DLA MIESZKAŃCÓW

Nowy sprzęt dezynfekuje chodniki, ławki i kosze uliczne

Polewaczka dezynfekuje przejście dla pieszych przy ul. Władysława IV // fot. ZDIZ

Polewaczka dezynfekuje przejście dla pieszych przy ul. Władysława IV // fot. ZDIZ

08.04.2020 r.

Trwa ogólnopolska kwarantanna, w ramach której władze samorządowe muszą w pilnym trybie wdrażać kolejne działania zabezpieczające przestrzeń miejską. Gdyński sztab kryzysowy ściśle współpracuje ze swoimi jednostkami, aby jak najsprawniej dopasowywać specyfikę funkcjonowania miasta do restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa. W trosce o zdrowie i życie mieszkańców gdyńskie władze nie tylko zamykają i zabezpieczają popularne miejsca publiczne. Trwa także dezynfekcja gdyńskich wiat przystankowych oraz szeroko zakrojona dezynfekcja miejskiej infrastruktury.

Akcję odkażania miejskich tuneli, kładek oraz ławek zlokalizowanych na głównych ulicach centrum koordynuje gdyński Zarząd Dróg i Zieleni. Z uwagi na użycie specjalnych środków chemicznych tę dezynfekcję przeprowadzi wyspecjalizowana firma zewnętrzna. Jednak władze Gdyni nie poprzestały na tej inicjatywie i uruchomiły dodatkowe środki na zakup komunalnego pojazdu do odkażania chodników i małej architektury.

- Sytuacja pandemii wymaga od nas dużej elastyczności i podejmowania szybkich decyzji. Intensyfikujemy wszystkie nasze siły, aby maksymalnie zabezpieczyć ogólnodostępną przestrzeń Gdyni. Dlatego też zdecydowaliśmy się na zakup specjalnej polewaczki, która pozwoli nam dodatkowo zdezynfekować chodniki, kosze na odpady oraz ławki nie tylko w centrum. Wykorzystamy ją także do odkażenia najczęściej uczęszczanych przestrzeni publicznych w wybranych gdyńskich dzielnicach – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.


W pierwszej kolejności polewaczka zdezynfekuje teren wokół Dworca Głównego PKP, a następnie rejon przystanków przy stacji SKM Wzgórze Św. Maksymiliana oraz ulicę Władysława IV. Obsługę sprzętu zapewni pracownik Patrolu Technicznego gdyńskiego ZDiZ, który posiada odpowiednie uprawnienia do prowadzenia tego typu pojazdu. Zgodnie z zasadami BHP pracownik będzie wyposażony w specjalną odzież ochronną. Polewaczka posiada 2000-litrowy zbiornik na wodę oraz zbiornik na chemię, która dodatkową instalacją dozowana jest do lancy myjącej.

- Do samodzielnej dezynfekcji chodników i małej architektury będziemy używać ogólnodostępnych środków chemicznych. Chcemy optymalnie wykorzystać możliwości zakupionej polewaczki, aby zdezynfekować najbardziej uczęszczane ciągi piesze w naszym mieście – tłumaczy Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
  • Nowa polewaczka dezynfekuje kosze na odpady wzdłuż ulicy Władysława IV // fot. ZDiZ
  • Nowa polewaczka dezynfekuje chodniki wzdłuż ulicy Władysława IV // fot. ZDiZ
  • Nowa polewaczka dezynfekuje chodniki wzdłuż ulicy Władysława IV // fot. ZDiZ
  • Polewaczka dezynfekuje również schody oraz poręcze wzdłuż ciągu pieszego na Władysława IV // fot. ZDiZ
  • Nowa polewaczka dezynfekuje chodniki wzdłuż ulicy Władysława IV // fot. ZDiZ