Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia
DLA MIESZKAŃCÓW

Nowe obostrzenia rządu: od soboty nosimy tylko maseczki!

Plakat Ministerstwa Zdrowia: od 27 lutego obowiązek używania maseczek do zasłaniania ust i nosa. Zakaz używania szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic do zasłania ust.

Mat. Ministerstwa Zdrowia

25.02.2021 r.

Od soboty, 27 lutego przyjeżdżających do Polski z Czech i Słowacji będzie obowiązywać kwarantanna. Od tego samego dnia zostaje też wprowadzony zakaz zastępowania maseczek przyłbicami, szalikami lub chustami. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w województwie warmińsko-mazurskim zostają przywrócone wcześniejsze obostrzenia. Powyższe zasady obowiązują na razie do 14 marca. Ogłoszono je na wczorajszej konferencji rządu.


Na wczorajszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rozpędza się trzecia fala epidemii. Liczba zakażeń zaczyna doganiać statystyki z października ubiegłego roku. Średnia dzienna liczba nowych przypadków osiągnęła już 8 tys., a jeszcze tydzień temu było ich 6 tys. Minister zdrowia wskazał, że także inne parametry świadczą o rozwoju epidemii.

Zmiany obowiązujące od 27 lutego


Od soboty, 27 lutego przyjeżdzający do Polski z Czech i Słowacji będą objęci kwarantanną. Nie dotyczy to osób zaszczepionych już dwoma dawkami preparatu lub posiadających negatywny wynik testu.

Od tego dnia zostanie wprowadzony również zakaz używania przyłbic, kominów, szalików, chust itp. Do szczelnego zasłaniania ust i nosa będzie można używać wyłącznie maseczek. Rekomendowane są te chirurgiczne oraz FFP2 i FFP3, ale rząd dopuszcza też inne rodzaje.

Poza tym wciąż obowiązuje rozszerzona zasada DDMA + W, czyli: dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja (Stop COVID) i wietrzenie.

Jakie maseczki skutecznie chronią przed zakażeniem SARS-CoV-2?


Poza materiałem, z którego maseczki są wykonane, liczy się także to, jak szczelnie przylegają do twarzy.

- Maseczki, które szczelnie osłaniają usta i nos są w stanie ograniczyć transmisję patogenów nawet o 90% - informuje Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii.

Lekarze informują, że nosząc maseczkę, nie możemy zmieniać normalnego sposobu oddychania. Oddech w maseczce powinien być taki sam, jak bez niej - oczywiście przy założeniu, że w normalnych warunkach nie mamy z tym problemu.

Prawidłowy, fizjologiczny oddech jest cichy, spokojny, bez wysiłku, rytmiczny, przeponowy, czyli wykonywany dolną częścią klatki piersiowej, w spoczynku tylko przez nos.


Grafika Ministerstwa Zdrowia: instrukcja jak założyć i zdjąć maseczkę

W sobotę powrót obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim


Minister zdrowia na konferencji podkreślał, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest zróżnicowana - inaczej wygląda na północy, a inaczej na południu kraju.

W związku z tym dotychczasowe restrykcje zostaną utrzymane w całym kraju, oprócz województwa warmińsko-mazurskiego, w którym sytuacja epidemiologiczna jest najbardziej niepokojąca.

Dlatego od 27 lutego w tym regionie znów będą zamknięte: hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie, baseny, korty tenisowe, a uczniowie klas I-III szkół podstawowych wrócą do nauki zdalnej.Źródło: gov.pl i onet.pl