego kontenera, centrum nie mogłoby kontynuować pracy. Dziękujemy sponsorowi. Cieszymy się też, że Gdynia angażuje się w pomoc służbie zdrowia. Gdyby nie wsparcie samorządu, byłoby o wiele trudniej – mówi dr Maciej Grzybek, koordynator centrum testowego Covid-19 drive-thru i pełnomocnik rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ds. rozwoju IMMiT.
Kontener biurowy ufundowała firma GEA Refrigeration Poland, która ma swoją siedzibę w Gdyni. Jej władze nie wahały się ani chwili i od razu odpowiedziały na apel o pomoc.
– Dostaliśmy sygnał od Gdyńskiego Centrum Zdrowia, że potrzebne jest wsparcie dla Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Trudno było w takiej sytuacji nie zareagować. Nasza firma jest w Gdyni, połowa pracowników mieszka w tym mieście. Myśl o tym, że wolontariusze, którzy poświęcają swój czas i pracują w centrum testowym, będą marznąć, to było po prostu nie do przyjęcia. Tym bardziej, że przecież ktoś z nas może kiedyś potrzebować ich pomocy. Myśl o tych ludziach sprawiła, że postanowiliśmy ich wesprzeć. Kontener wyposażyliśmy też w meble z naszego biura – mówi Grzegorz Michalski, prezes zarządu firmy GEA Sp. z o. o w Gdyni.
To nie pierwszy raz, kiedy firma GEA pomaga służbie zdrowia. Wiosną również wsparła Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Wtedy pracownicy placówki otrzymali przyłbice ochronne. Na tym jednak nie koniec. Firma deklaruje również pomoc w dostarczeniu kurtek i ciepłej odzieży ochronno-roboczej dla wolontariuszy z centrum testowego.

Centrum testowe Covid-19 drive-thru przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni // fot. Paweł Kukla

Prezydent Wojciech Szczurek w specjalnym liście dziękuje władzom spółki za okazane wsparcie i zaangażowanie (pełna treść listu do pobrania z załączniku).
– Dziękuję za wsparcie, już po raz kolejny, Uniwersyteckiego Centrum Medycy Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, które stanowi nieocenioną pomoc w stworzeniu dla personelu punktu wymazowego godnych i bezpiecznych warunków pracy. Jestem przekonany, że satysfakcja, którą daje świadomość bycia przydatnym i pomocnym, będzie dla Państwa najlepszą nagrodą za poniesiony wysiłek i starania – pisze w liście do prezesa firmy GEA Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Dzięki kontenerowi zmienił się sam punkt. Wciąż stoi tam namiot, gdzie samochodami wjeżdżają pacjenci zapisani na pobranie wymazu. Teraz jednak są tam dwa okienka. Do jednego pacjent podchodzi, żeby się zarejestrować, w drugim pobierany jest wymaz.

Centrum testowe Covid-19 drive-thru działa przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni od kwietnia. To jeden z mobilnych punktów pobrań w naszym mieście. W listopadzie wydłuża on godziny pracy. Pozwoli to wykonywać ponad 140 wymazów dziennie. O szczegółach pisaliśmy w osobnym artykule na stronie gdynia.pl.

W dobie pandemii różnego rodzaju pomoc okazują także inne gdyńskie firmy. To między innymi Best, który wiosną przekazał 400 tysięcy złotych Uniwersyteckiemu Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni na walkę z pandemią. Teraz firma prowadzi zbiórkę na aparat do wentylacji. PEWIK kupił kalosze i ubrania ochronne dla pracowników służby zdrowia. Natomiast Refinitiv wsparł uczniów wykluczonych cyfrowo i przekazał im laptopy.