Uwaga! Od 13 marca rząd wprowadza nowe obostrzenia w województwie pomorskim Uwaga! Od 13 marca rząd wprowadza nowe obostrzenia w województwie pomorskim
DLA MIESZKAŃCÓW

List prezydenta Gdyni do mieszkańców

fot. Przemysław Kozłowski

fot. Przemysław Kozłowski

06.03.2020 r.

Szanowni Państwo!
 
Kilka dni temu taka rzeczywistość jak dziś wydawała się nierealna. A teraz musimy się w niej odnaleźć. To nie jest łatwe, bo często towarzyszy nam strach lub złość, albo jedno i drugie. Te reakcje emocjonalne są normalne, ale nie czujemy się z nimi komfortowo. A my przecież zawsze mówimy o dobrym życiu. Nawet w trudnych chwilach. Bardzo chcę, drodzy Gdynianie, żeby było Wam choć trochę lżej i spokojniej. Zapewniam, że wszystkie służby miasta pracują i czuwają nad tym, by Gdynia zapewniła swoim mieszkańcom wszelkie niezbędne usługi. Grupą, która wymaga najstaranniejszej opieki, są seniorzy. Mamy dla nich pakiet miejski. W tym miejscu chcę jednak gorąco podziękować, za ogromną ilość sąsiedzkich inicjatyw, które wdrażają ludzie dobrego serca, oferując starszym osobom codzienną, realną i potrzebną pomoc. Ma ona ogromny wymiar praktyczny, ale też swoim solidarnościowym wymiarem bardzo wzrusza. Wiele troski kierujemy także w stronę uczniów. Dobrze jest wykorzystać ten czas na naukę. Nauczyciele są w kontakcie ze swoimi uczniami i wskazują im materiał do przerobienia. Za kilka dni gdyńskie szkoły zaproponują także dodatkowe, nowoczesne rozwiązanie. Już teraz zachęcam do korzystania z bogatych zasobów sieci, które pozwolą nie zmarnować tego czasu, a wręcz przeciwnie-wykorzystać go twórczo. Zgodnie ze wskazówkami Ministra Edukacji będziemy także koordynować te działania, tak aby nauki było w sam raz - ani za dużo, ani za mało.
 
 To nie wszystko. Chcę Państwu zaproponować krzepiącą strawę dla ducha. Już od dziś będziemy publikować recenzje łatwo dostępnych w sieci książek i filmów dla młodszych i starszych. To dobry pomysł na spędzenie czasu, a wszak w poczuciu odpowiedzialności, kto tylko może, ZOSTAJE W DOMU. Od poniedziałku będzie jeszcze lepiej, bo rozpoczniemy streaming wielu wydarzeń kulturalnych. Były one zaplanowane w kalendarzach na żywo, ale sytuacja się zmieniła. Nie możemy się spotkać w teatrze czy muzeum, ale możemy przed ekranami komputerów czy telefonów. Pozwoli nam nie stracić artystycznych wrażeń, a także nadal być razem. Mam nadzieję, że będziecie Państwo zadowoleni. Gdyńska kultura łączy siły. My dodajmy ich sobie na odległość, ale nawzajem. 
 

Wojciech Szczurek
Prezydent Gdyni