DLA MIESZKAŃCÓW

Nowy numer do kontaktu z sanepidem

Działa nowy numer telefonu, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób znajdujących się w bazie Ewidencji Wjazdu do Polski i mających nałożoną kwarantannę: 22 25 71 145. Fot. unplash.com

Nowa linia od GIS // zd. unsplash.com

16.11.2020 r.

Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił ogólnopolską infolinię do kontaktu z sanepidem. Wprowadzone zmiany oznaczają między innymi, że informację o nałożonej kwarantannie lub izolacji przekaże nam automat, a osoby, z którymi mieliśmy kontakt i ewentualnie mogliśmy zarazić - możemy zgłosić przez internet.

  
Główny Inspektorat Sanitarny, w ramach digitalizacji instytucji, wprowadził zmiany i uruchomił ogólnopolską infolinię, która umożliwia kontakt z sanepidem. Zniesiono również obowiązek wystawiania decyzji w formie papierowej. Od tej pory to nie pracownicy inspekcji zadzwonią do nas z informacją o nałożonej kwarantannie lub izolacji, a zrobi to za nich „automat". 
Nowy numer telefonu, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób znajdujących się w bazie Ewidencji Wjazdu do Polski i mających nałożoną kwarantannę, to 22 25 71 145.
 

Po co ta zmiana?

 
SEPIS to system informatyczny do obsługi Inspekcji Sanitarnej, którego celem jest odciążenie pracowników sanepidu tak, aby nie musieli wykonywać czynności, które zajmowały im bardzo dużo czasu. Dzięki integracji sytemu z ZUS nie ma również obowiązku poświadczania kwarantanny pracodawcom. Nie trzeba czekać na kontakt od sanepidu, a ewentualne osoby zakażone z naszego otoczenia można zgłosić za pomocą formularza w internecie. 
Z kolei Straż Graniczna wszelkie informacje o osobach powracających z zagranicy oraz objętych obowiązkową kwarantanną zamieszcza w systemie informatycznym EWP.

System EWP jest również wykorzystywany do:

  • przetwarzania danych innych osób podlegających obowiązkowej kwarantannie,
  • osób podlegających izolacji w warunkach domowych,
  • osób, w stosunku do których podjęto decyzję o wykonaniu testu, diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2,
  • osób zakażonych wirusem.
 
W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny należy dzwonić pod numer: 22 25 00 115.