DLA MIESZKAŃCÓW

Msze święte z ograniczeniami

// fot. pixabay

// fot. pixabay

14.03.2020 r.

13 marca premier RP ogłosił wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Zgodnie z postanowieniami wynikającymi z ostatniego rozporządzenia ministra zdrowia na mszy - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kościoła - nie może być łącznie więcej niż 50 osób. W związku z sytuacją władze kościelne udzieliły dyspensy od udziału w mszach św. niedzielnych do 29 marca. Zgodnie z rekomendacją Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, udzielił diecezjanom dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy św. do 29 marca. Część gdyńskich parafii całkowicie zrezygnowała z nabożeństw z udziałem wiernych.

Na stronie internetowej Kurii Gdańskiej w Dekrecie Metropolity Gdańskiego po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce czytamy m.in.:

"W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, wydaję decyzję, aby w Archidiecezji Gdańskiej podczas każdej Mszy św. (niedzielnej, świątecznej, obrzędowej, w dni powszednie) i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób (łącznie z osobami duchownymi i posługującymi). Na drzwiach wejściowych należy umieścić wyraźną informację na ten temat. Należy policzyć osoby wchodzące do kościoła i ustanowić osobę/osoby, która/e nie będą wpuszczały wiernych i informowały o obowiązujących zakazach państwowych. Należy wytłumaczyć, że te szczególne środki ostrożności mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa, a więc – pomimo ogromnego głodu i pragnienia Eucharystii - są wyrazem miłości bliźniego. Rodzinę zgłaszającą pogrzeb, należy uprzedzić o rozporządzeniu państwowym."
 

Parafie, które odwołały msze święte z udziałem wiernych  

Parafia św. Mikołaja, Gdynia ul. Św. Mikołaja 1.
Na stronie internetowej parafii zamieszczono komunikat:
1. Odwołujemy sprawowanie Mszy Świętych z ludem oraz innych nabożeństw z udziałem wiernych w parafii św. Mikołaja z dniem 14 marca.
2. Msze Święte i nabożeństwa będą sprawowane w pustym kościele i w tych Liturgiach mogą wziąć udział tylko: Liturgiczna Służba Ołtarza, organista, zakrystianka i osoby, które zamówiły intencje mszalne (wejście przez zakrystię od strony ul. Młyńskiej).
3. Zapraszamy do obejrzenia transmisji online, na profilu facebookowym Głos Mikolaja, Mszy Świętej w niedzielę o 10:00 oraz nabożeństwa Gorzkich Żali w niedzielę o 17:00.
4. W sobotę, 14 marca istnieje możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu w dolnym kościele do 18:20 i od 21:30 do 7:40 w niedzielę.
5. Dolny kościół jest otwarty przez cały dzień zarówno w dni powszednie jak i w niedzielę dla indywidualnej modlitwy każdego wiernego.
 
Parafia Św. Andrzeja Boboli, Gdynia Plac św. Andrzeja 1
Na stronie internetowej parafii zamieszczono komunikat:
„Zgodnie z decyzjami władz państwowych i kościelnych w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego zawieszone do odwołania są msze święte i nabożeństwa z udziałem wiernych. Proszę o skorzystanie z dyspensy Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego i modlitwę w domach oraz udział w mszy świętej transmitowanej w telewizji, radiu, czy internecie. Msze święte będą sprawowane w kościele parafialnym, ale udział w nich będą mogli wziąć tylko kapłani, organista, kościelni, służba liturgiczna i osoby, które zamówiły intencje mszalne na dany dzień i godzinę. Wejście dla tych osób przez zakrystię od strony szkoły katolickiej. Zarządzenie to dotyczy zarówno niedziel, jak i dni powszednich.”
 

#zostańwdomu
Zachęcamy i namawiamy wszystkich, także seniorów do pozostania w domu


Sytuacja w pozostałych parafiach

Parafia św. Stanisława Kostki, ul. Tatrzańska 35
Parafia na stronie internetowej przekazuje informacje Kurii Metropolitalnej Gdańskiej o dyspensie od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej i wzywa do udziału we Mszy Świętej w kościele tylko asystę liturgiczną, obsługę liturgiczną i osoby, które zamówiły intencje mszalną. Zawieszone zostają wszystkie nabożeństwa, jak Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa i inne.
 
Parafia pw. Trójcy Świętej w Gdyni, Gdynia ul. Nagietkowa 61
Parafia zamieszcza na stronie internetowej komunikaty o ograniczeniu wiernych na mszy do 50 osób i dyspensie od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych.
 
Parafia Świętej Rodziny, Gdynia ul. Kołłątaja 40
Parafia na stronie internetowej informuje o ograniczeniach i dyspensie.
 
Parafia Św. Wawrzyńca, Gdynia ul. Źródło Marii 18
Parafia na stronie internetowej udostępnia komunikaty o dyspensie i informuje, że do uczestniczenia w Eucharystii podczas niedzielnych Mszy Świętych będą wyznaczone trzy strefy: 1 strefa - Kościół dla osób związanych z intencją Mszy Świętej wejście przez zakrystię. 2 i 3 strefa dla 50 osób. 2 strefa od ul. Chwaszczyńskiej, 3 strefa od strony Domu Parafialnego i Plebanii.
Msza Święta o godzinie 10.00 będzie transmitowana na profilu parafii na facebooku.
 
Parafia Św. Urszuli Ledóchowskiej, Gdynia ul. Ateny 15
Parafia na stronie internetowej informuje, że w związku z koniecznością przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa uroczyste przekazanie krzyży młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania i katecheza dzieci pierwszokomunijnych zostają odwołane.
 
Parafia Św. Pawła Apostoła, Gdynia ul. Kadm. Stanisława Mieszkowskiego 2
Parafia na stronie internetowej informuje, że „w związku z sytuacją wywołaną z koronawirusem rekolekcje wielkopostne zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dorosłych zostały odwołane." A także, że odwołane zostało zapowiedziane na 15 marca spotkanie rodziców młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.
 
Parafia Św. Michała Archanioła, Gdynia ul. Płk. Dąbka 1
Parafia na stronie internetowej informuje o ograniczeniu Mszy Świętych do 50 osób, udzielonej dyspensie a także wprowadzeniu tymczasowo dodatkowej Mszy Świętej w niedzielę o 19.30.
 
Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, Gdynia ul. Konwaliowa 13
Parafia na stronie internetowej nie zamieściła żadnych komunikatów związanych z koronawirusem.
 
Parafia Św. Judy Tadeusza Apostoła, Gdynia ul. Adm. Józefa Unruga 150
Parafia na stronie internetowej informuje o ograniczeniu Mszy Świętych do 50 osób i udzielonej dyspensie oraz przesunięciu rekolekcji wielkopostnych.
 
Parafia Św. Józefa, Gdynia ul. Ramułta 13
Parafia na stronie internetowej informuje o udzielonej dyspensie oraz przesunięciu rekolekcji wielkopostnych.
 
Parafia Św. Jana Chrzciciela i Św. Alberta Chmielowskiego, Gdynia ul. Chylońska 129
Na stronie parafii czytamy: „DRODZY WIERNI ! W związku z decyzją Rządu związaną wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce LICZBA UCZESTNIKÓW MSZY ŚW. NIE MOŻE PRZEKRACZAĆ 50 OSÓB! Prosimy o skorzystanie z dyspensy Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego i modlitwę w domach, biorąc udział w Mszy św. transmitowanej w telewizji, radiu, czy internecie. Jest możliwość udziału w transmisji Mszy św. z naszej parafii. Szczegóły www.janchrzciciel.com”

Parafia Św. Jadwigi Królowej, Gdynia ul. Korzenna 2
Parafia na stronie internetowej informuje o ograniczeniu Mszy Świętych do 50 osób i udzielonej dyspensie. A także o odwołaniu Nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. 
Na stronie czytamy: „Z powodu ograniczenia ilości wiernych (do 50), które mogą przebywać w kościele/kaplicy do udziału w Mszy św. zapraszamy osoby, które zamówiły intencję Mszy św,, Liturgiczną Służbę Ołtarza, oraz tych, którzy chcieliby skorzystać z sakramentu spowiedzi. Wejście na Msze św. odbędzie się wyłącznie poprzez zakrystię.”
 
Parafia Św. Biskupa Józefa Sebastiana Pelczara, Gdynia ul. Bpa Pelczara 29
Parafia na swojej stronie internetowej nie zamieściła żadnych komunikatów związanych z koronawirusem.
 
Parafia Św. Antoniego Padewskiego (Franciszkanie), Gdynia ul. Ujejskiego 40
Parafia na stronie internetowej informuje o ograniczeniu ilości wiernych na Mszy Świętej do 50 osób. W związku z tym zachęca do skorzystania z dyspensy. A także wyznacza trzy dodatkowe Msze Święte – o 15.00, 17.00 i 19.00. Wejście do kościoła tylko od strony ul. Ujejskiego.
Odwołane są nabożeństwa gorzkich żali, drogi krzyżowe, codzienna koronka do Miłosierdzia Bożego o 15.00, spotkania wszystkich grup duszpasterskich, rekolekcje parafialne dla dorosłych, a także przygotowania do bierzmowania i pierwszej komunii świętej.
 
Parafia Przemienienia Pańskiego, Gdynia ul. Kcyńska 2
Parafia w komunikacie na stronie internetowej informuje, że Msze Święte będą sprawowane normalnie. Jednakże duszpasterze proszą o skorzystanie z dyspensy i obejrzenie transmisji z Mszy Świętej w kościele na stronie internetowej parafii: www.przemienienie.pl/transmisja-video
 
Parafia Wojskowa Marynarki Wojennej RP pw. M.B. Częstochowskiej, Gdynia ul. Śmidowicza 47
Parafia na stronie internetowej informuje o ograniczeniach i dyspensie, oraz o tym, że kapłani przed udzieleniem Komunii św. będą dezynfekować dłonie odpowiednim preparatem. Osoby korzystające z dyspensy i biorące udział w Mszy Świętej transmitowanej w mediach, nie mając możliwości przyjęcia Komunii św. poprzez spożycie Ciała / Krwi Pańskiej , mogą, jeśli są w stanie łaski uświęcającej – wzbudzić pragnienie przyjęcia duchowej komunii i powiedzieć o nim Bogu, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem. Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu.
 
Podwyższenia Krzyża Św. i Niep. Poczęcia NMP, Gdynia ul. Hodowlana 3
Parafia nie zamieściła na swojej stronie żadnego komunikatu związanego z koronawirusem.
 
Parafia NMP Królowej Polski, Gdynia ul. Armii Krajowej 26
Parafia na stronie internetowej informuje, że Msze św. w parafii będą się odbywały w stałym porządku niedzielnym i powszednim, jednak zwraca się z prośbą do wiernych o skorzystanie z dyspensy Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego i modlitwę w domach, biorąc udział w Mszy św. transmitowanej w telewizji, radiu, czy internecie.
Na stronie czytamy: „Do uczestnictwa w Mszach świętych w kościele zapraszamy tylko te osoby, które zamówiły intencję mszalną i ich najbliższych, z zachowaniem obowiązujących rozporządzeń.”
 
Parafia Niepokalanego Serca Maryi, Gdynia ul. Makuszyńskiego 2
Na stronie parafii kazał się komunikat proboszcza, w którym prosi o skorzystanie z dyspensy. Do udziału we Mszy Świętej w kościele zaprasza przede wszystkim osoby, które zamówiły intencję mszalną, ich najbliższych oraz przyjaciół. Informuje również o wprowadzeniu dodatkowych Mszy Świętych, których rozkład przedstawia się następująco: 7:30; 9:00; 10:30; 12:00; 14:00; 16:00; 18:00; 20:00.
Zawieszone do odwołania są nabożeństwa Gorzkich Żali, Drogi Krzyżowej, Nowenny do MB Nieustającej Pomocy oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Parafia organizuje wolontariat, który otoczy pomocą wszystkie osoby starsze i chore nie mogące opuścić swojego mieszkania. Wolontariusze zrobią i przyniosą zakupy oraz wykupią lekarstwa. Księża przyjdą z posługą sakramentalną tj. ze spowiedzią i Komunią Świętą.
 
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Gdynia ul. Armii Krajowej 46
Parafia publikuje na stronie internetowej Zalecenia Konferencji Episkopatu Polski w sytuacji zagrożenia koronawirusem.
 
Parafia MB Licheńskiej Bolesnej Król. Polski i Św. Jerzego, Gdynia ul. Rybaków 1A
Proboszcz parafii zachęca w komunikacie na stronie internetowej do skorzystania z dyspensy osoby z grupy podwyższonego ryzyka czyli seniorów oraz dzieci pozostającej w „kwarantannie szkolnej” a także wszystkich, którzy obawiają się zarażenia.
Zawieszona zostaje Droga Krzyżowa dla dzieci.
Na stronie parafii pojawiła się specjalna zakładka „wirus korona”, gdzie aktualizowane są informacje związane z epidemią.
 
Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Św. Piotra Rybaka (Redemptoryści), Gdynia ul. Portowa 2
Na stronie parafii zamieszczono komunikat: „W związku z zagrożeniem koronawirusem informujemy, że z kancelarią parafialną należy kontaktować się przez telefon. Nr kontaktowy: +44 622 652 001.
Porządek Mszy Świętych oraz nabożeństw i Droga Krzyżowa dla dzieci pozostają bez zmian.
 
Parafia Matki Boskiej Różańcowej, Gdynia ul. Chabrowa 8 A
Parafia nie ma własnej strony internetowej. Na stronie www.diecezja.gda.pl poświęconej parafii nie zamieszczono komunikatu w sprawie koronawirusa.
 
Parafia pw. Matki Boskiej Bolesnej, Gdynia ul. Ks. St. Zawackiego 4
Parafia na swojej stronie informuje o ograniczeniach i dyspensie. Porządek Mszy Świętych pozostaje bez zmian.