DLA MIESZKAŃCÓW

Nauczyciele dają przykład. Zaszczep się #wGdyni

Granatowa grafika z białym napisem: Szczepienia nauczycieli w ramach Narodowego Programu Szczepień. 12 lutego rozpoczynamy szczepienia kadry pedagogicznej. Źródło: Twitter Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

W piątek, 12 lutego rozpoczną się szczepienia kadry pedagogicznej. W Gdyni ponad 90% osób z tzw. „grupy priorytetowej” zgłosiło się do Narodowego Programu Szczepień. // fot. Twitter Kancelarii Prezesa Rady MInistrów

12.02.2021 r.

W piątek, 12 lutego rozpoczną się szczepienia kadry pedagogicznej. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostają ci nauczyciele, którzy pracują stacjonarnie w szkołach, przedszkolach lub żłobkach. W Gdyni ok. 90% osób z uprawnionej grupy zgłosiło się do Narodowego Programu Szczepień. A już od poniedziałku, 15 lutego rozpocznie się rejestracja dla pozostałych nauczycieli, w tym także nauczycieli akademickich.


12 lutego rozpoczną się szczepienia kadry pedagogicznej w ramach Narodowego Programu Szczepień. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymają osoby z tzw. „grupy priorytetowej”, czyli pracujące stacjonarnie w placówkach edukacyjnych i pozostające w stałym kontakcie z dziećmi:
 • nauczyciele wychowania przedszkolnego,
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela,
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,
 • nauczyciele klas I-III szkół podstawowych,
 • nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
 • nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
 • pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Około 90% pedagogów z Gdyni
z uprawnionej I grupy zgłosiło się do Narodowego Programu Szczepień.
Według rządowych danych, w I etapie rejestracji kadry pedagogicznej zgłosiło się łącznie 268 000 nauczycieli szkół i przedszkoli, którzy skorzystają z priorytetowych szczepień przeciw COVID-19.

Od poniedziałku, 15 lutego na szczepienia będą mogli rejestrować się pozostali nauczyciele, w tym także wykładowcy akademiccy. Formularze rejestracyjne będą dostępne od godz. 8.00.

To bardzo dobra wiadomość dla całego systemu szkolnictwa. Gdynia od początku pandemii z dużą odpowiedzialnością podchodzi do tematu bezpieczeństwa uczniów oraz kadry szkół. Nauczyciele chętnie zapisują się do badań przesiewowych czy do samego programu szczepień. Przypomnę, że około 90% pedagogów nauczania wczesnoszkolnego już od piątku będzie szczepionych przeciwko COVID-19. Wierzę, że w przypadku kolejnej grupy nauczycieli również spotka się ono z dużym zainteresowaniem, dzięki czemu w stosunkowo niedługim czasie będziemy mogli mówić o powrocie uczniów do nauczania stacjonarnego na każdym poziomie edukacji – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Granatowa grafika z białym napisem: Kolejny etap rejestracji pracowników oświaty. 15 lutego rozpoczynamy zgłoszenia pozostałej kadry pedagogicznej we wszystkich placówkach oświatowych i nauczycieli akademickich. // fot. Twitter KPRM

Testy przesiewowe

Trwają powtórne badania przesiewowe dla nauczycieli na obecność koronawirusa, które są przeprowadzane w dwóch etapach:
 • 7-12 lutego – nauczyciele klas I-III szkół podstawowych oraz szkół specjalnych,
 • 14-19 lutego – nauczyciele przedszkoli (w tym osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela i wychowawcy).

Według rządowych danych (stan na 11 lutego) przebadano 19 tysięcy osób. Obecność koronawirusa stwierdzono u 2% przebadanych.

Jak nauczyciele mogą zarejestrować się na szczepienie?

Procedura szczepień pedagogów będzie przebiegać w kilku krokach:
 • chęć przyjęcia szczepionki nauczyciel zgłasza swojemu pracodawcy (dyrektorowi lub kierownikowi placówki);
 • pracodawca wypełnia przeznaczony do tego celu formularz i przekazuje go do szpitala węzłowego;
 • pracodawca ustala ze szpitalem węzłowym termin oraz formułę szczepienia;
 • pracodawca przekazuje nauczycielom termin oraz miejsce szczepienia.

Co ważne – szczepienia nauczycieli będą prowadzone jedynie w szpitalach węzłowych, które wyznaczono na starcie Narodowego Programu Szczepień. Szczepiono w nich m.in. pracowników ochrony zdrowia.
Szpitale węzłowe w Gdyni to:
 • Szpital Morski im. PCK, ul. Powstania Styczniowego 1,
 • Szpital Św. Wincentego a Paulo, ul. Wójta Radtkego 1.
Szczegółowe informacje na temat rejestracji oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć na rządowej stronie.