DLA MIESZKAŃCÓW

Nosimy maski - tylko którą wybrać?

Rowerzysta w Gdyni stojący za przejściem dla pieszych na czerwonym świetle, zanim widać zaparkowane samochody . Fot. Paweł Kukla

Gdynianie noszą maseczki // fot. Paweł Kukla

10.11.2020 r.

Wciąż nosimy maseczki i to w każdej przestrzeni publicznej. Zasłaniamy zarówno nos, jak i usta. Maska na brodzie lub szyi nie wchodzi w grę. Mieszkańcy Gdyni przestrzegają tego nakazu, o czym świadczą statystyki prowadzone przez służby miejskie.


Gdynianie rozumieją powagę sytuacji i stosują się do nakazu zasłaniania ust oraz nosa. Patrole Straży Miejskiej informują, że sporadycznie muszą upominać mieszkańców lub wręczać mandaty za brak maseczki. W tej kwestii zdyscyplinowane są przede wszystkim osoby starsze. Bierzmy z nich przykład.

Różne rodzaje maseczek - różne funkcje


W zależności od tego, jakiej maseczki używamy, chronimy siebie albo innych. Korzystając na przykład z maski chirurgicznej, chronimy innych. Z kolei z tej z zaworkiem - wyłącznie siebie. Maseczka bez zaworka to bezpieczeństwo dla naszego otoczenia, jak i dla nas samych.


Grafika: trzy rodzaje maseczek: chirurgiczna, z zaworkiem, bez zaworka i opis, czym się różnią. Źródło: Medica Wiczlino

Źródło: Medica Wiczlino
 

Noś maseczkę - zdrowy rozsądek nic nie kosztuje!


Pod takim hasłem powstała w listopadzie kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia, która zwraca uwagę na fakt, że maseczki muszą nosić wszyscy - bez względu na wiek.