DLA MIESZKAŃCÓW

Lekarze dziękujemy! Gdynia pomaga medykom

fot. PPNT Gdynia

fot. PPNT Gdynia

28.03.2020 r.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia aktywnie wspiera akcję pomocy dla szpitali w ramach walki z COVID-19. Przy współpracy z firmą BIBUS MENOS rozpoczął wytwarzanie ramek do przyłbic ochronnych, wykorzystywanych przez służby medyczne.

Technologiczne wsparcie

- Drukarki 3D dostępne na terenie Parku, pracują w oparciu o technologię spiekania proszku polimerowego (SLS) i mają tę niepodważalną zaletę, że za ich pomocą można wytwarzać nie tylko pojedyncze elementy, ale także małe i średnie serie z materiału dopuszczonego do długotrwałego kontaktu ze skórą. Specjaliści z firmy BIBUS MENOS zoptymalizowali proces powstawania maski w taki sposób, aby wydruk był jeszcze bardziej wydajny - mówi Sławomir Olszewski, specjalista ds. Druku 3D w PPNT Gdyni. - Dzięki temu podczas jednej sesji będzie można stworzyć nawet  kilkadziesiąt sztuk elementów mocujących.Jak podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki- Fakt, że na parkowym sprzęcie możemy wydrukować tak dużą liczbę elementów w ramach jednego procesu to olbrzymia zaleta. Oczywiście wyprodukowane wyposażenie ma charakter prototypowy, jednak wyjątkowa sytuacja, w jakiej znalazł się nasz kraj w obliczu epidemii, skłania nas do tego by podejmować próby niesienia pomocy medykom znajdującym się na pierwszej linii walki z wirusem.

Deficytowy towar

Akcję zdecydowała się wesprzeć także Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która zaoferowała zakup materiału, z którego wytwarzane są osłony przyłbic. To olbrzymia pomoc zważywszy na fakt, że od kilku tygodni zapotrzebowanie na środki ochrony zgłaszane przez szpitale z całej Polski jest tak ogromne, że stały się one towarem deficytowym.
Gotowe maski trafią do pomorskich szpitali.

Przyłbice złożone z elementów wydrukowanych w Pracowni Druku 3D w PPNT Gdynia
  • fot. Magdalena Malara-Świtońska