Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
DLA MIESZKAŃCÓW

Od 20 lat pomagamy w Wielkanoc

Świąteczne paczki trafiły do samotnych i potrzebujących gdynian // fot. Marcin Mielewski

Świąteczne paczki trafiły do samotnych i potrzebujących gdynian // fot. Marcin Mielewski

10.04.2020 r.

Nadchodzące Święta Wielkanocne będą w tym roku inne niż zwykle. Ze względu na obecną sytuację i obowiązujące w kraju obostrzenia tradycyjne śniadanie wielkanocne, organizowane przez miasto w dolnym kościele oo. Franciszkanów, się nie odbędzie. Gdynia i tym razem nie zapomina jednak w tym szczególnym czasie o osobach samotnych i potrzebujących. Trafiły już do nich paczki z żywnością i słodkościami.

Tradycyjne gdyńskie śniadanie wielkanocne dawało możliwość osobom samotnych i potrzebujących, żeby spędzić świąteczny czas w szerszym gronie. Poza wspólnym posiłkiem zawsze towarzyszyły mu też życzliwe rozmowy oraz modlitwa. Niestety tym razem, z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa, organizacja corocznego spotkania nie jest możliwa. W tej szczególnej sytuacji miasto postanowiło jednak wesprzeć najbardziej potrzebujących w inny sposób.

W tym roku sytuacja jest wyjątkowa. Po raz pierwszy od 20 lat nie możemy się spotkać wspólnie przy wielkanocnym stole, podczas śniadania wielkanocnego w kościele oo. Franciszkanów. Pamiętając jednak o wszystkich tych, którzy potrzebują naszego wsparcia, zdecydowaliśmy się na inną formę pomocy. Osoby samotne i potrzebujące otrzymały, za pośrednictwem wolontariuszy, pracowników CAS i MOPS wielkanocne paczki. Pokazujemy, że nie są sami, że o nich w tym trudnym czasie pamiętamy. Chcemy, by mogli poczuć świąteczną atmosferę i ciepło płynące od innych ludzi. Jednak miejskie instytucje niosą pomoc nie tylko od święta. Samotne osoby starsze oraz najbardziej potrzebujący mogą liczyć na wsparcie przez cały czas. Sytuacje i aktualne potrzeby stale monitorują pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W świątecznych paczkach znalazła się żywność długoterminowa oraz słodki poczęstunek, m.in.: żurek, szynka, konserwy mięsne i rybne, herbata czy bakalie. Wszystkie trafiły już do najbardziej potrzebujących, podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz samotnych osób starszych.